• kendisi orospu çocuğudur.

ücret beklentinizi bunun biraz bile üzerinde söylediyseniz "ehuheuehu" diye gülüp, "tecrübesiz mühendise kimse bu parayı vermez yeaa." diye gevreklenir.

sen verme ulan, senin işine kaldık emenike.

bugün sokakta ilan gördüm "900 tl + yol+ sigortayla çalışacak anketörler aranıyor" diye. kimsenin işini hor görmek haddin değil de, ben 5 sene kafa patlatmışım, neredeyse aynı parayı öneriyorsun it.

sen benim sayemde ne paralar götüreceksin it oğlu it. canımı çıkarana kadar çalıştıracaksın.

bu ne açgözlülük, bu ne insanları sömürme merakı?!
  • işe alımda sadece diplomaya bakan firmalar, bu yüzden sadece diploma için apar topar bitirilen, bitirilmese de diplomanın ele zorla tutuşturulduğu universiteler, bu yüzden sadece diplomada ne kadar süslü duracağına göre okul ve bölüm tercihi yapmaya zorlanmış öss adayları zincirinin gelip patladığı noktadır.

diploma bir kalifikasyon belirteci olma niteliğini yitirdiğinden, firmalar da işe alım süreçlerini iyileştiremediklerinden (çünkü en başta işe almayı bilen kalifiye insan yok), ucuza alıp en azından uygun olmayan birini aldıklarını anladıklarında zararlarını minimize etmeye çalışıyorlar. işgücü enflasyonu olmasa bile sadece adayları yeterliliklerine göre ayrıştıramama sorunu yüzünden ister istemez durum buna yakınsıyor.

bu işin sonraki aşaması beyin göçünün daha da artması, zaten az olan kalifiye gücün bitmesi ve türkiye'de mühendisliğin kaybolan zannatlerimiz programına konu olması olacaktır eğer o zamana kadar bir eğitim reformu olmazsa.
  • "31 temmuz 2012 tarihinde t.c. sosyal güvenlik kurumu (sgk) ile türk mühendis ve mimar odaları birliği (tmmob) arasında imzalanan işbirliği protokolüne göre sgk bildirimine esas olan hiçbir mühendis, mimar ve şehir plancısı 2013 yılı içerisinde brüt 2700 tl ücretin altında çalıştırılamayacaktır." kaynak

brütü 2700 tl olan maaşın, neti ne kadar olur bilemiyorum. ama 1000 tl değil o kesin. bu veriye göre, yanlış yapan işverendir. çok affedersiniz; götoştur, hatta liboştur*... biraz baktım, yazarlar ne düşünmüş, ne demiş diye. genel olarak çoğunluk karşı çıksa da, tecrübesiz olduğu için "ya ne olacağıdı" diyen arkadaşlar da var, onlara çok gücendim. yani bu, "biz sikildik onlar da sikilsin" mantığından vazgeçelim. mühendisi mimarı siktir et, açlık sınırı 1032, yoksulluk sınırı 3361 lira olan * ülkede kimseye 1000 tl ücret önerilmemeli... ama yok illa, sikilecek tecrübesiz eleman; illa hayatın sillesini yiyecek, illa patron taşağı yalayacak (bu zorunlu değil, tercih).
    şimdi, tecrübesiz mühendisle donanımsız mühendisi ayırmak gerekir. eleman 4 yıl boyunca, hatta hazırlığı da katarsak 5 yıl boyunca kendini geliştirmeye çalışan; mesleği hakkında sürekli araştırma yapan, projelere katılan, kişisel gelimi için organizasyonlar içinde bulunan, üniversite kulüplerini aktif olarak kullanan bir mühendise sırf tecrübesiz olduğu için 1000 lirayı reva görmek çok affedersiniz puştluktur... amına koyim sanki, nasa'da çalışıyor ya da ne bileyim cern'de higgs bozonunu buluyor ipneler de, "tecrübesiz" diye insanı aşağılayıp, beğenmiyorlar. bu donanımlı arkadaşa, 2-3 ay ver yeter ki gayet düzgün yapar birçok işi. zaten aklı başında, tecrübesiz ama donanımlı hiçbir mühendisin "ben 2500'den aşağı çalışmam yae" dediğini sanmıyorum. derse de aklı başında değildir ona hayatta başarılar dilerim... sen elemanı haftanın en az altı günü, "esnek" çalışma saatleriyle çalıştır; tecrübe kazansın, iş öğrensin diye sömür. sonra da ama "tecrübesiz rererörö", üzgünüm dostum bu yanlış, savunulacak bir yanı yok.

yaklaşık iki ay önce, çalışan bir arkadaşım aradı. kendisine referans olabileceği bir makine mühendisi var mı yok mu diye sormuşlar, o da bana ulaştı sağolsun. kalktım gittim, iş görüşmesine. askerlik aradan çıkana kadar, herhangi bir işe girmeyi düşünmüyordum ama maksat "mülakat tecrübe"si olsun... işveren ile görüşüyoruz, kurumsallığın "k"si yok o belli. iş yoğunluğuna göre, uzun saatler çalıştıklarını falan söylüyor. cumartesi de keza aynı şekilde, yoğunluğa göre tam gün vs... buradan her ile üniversite açıp, her tarafı üniversiteli işsizle dolduran sevgili hükümetimizin de müsadenizle hamısana koyayım. az çok autocad bilen insanın çok rahat yapabileceği işi, adam mühendise yaptırıyor... niye? her taraf mühendis çünkü. aynı paraya tekniker çalıştırmak yerine, adam makine mühendisini çalıştırmayı tercih ediyor.
    konuştuk konuştuk geldik, ücret mevzusuna. ne istiyorsun diye ağzımı arıyor, ben de hep yuvarlak cevap veriyorum. siz ne veriyorsanız o, diye ayak yapıyorum... en son herif pişkin pişkin yüzüme baktı,
    - ilk 6 ay 900 tl + yol parası* veriyoruz biz yeni giren makine mühendislerine. daha sonra senin performansına göre 1250'ye çıkabilir. yıl sonunda da yine oturur konuşuruz.
    - peki ben sizi ararım.

bunu savunan arkadaşların en büyük argümanı; "beni etkileyecek projen yok, ingilizcen yetersiz, stajların naylon, iki lafı bir araya getiremiyorsun bu para sana çok bile"... sorun şu ki, bu işveren bunlara bakmıyor. ha siz bakıyor olabilirsiniz, ama çoğu bakmıyor; adamın önüne cv koyuyoruz incelemiyor bile, sen daha ne anlatıyorsun bana? yahu her şeyi geçtim, velev ki bu mühendis çok yetersiz olsun. yine de açlık sınırının 1000 tl olduğu ülkede, bu insana 1000 lira verilmesini savunmak abesle iştigal etmektir sevgili dostlar.

eyyorlamam bu kadar!
  • ben size söyleyeyim mi neden 1000 lira maaş önerildiğini.

sen 81 ile üniversite aç, bununla yetinme bir o kadar da özel üniversite açılmasına müsade et, ve açılan her üniversitede 2 araştırma görevlisi bir yardımcı doçent gibi dandik ötesi bir eğitici kadro ile mühendislik bölümü açılsın ve sen buna göz yum. mevcutlar iş bulamıyorken ismi cismi duyulmamış kıytırık üniversitelerden her yıl 10 milyon bilgisiz boş beleş mühendis diplomalı adam mezun olsun ve piyasaya düşsün.

patron haklı amına koyim, sikini sallasa 1 milyon işsiz mühendise çarpacağını o da biliyor ve dalga geçer gibi maaş teklif ediyor. 1000 lira yine iyi ben 500 liraya çalışan tecrubeli mühendis biliyorum lan siz ne diyorsunuz amına koyim.

bu rezilliğin sorumlusu önce meslek odaları sonra da yöktür. neden her yeni açılan üniversiteye eczacılık açtırmıyorlar, çünkü adamların odası o kadar tutuyor ki meslektaşını, o kadar savunuyor ki mesleğinin itibarını; 80 bin öğrencilik selçuk üniversitesinde bile açtırmıyorlar bölümü.

mühendis odaları da habire siyaset yapıyor. büyük rantlarla ilgileniyor. devrim şehitleri anılıyor her bültende. varsa yoksa siyaset, meslek için en ufak bir gayret, bir hak savunma, bir birlik olma, bir sorunu çözme girişimi yok.

mühendislik bu zamanda ayağa düştü, gram itibarı yok yemin ederim. bizi bu hale getirenler utansın.
  • kimse kusura bakmasın, adam sikmeye and içmiştir..

temizliğe günlük 80-100 tl'ye geliyorlar senin haberin var mı?
    kimya sektöründe (deterjan vs firmaları) yeni mezun adam ürün müdürlüğüne 2.500-3.000, ilaç sektöründe 3.500-4.000 tl maaşla başlıyor (rakamlar net, bazı yerlerde 16 maaş+ araba+yan haklar vs)
    mümessil yeaa diye dalga geçtiğiniz adamlar 1.500-2.000 tl alıyor (ben dalga geçmiyorum, geçenler için söylüyorum; mühendisi geçtim içinde tarih öğretmeni, su ürünleri, süt ürünleri mezunu vs de var; küçümsediğim için değil, nispeten daha kolay okunabilen bölümler olduğu için)

aralık 2012 itibariyle asgari ücret net 774 tl, 4 kişilik ailenin yoksulluk sınırı 3.208, açlık sınırı 985 tl iken "ben sana tecrübe kazandırıyorum olm" ayaklarına yatmak çakallıkla bile tarif edilemez, ancak asalaklık denilebilir. sen desene "ben kazancımı üçe beşe katlamaya bakarım" diye.. geçiniz bu ayakları..

insan bu maaşı teklif etmeye utanır.

tecrübe kazandırıyorum diye üste para da al bari..
    işin içinde olmasak inanacağız bu adamlara.. hayır yol bu ise, ben de bundan sonra böyle yapayım..
    "işine gelirse aslanım" diye de anadolu kaplanlığı yapayım hatta..

aklıma gelmişken bunun bir de panamera aldıktan sonra 5.000 tl ödeme çıkartamayanları var, "şirketimiz ödemeleri 1 ay öteye atmıştır" diye muhasebecisine yalan söyletiyor yavşak.. iş teslimini 6 ay geçmiş hala 2 ay vadeli çekle adam kandırıyorlar..

peşin not: evet, işverenim.. evet asla çok zengin olamayacağım.. evet, vicdanım rahat..

edit: imla
  • 20 sene evvel tecrübesiz bir mühendisin işe girdikten sonra evlenip, evini, arabasını alabildiğini düşünürsek bugünün türkiyesi'nin acınası halinin tablosudur.
  • o paraya çalışacak mühendis bulabilen işverendir.ancak tek suçlu kendisi değil iş bulma uğruna o paraya çalışmayı kabul eden ya da etmek zorunda kalan mühendisin ve onu bu duruma düşmeye mecbur eden eğitim ve yönetim sistemi de suçludur.
  • 700tl maaş veren dershane kurucusu tüccar orospu çocuğuyla aynı kafayı yaşar.
  • motor meslek lisesinde teknisyenlik öğretilir. ben hem teknikerlik hem mühendislik okumuş biri olarak aradaki farkı söyleyeyim. mühendis termodinamik öğrenir. tekniker söker takar bakım yapar... mühendis tasarım yapar, tekniker tasarımın çalışma ömrünü uzatır. bu ülke ar-ge ülkesi değil de sanayi ülkesi olduğu için atıyorum imalathanede mühendise al bakım yap diyorlar. işi bu değil ki. termodinamiği bunun için öğrenmedi. bu şefin işi, teknikerin işi yani. elbette ki o daha iyi yapacak. mühendislik bu değil. tanımı bu değil. ahır gibi ülkede mühendise samanları şurdan şuraya at diyorlar. yapamaz ki. ben çiftliği tasarlamışım ne bilim amk samanı.

hem teknikerlik hem de mühendislik ünvanını taşıyan ve ikisinin de eğitimini almış biri olarak kendimi bu konuda bilirkişi görüyorum evet. artık şu şeflerin yüz yıldır tekrarladığı "müyendiz geldi birbok bilmiyor bunun çapı kaç diyorum bilmiyor salak insan görür görmez 1 çeyrek der" gibi tekerlemeleri söylemeyelim.

o tekniker veya lise mezunu teknisyen abilere termodiğnamiği anlatamayız elbet. ya da dinamiği ya da statiği ya da akışkanlar mekaniğini ya da diferansiyeli bilmem neyi. "sen tornavida tutabiliyon mu" dicek. ama işimiz o değil. iş alanımız yok bu ülkede. bu sebeple iş mülakatında "demirin özgül ağırlığını bilmiyo musuuunn" diyen insan kaynakları yarrakları tarafından aşağılanıyoruz. ama mühendis ezber yapmaz ki, tablo okur, grafik okur. bunlar bambaşka yetenekler gerektirir. bunu da anlatamıyorsun ezberci yarraklara. sonra vay ederin şöyle mi böyle mi.

o işverene gelince, götüne girsin verdiği maaş. çıraklık dönemiymiş. mühendisin sırtından geçinmeye ve düşük maaş vermeye yeni kılıf. bir yandan da vergi kaçırmada, vergiden düşmelerde, zararda göstermelerde üstlerine yok ama. para para diye diye ölüm ölüm ölün.
hesabın var mı? giriş yap