• yer: sen kardesler kiraathanesi
    zaman: misli gecmis
    karakterler: sp1, sp2, kahve ahalisi, komur sobasi, budakli odun

sp1: sevgilim seni cok seviyorum
    sp2: ben de seni sp1
    sp1: ama ben seni o kadar cok seviyorum ki bak simdi ne yapicam
    sp2: ne yapcaksin cilgin asik

<sp1 masadan kalkar ve yan masaya gider>

sp1: merhaba abiler..
    adam1: merhaba kardes..
    sp1: abiler ben varya seviyorum cok fena.. asigim asik..
    adam1: ne guzel bilader.. allah mutlu etsin..
    sp1: sagolun.. sevgiyle kalin..

<kendi masasina doner>

sp2: ay cok cilginsan sp1
    sp1: ya naapayim o kadar cok seviyorum ki duramiyorum..

<yine yan masaya kosar>

sp1: merhaba abiler..
    adam1: merhaba canim..
    sp1: ya su yan masada oturan kiz var ya amma guzel di mi.. bir icim su be..
    adam1: evet kardes, allah sevdigine bagislasin..
    sp1: e benim iste o.. o guzel kiz beni seviyo
    adam1: allah mesud etsin..
    sp1: sagolun abiler..

<masasina dogru kosar>

sp1: gordun mu sp2 adamlar da guzel dedi..
    sp2: evet gordum sevgilim ya ultrasonik seviyosun sen beni galiba.. bi dak <sp1 coktan yan masaya kosmaya baslamistir>

sp1: abileeerrr..
    adam1: yine mi sen bilader..
    sp1: yaaa ama oyle deme.. hayatimin anlamini ogrenmek ister misin benim onu soyle?
    adam1: neymis bilader..`
    sp1: su yan masada oturan meleeeekk.. heheheh..
    adam1: hocam anladik artik istersen git bacimi yalniz birakma..
    sp1: ay eveet cok ozledim ben onuu.. gidiyim ben
    adam1: tevbe estagfirla..

<masaya doner gibi yapar karsidan el sallar>

<sp2 karsidan gel gel yapar ama cok gectir sp1 geri donmektedir>

adam1: bilader hic gelme tamam anladik..
    sp1: ahahah.. cok seviyoruz ya sen nasil anlayabilirsin bunu..
    adam1: hocam baydin artik hadi uza bakim..
    sp1: allahim ne kadar sevgisiz insanlar bunlar ama ben sizi seviyorum abiler..

<sp1 masasina yonelir, aklina bisiy gelir geri doner, yan masaya dogru yonelir tekrar>

<adam1 kenardaki komur sobasinin yaninda duran budakli odunu kendinden beklenmeyecek bir ceviklikle alip sp1in kafasinda kirar>

sp1: aaaaaah yandimmmm.. sp2iiiiiiiiiiii...
    sp2: sevgilim.. ayyyy.. kiyamam.. hadi kalk gidelim burdan..
    sp1: anlamiyorum sp2 hep boyle oluyor.. sozlukte de boyle oldu.. demek ki bunlarda kahvedeki bok bocekleri.. sevgisiz, ezik insanlar..
    sp2: oyleler sevgilim oyleler.. hemen sevgi ve pansuman dolu bir hastaneye gidelim..

<sp1 ve sp2 hastaneye giderken adam1 masadaki diger arkadaslarina doner ve usulca "beyler repleri unutmayalim" der>

-son-
  • bunun karşıt grubu elbette ki sözlükteki sevgi kelebekleri olacaktır. ki bu grup da, birbirlerine günde 76 tane entry girerek birbirlerini günün başlıkları'ndan indirmeyen, sonra da laf eden olduğunda, "biz birbirimizi seviyoruz, size ne" "bok böceğisiniz siz" gibi sevgi kelebekliğine yakışmayan hareketlerde bulunan sözlük yazarlarından oluşmaktadır.

halbuki birbirinize attığınız maillere, sms'lere karışan var mı?? "seni çok svyrm aşkm :) bye" yazın sabaha kadar, bize ne??

ha bir davranış şekli de şudur...
    "
    başlık: canan
    896. seviyorum işte, kime ne??
    (can, 27 zilhicce 1317)
    "

tabi tabi, kime ne, değil mi?? o yüzden binlerce insanın okuduğu bir web sitesine yazıyorsun sevdiğini.
    (bkz: afferin çok doğru düşünmüşsün)
  • e benim lan bu.. tam da biri ciksa sozlukte beni tanimlasa diye dusunuyordum valla kaynananiz seviyormus.. hadi kaynananiza da gidin entry girin.. "cok sevdigim kaynanam.. hayatimin anlami insan.."

madem ki bok bocegiyim (kisaca bb) bu turun davranislarinin altinda yatan motivasyonlar hakkinda biraz bilgi vereyim..

bbler, sevgi pitirciklari (sp) tarafindan yaratilmislardir.. soyle ki, bir sp kendisini ve sevdigini soyledigi 2. kisiyi dunyanin merkezi zanneder.. dogal olarak tum dunyayi bu sp ve onun sevgilisi ilgilendirmektedir.. dolayisiyla sp ile sevgilisinin her yaptigindan herkesin haberi olmalidir.. spler bu varsayimlarla yaptiklari duygusal masturbasyonu dunyaya yayarken beklemedikleri tepkiler alirlar.. ordan burdan cikan catlak seslerin kendilerine karsi oldugunu dusunur bu sesleri cikaranlara bb derler.. boylece onlari etiketlemis olurlar.. yani spler olayi kisisellestirmeye calisirlar.. "bakin o kadar seviyoruz ki bundan rahatsiz olanlar var" derler dururlar.. halbuki bblerin rahatsiz olduklari konu kimin kimi sevdigi degildir.. yani spler, bblerin zkinde bile degildir.. hatta bbler bb olduklarinin bile farkinda degildir.. onlari etiketleyip, don kisot misali savas acan da ayni taraf yani spdir..

ortalama bir sp dakikada 35 defa eslenigi olan spyi sevdigini soyleyebilme kapasitesine sahiptir.. bu veri alisverisinin, iki sp arasinda yapildigi zaman dikkat ceken bir yonu yoktur.. ancak 3. kisilere sicradigi takdirde radyoaktif etki yapar.. zaten bblerin ilk mutasyonu bu etkiyle olmustur.. bir sp neden her an diger bi spyi sevdigini 10000lerce kisiye duyurmak ister?.. bu sorunun cevabini tumdengelim yontemiyle bulabiliriz.. elimizdeki verilerden anliyoruz ki spler bu haykirislarina gosterilen olumsuz tepkiden cok rahatsiz oluyorlar.. bu tepkilerin sahiplerini bb olarak adlandirip, dusman ilan ediyorlar.. demek ki istedikleri olumlu geri bildirim.. yani "onay".. 10.000'lerce kisiden soyle geri bildirim bekliyorlar,
    "aferin be ne kadar cok seviyo bak bravo" ,
    "walla benim sevgilim hic boyle degil sen ne muhtesem bir sevgiliymissin",
    "ya senin bu sevgin yaninda benimki osuruk gibi kaldi abi"

tabii ki normal insanlar boyle tepkiler vermedikleri icin spler hayallerindeki tepkimeyi bir turlu yaratamazlar.. ancak denemeye devam ederler.. her gun, her gun bikmadan denerler.. devamli surette bu veri akisina maruz kalan bazi normal insanlar bundan rahatsiz olmaya baslarlar ve bir sekilde buna tepki gostermeye calisirlar.. kimi ellerinin altindaki bazi tuslara basar, kimi ayni yoldan "yeter" mesaji yollamaya calisir..

spler bu tepkilerin neden istedikleri gibi gelmedigini hic dusunmezler.. onlara gore suclu bblerdir, yani "kendilerini cekemeyen, mutsuz, kaybetmis, ezik" insanlar.. evet en demokratik haklarini kullanip bir tusa basan ve ya 10.000lerce kisinin yararlandigi kaynaklarda 3. kisilere hic bir sey ifade etmeyen masturbatif verileri gormek istemeyen bazi tepkisel insanlari boyle tanimlar spler..

ben bir bb olarak buradan tum bblere seslenmek istiyorum.. artik direnmekten vazgecin.. kotulemek, ayar vermeye calismak spleri daha cok guclendirecek.. bundan sonra onlari onaylayin.. ovgu dolu mesajlar yollayin.. bravo deyin.. sirtini sivazlayin.. cunku hayatinda sevgi nedir bilmemis bbler olarak sizin onaylanmaya, sevilmeye, ovulmeye ihtiyaciniz yok.. ancak splerin var.. onlarin pohpohlanmaya ihtiyaci var.. her dakika entry girin onlara.. sarki sozu, siir yazin.. belki bir gun bb diye bisiy olmadigini anlarlar ve belki de dunyada yalniz olmadiklarini.. bu arada.. lutfen repleri unutmayalim.. emege saygi..
  • - hasan yarin yengene entry giricem, sen de kahveden adamlari topla ssg'nin evine git..
    - tabi abi gidiyim de sebep?
    - sebep su ki ben ne zaman yengene girsem.. eee.. yani entry girsem bir takim bok bocekleri var hep kotuluyorlar gotler.. gecen sozlukte bir baslik actim, bunlarin agzina sictim dedim ki olayi kisisellistirmeyin ibinolar..
    - abi sen basligi acarak olayi kisisellistirmedin mi zaten..
    - salak olma olm.. bu herifler empati yoksunu dallamalar.. ne zaman yengene girsem kotuluyolar diyorum.. yani entry..
    - e abi sen bu adamlara bok bocegi diyerek empati yoksununun onde gideni oldugunu gostermedin mi simdi.. belki adamlar senin yengene olan duygularini her dakka her dakka okumak istemiyorlar..
    - ya hasan sana ben akil yurut dedim mi?.. sen adamlari topla.. bok musun nesin sen de basima.. olm adamlara baslik actim hepsi dolusmus oraya.. demek ki gocunuyo gotler..
    - abi sen kotulemeden gocunuyon sana bisiy denmiyo da adamlar kendilerine bok denmesinden gocununca mi kotu olyolar..
    - ya harbiden sen nolmussun boyle hasan.. dil pabuc lan.. anaaa.. lan bok bocekleri basliginda, sevgi pitirciklari basligindan fazla entry var olm adamlar cete olmuslar diyorum..
    - abi nolcak ajdar anik basliginda da, ataturk basligindan fazla entry var..
    - ya sen nerden buluyon aksam aksam bu ornekleri falan.. olm adamlar formata uydurup hakaret etmisler bana diyorum..
    - e abi sen basligi uydurdun formata koskoca "bok" yazdin.. hem abi niye "bok" yaw?.. daha usturuplu bi kufur bulaydin.. soyle kalantor bisiy..
    - ya olm bir sevgi pitircigi ancak bok diyebilir bilmiyon mu sen.. kapa su ceneni de yarin ssg'ye git de ki mahmut abim yolladi bu kotuleyenlerin hepsinin adreslerini istiyor..
    - abi sen pitircik misin?
    - hasan.. vazgectim, once sen bi kosu kahveye git.. orda komur sobasinin yaninda bi budakli odun var.. onu bi kap gel bakayim sen..
    - tabi abi hemen..
    - hadi gulum..
  • bazı entrilere şu şekil tepkiler gösterdikleri için bok böceği tanımlamasına layık görülmüş mazlum kişilerdir:
    "
    başlık: cananimben
    571. güneşin doğma nedeni.
    (canimben, 12 cemaziyülevvel 1476)
    "
    alla alla, ben tanımam etmem cananimben'i, nereden ve nasıl oluyor da güneşin doğma nedeni cananimben oluyor, ah be cananimben iyi ki varsın, sen olmasan napardık valla?? ben güneşin doğma nedeni diye ms.bokböceği'ni düşünüyordum ama ne yazık...

"
    başlık: cananimben
    592. gölgemle birlikte yürüme nedenim.
    (canimben, 14 cemaziyülevvel 1476)
    "
    ah be canimben, bu az önce söylediğinle aynı aslında, e tabi ki güneşin doğma nedeni cananimben ise, gölgenle birlikte yürüme nedenin de o olacaktır. ışığın kaynağı değil mi sonuçta...
  • "hepsi" sevgi yoksunu, "hepsi" otuzbirci, "hepsi" yalnız ve çirkindir. "hiçbiri" de sevgilinin kulaklarına fısıldanacak şeyleri alemin gözünün önüne sunmanın bir yerden sonra başkaları için itici olabileceğini düşündüğü için tepki koyacak kadar akıllı değildir. hatta içlerinde sevgi pıtırcıklarının kendi kendilerine nazar değdirmelerinden endişelendiği için söz konusu entry'lerini tasvip etmeyen hiç yoktur.

"madem tasvip etmiyorsun o zaman ilgili başlıklara tıklama kardeşim!" demek çözüm değildir. zira zapping yapmamız, semra hanım diye birinin ülke gündeminin bir parçası olmasını nasıl engellemiyorsa, bir sevdiceğin kendisi için çok özel birine yazdıklarını onbinlerce kişinin okuyor olması, o ilişkinin nazar çekmesini de engellemez. bak burda bok böceklerini savunmadım mesela.
  • "o kadar sevgi dolu bir insanım ki sevgi dolu entrilerimi eleştirenlere hakaret etmekte beis görmüyorum" hareketinin savaş açtığı sözlüksel grup.
  • "aşksız... sevgisiz yaşayamam.... çoğu zaman sevdiceğin göz pınarlarındaki damlanın nitrik asit oranında ararım hayatın anlamınığğğ... kadın... erkek... hepsi de bir... tamamlar birbirini... kurufasülye pilav gibi...."

tarzında yaşamayan insanlardır ki (aslandırlar)
  • tıpkı ''sözlükteki sevgi pıtırcıkları'' gibi bir takım ''ego''sal sorunları olduğunu düşündüğüm güruhtur.

madeath çok güzel demiş gerçi; ''özel değilsiniz. asla da olmadınız. ama ortalığı velveleye vermeden önce bir düşünün buna değer mi değil mi?'' diyerek koymuş son noktayı. ve fakat bir umut sarıkaya edasıyla ''benim de söyleyeceklerim var!'' diyerek konuya daldım. dalıyorum.

birincisi; ekşi sözlük dediğimiz bu site, ''şöyledir böyledir'' diye artan bir ivmeyle tartışıladursun, hepimiz biliyoruz ki çıkış noktası, adamın birinin keyfi. hatta bu keyfi o andaki manitasına sevgililer gününde ''al bak, bunu senin için yaptım.'' diyerek bir nevi jeste dönüştürmesi falan filan. (yanlışsam ''yanlışsın.'' deyin, hemen düzelteyim. ben de aziz kedi'nin yalancısıyım.) ssg'ye ''sevgi pıtırcığı'' demek istemiyorum elbette (haşa! ahahha) e ama ortada hani sevgi gibi, aşk gibi, değer vermek gibi bişiler var değil mi? e güzel. ikincisi; bu site, biz sonnnn derece kültürlü sözlük yazarlarının; engin bilgilerimizi, muhteşem fikirlerimizi, dudak uçuklatan buluşlarımızı, süper zeki deneyimlerimizi aktaralım diye yapılmadı. ve bildiğim kadarıyla hiç bir zaman böyle bir iddiası da olmadı. üstelik hakkında şaka yapılmasının abes kaçacağı mevzulara dahi, ''hey, sakin ol adamım, bu kadar ciddiye alma her şeyi, eğleniyoruz ha? dur bak şimdi süper saçma bir başlık açacağım, ortalık yıkılacak. ehe ehe'' bakış açısıyla yaklaşan zibilyon tane yazarı var bu sitenin. eh peki eğleniyor muyuz? evet, eğleniyoruz. eğlenmesek burada işimiz ne? bu da tamam. üçüncüsü; sonuçta insanız (umarım?) ve hepimizin (umarım?) duyguları var.(umarım?) hepimizin sevgilisi oluyor. hepimiz kavga ediyor, ayrılıyor, barışıyor, terkediyor/terkediliyor, aşk acısı çekiyor, bir başkasına aşık oluyoruz. hepimiz aşık olunca salaklaşıyoruz; ne yaptığımızı bilemiyoruz; etrafımızdakileri aslında etrafımızdakilerin ''o''nu zerre siklemediğini farketmeden sürekli ''o''ndan bahsederek daraltıyoruz...bunlar normal şeyler yani. bir bok böceği için bile normal hatta. ''burada aşkla igili hiçbir şeye tahammülüm yok. kendimi sabah sabah seda sayan'ın stüdyosuna düşmüş orhan pamuk gibi hissediyorum.'' diyorsanız, e yanlış yerdesiniz. burayı belki de bu kadar çok vazgeçilmez ya da vazgeçilmezmiş gibi kılan da bu değil mi? bakın şu an sol frame'de hem hafız divanı var, hem bülent ecevit'in ölmesi var, hem de ilişkiye ara vermek var. her telden çalıyoruz yani. kötü mü bu? bence değil. dördüncüsü, bok böceği olmakla övünenler için; bence fazla kurcalamayın. bir yerlerden size ait ve zamanında yazdığınız bir ''pıtırcık'' entrysi fırlayıverir, sizin bile unuttuğunuz, tükürdüğünüzü yalamak zorunda kalırsınız sonra.

bütün bunlardan ''sevin, sevilin ve bunu tüm dünyaya haykırın!'' gibi iclal aydınvari bir sonuç çıkardığım düşünülmesin. ilk cümlede de belirttiğim üzere; sevdiceğine günaşırı, üstelik hiç bir edebi değeri olmayan iki kelimelik entryler döşeyen; alakasız bir başlıkta o'nun da bahsi geçsin diye kastıkça kasan ve komik duruma düşen; ''hey, benim bir sevgilim var! hem de onu çok seviyorum. tamam mı? anladınız mı?'' alt metinli entrylerle kafa siken; ''en güzel erkek parfümü'' başlığına ''elbetteki bitanemin ten kokusu'' gibi ''hah, bunu öğrendiğimiz iyi oldu bak.'' dememizi sağlayan bir cümle yazan pıtırcıklardan hakikaten ben de hiç hazetmiyorum. ama çok da kafama takmıyorum. aşk işte diyelim geçelim canım. aşk da geçmiyor mu zaten? hah!
hesabın var mı? giriş yap