• eğlenerek zaman geçirilebilecek bir marvel uyarlaması. filme gitmeden önce "sakın gitme s.k gibi olmuş hep amerikan propagandası" diye bir arkadaşım beni uyardı. kendisine halen inanamıyorum, yahu filmin adı kaptan amerika zaten, ne bekliyordun, chris evans'ın anıtkabir önünde nöbet tutacağını mı?
  • marvel'in avenger için çektiği film.

--- spoiler ---

filmin bir sahnesi garip geldi. kaptan ilk kapsüle yerleştirilmeden önce sıska ve kısaydı ve pantolonu çıkarılmamıştı. kapsüle girdi ve deney sonuçlandı pantolonda büyüdü ilginç
    --- spoiler ---
  • aga ismi "captain america" olan ve cizgiromani sirf amerikan halkina hitap etsin diye yaratilan bi karakterin filminde "amerikan propagandasi yapiliyur yhaa :(" diye aglamak nasil bi kafadir lan? ya ne olacagidi? sen bilmiyor musun bu karakterin amacini ve hikayesini? magaradan dun mu ciktin ne yaptin? adam hala cuneyt arkin filmleri gibi diyor, kucumsuyor aklinca... cizgiroman uyarlamasi nasil olacakti olm ba$ka? superkahraman olm bunlar, tek ba$ina yeri gelir binlerce ki$iyi madara eder icabinda. ne mantigi ariyorsun amk? ha kotu cekilmi$, iyi uyarlanamami$ de anlarim da adam amerikan propagandasi felan diyor. haykirarak guldum.

ozet: film guzel.
  • giriş olarak, bu marvel'in hiçbir çizgi romanını oturup, okumadım. bunlarla tek alakam, fox kids zamanında yayınlanan spider man çizgi filmleri.

ek olarak, hani ekşi sözlük bok atma timinin varlığını kabullenmiştik de, bu kadar cahil çukela ve araştırmayı bilmeyen tipler olduğunu bilmiyormuşuz.

ama arkadaş, ben bile bu super kahraman hakkında bu kadar cahil iken, tutup da "cuneyt arkın'ın hölivüd tarzı, daha pahalisü" gibi mal cümleler sarfetmiyorum.

bok atacağın kadar, az biraz araştırma yapsan, şu bilgiye rahatlıkla ulaşabilcektin;

"the character first appeared in captain america comics no:1 (march 1941), from marvel comics' 1940s predecessor, timely comics"

kaynak

herifler bu romanı 1941'de yazmış lan. 70 küsur yıl önce yaratılmış bir süper kahraman için, "karizmasü hiüç yoükkk", "hiüç teknolojük değüüül" diyor herif. şaka gibi.

hele bir de "ıüyyy, bir de kalkan kullanüyür. 2011 yılındakülere nası anlatücüksünüzz" diyen tipler yok mu, oy oy.

lan mal herif, 2011 yılındasın ama, swat vb. tüm özel kuvvetler, hala o "daşşak" geçtiğin kalkanı kullanıyor;

http://2.bp.blogspot.com/…mpti6uabmg/s400/swat2.jpg

http://www.megaray.com/…162-swat-team-in-action.jpg

vakti zamanında başından kalkamadığın counter-strike'da, bu "daşşak" geçtiğin aynı kalkanı kullanıp, "eheuheueheh vuramazsın küü, vuramazsın küüü" diyen insan başkası sanki.

neyse. kısaca film hoş, çıtır, çerez. gidip oyle bir aksiyon filmini izlerken "şu sahnede vuruldu, obur sahnede aynı kolu kullanıyor" cümlesini kurabilecek kadar filmi izlemeyi bırakıp, bunlara dikkat eden bir pisikopat değilseniz, rahatlıkla izleyebilirsiniz.

--- spoiler ---

samuel l. jackson'ın her filmin sonuna koymaları gayet hoş.

benim gibi the avengers filminden zerre haberi olmayan bir insanı bile, "lan bu herif diğer marvel filminde de gozukmustu. sanırsam bunlar birleşecek" şeklinde düşündürerek, otomatikman the avengers'e hazırlıyor.

--- spoiler ---
  • öyle çok süper, aşmış bir film değil. ama izlenebilir, eğlenceli. tabii bu çok garip mantık hataları barındırmamasını gerektirmiyor:

--- spoiler ---

captain america gizli alman üssüne tek başına sızar. elinde koskoca amerikan bayrağı desenli kalkanıyla. o kadar özel alman askerinin arasından "kimse de demiyor ki aga bu nedir?" adam üssün ortasından amerikan bayrağıyla geçiyor, kimsenin kafasını kaldırıp baktığı yok.

ayrıca times square'in ortasında gizli amerikan binasının ne işi var?

--- spoiler ---
  • yine beni hevesle sinema kapılarında bekletmiş marvel'a olan derin sevgimden ötürü bu tip filmlerin hiçbirini kaçırmam, her filme olduğu gibi buna da baya para bayılınmış o çok belli. fakat 3-5 kişi birleşin şunlara doğru düzgün bir senaryo yazın be hacım. çıktığı gün izledim filmi. ve şu an tek bir sahnesi bile aklımda değil. boş... a bir dakika bir dakika şu aşağıdaki muhteşem sahneyi unutmadım elbette.*

--- spoiler ---

şimdi kürdan gibi çocuğu o alete soktun ve içinden yunan büstü gibi herif çıktı. iyi tamam da o pantolon, o ayakkabı, kemer.. bilmem ne. onlar ne ara değişti. o kadar büyüyüp, gelişen adama onlar nasıl uyum sağladı, hiç bir yırtılma, gerilme söz konusu olmadı? ha!

--- spoiler ---
  • "avenger", bildiğiniz üzere tam karşılığı olmayan kelimelerden (vigilante gibi). motamot "intikamcı" anlamına geliyor ama kelimenin anlattığı o değil. "kanunu çiğneyenlerden hesap soran", "suçları, işleyenlerin yanına kâr bırakmayan" gibi anlamları var. filmin adı "the first avenger: captain america" olunca, anlamı tek kelimeyle karşılamak için inisiyatifi ilginç bir şekilde kullanarak "ilk yenilmez: kaptan amerika" demişler türkçe'sine ama bence talihsiz ve basiretsiz olmuş. daha da vahimi, "ilk yenilmez" şeklindeki tamlama oldukça gülünç duruyor. "yenilmez kaptan amerika" bile daha iyidir ki biz ne film ismi çevirileri gördük. "ilk kahraman: kaptan amerika" da fena olmazdı.

şimdi "herkes de çevirmen kesiliyor başımıza" demeyin ama böyleyken böyle.

ekleme: filmin altyazılarının daha düzgün olmasını temenni ediyorum.
  • çizgi roman’ı ve marvel dünyası hakkında hiçbir fikri olmadan aksiyon filmi adına gidip ''amerikan propagandası amına koyim bu'' diye yorumlar yapan seçkin, sinefil insanları yaratan film. ne olacaktı türkiye’nin çıkarlarını mı ele alacaktı film. lan siz beni güldürdünüz allah’ta sizi güldürsün. baba çok entelektüelsiniz.
  • dandik bir çöp tenekesiyle dünyayı kurtarmaya çalışan bir şizofrenin hayatını anlatan vasat film. filmin geçtiği tarihlerde amerika diye bir ülkenin bile olmaması en büyük skandaldır.
  • bu filmi izleyeceğinize önce gidin birkaç sözlükçü dövün. kötü diyenin, zaman kaybı diyenin, amerikan propagandası diyenin tuğla gibi essential captain america cildiyle ağzına vurun. sonra gidip rahat rahat izleyin.

(bkz: %100 çalışıyor)
hesabın var mı? giriş yap