• malum çatışmalarda askerlerimizin yani bizlerin (askere gittiğin vakit "sen-ben" kalmaz, yapanlar bilir), ölmesini normalize etme çabaları senelerce sürdürüldükten, bu tür haberler "hain saldırı", "hain pusu", "gene şehit acısı" gibi standart başlıklarla satır aralarına serpiştirilerek geçiştirildikten sonra gelen tepkisel slogan. bu ölümler ne ilktir ne de son hatta daha basında esamesi okunmayan nice türk askeri şehit olmuştur pusularda baskınlarda...
    ama bu sloganı ortaya atanların, şehit haberlerini halka normal, günlük bir olaymış gibi belletmeye çalışanlarla, bir suikasti lanetleyenlerin aynı kişiler olduğunu iddia etmeleri garip bir durumdur. acaba bunca sene o kadar kan ve göz yaşı dökülürken bir gazetecinin öldürülmesi ve buna tepki gösterilmesi mi beklendi düşünmek lazım...

edit:
    (bkz: rtük'ün terör haberlerine sansürü)
  • hrant dink’in ölümünü protesto eylemine katılan arkadaşların büyük çoğunluğu ile söz konusu slogan hakkında görüştüm. hepsi de : “elbette biz de mehmetçiğiz”, “elbette hepimiz 13 şehidiz” diyor. bunu kanıtlamak çok gereksiz ama bunu göstermek için pankartlarla yürüyelim diyenler bile çıktı.

şimdi... eee... olay çözüldü sanırım.

(ulen keşke ideolojik görüşlerimi böyle tırt bir sebebe bağlamasaydım)
  • (bkz: avasas’tan mektup var)

maksatlı bir yaratıklandırma. “hepimiz ermeniyiz” sloganı ile kıyas yapılmaya çalışılıyor. . “hepimiz ermeniyiz” derken diyenlerin karşısında hastalıklı bir zihniyet vardı. devlet içinden en tabana kadar uzantıları olan bir zihniyet. peki “hepimiz 13 şehidiz” sloganı kime karşı atılacak? terör örgütüne karşı mı? tamam terörü lanetleyelim. mitingler yapılsın, sloganlar atılsın, ama niye böyle bir slogan? başka sloganlar da üretilebilir. hadi “hepimiz ermeniyiz sloganından esin aldık” denilse o da tamam da sanki birbirine nazire imiş gibi pazarlanmaya çalışıldığı gözlerden kaçmıyor.

ister “şehit” deyin, ister “yitmiş 13 can” deyin, ne derseniz deyin, hiçbir insanın bu 13 kişinin terör örgütü (evet pkk) tarafından katledilmesini mazur görmesi dahi düşünülemez; düşünülmemeli. 13 insan katledildi terörist saldırısı ile. onlardan önce de katledilenler oldu ve maalesef onlardan sonra da katledilenler olacaktır. bu ülkenin vatandaşları olarak, insan olarak baktığımızda hepimiz terörü lanetlemek, canlarını veren askerleri saygıyla anmak ve böyle trajedilerin yaşanmaması için üzerimize düşeni yapmak durumundayız. şunu demeye çalışıyorum. hiç kimse bu 13 kişinin terörist saldırıya kurban olması üzerine “onlar da kaşınmışlardı, ama hak etmişlerdi” gibi en ufak ima yapamaz. bu konuda konsensüs var. tartışma yok. olamaz. ancak tutup da böyle bir slogan yaratıklandırıp olayı “hepimiz ermeniyiz” sloganına, yine bir tür teröre kurban gitmiş hrant dink’e getirirseniz burada devreler karışır. bir kere canlar arasında kıyaslama olmaz. can candan üstün tutulmaz. hadi anlayacağınız dilden söyleyelim. bu 13 asker de mazlum, hrant dink de. senin ölün, benim ölüm diye bir şey yok. teröre, cinayete kurban gitmiş insanlar var. eğer insansak, insanlık bir aile ise hepsi bizim canımız. yukarılarda bir imadan bahsettim. 13 asker konusunda öyle bir ima olmadı, olamaz ama maalesef hrant dink konusunda insanlıktan uzak, şovence, cinayeti tasvip edercesine bir sürü hastalıklı beyanlar, tartışmalar ve hatta eylemler oldu. bunları kamuoyu gördü, duydu, yaşadı. işte “hepimiz ermeniyiz” sloganının anlamı ve gerekliliği burada tezahür ediyor. zira hrant dink konusunda konsensus yok maalesef. insanların bilinçleri zehirlendi, ayrımcılık, ötekileştirme ve ırkçılık pompalandı. onlarca belki yüzlerce kişinin izah etmesine karşın, en yalın açıklaması ile “empatik” bir slogan olan “hepimiz ermeniyiz” sloganını atanlar bile bu ayrımcı, ırkçı ve evet dinci dalga ile karşı karşıya kaldı.

“hepimiz ermeniyiz” diyenlerin içleri sadece hrant dink için acımıyor. tüm mazlumlar için acıyor. terörist saldırıya kurban gitmiş 13 asker bir kaç faşistin demagojisine alet edilemez. acı insan olan herkesin acısı. sizin acınız bizim acımız yok. insanlığın acısı var. bir tarafta “hepimiz ermeniyiz” korteji öbür tarafta “hepimiz 13 şehidiz” korteji yok. şiddete, ayrımcılığa, teröre karşı insanların hepsi bir aile. hrant dink de bizim 13 asker de.

not: bu kıyas mantığı bazı zihniyetlerde habis bir tumör. daha önce de bir örneğini görmüştük: (bkz: bir kubilay 90 bin sehitten daha mi degerli)

bir de (bkz: mazlumun dini milliyeti olmaz)
  • mehmedin kitabi'nı toplatan zihniyetin, bizim o askerler için nasıl üzüldüğümüzü anlamasının bile mümkün olmadığı için, atsak bile, attığımız insanlardan çok çok daha farklı hisler içerisinde atacağımız slogan.

"let the sunshine in" anam. artık yeter be ya.
  • nefret suçu işleyenlerin hepsine lanet olsun!!! terörün mantığı manevi hasardır ziyadesiyle... teröre kurban giden askerimize (gencecik yaşında öldürülen çocuklarımıza) öyle bir üzülürüz ki her seferinde bir kesi atılmış gibi olur yıllardır kanayan yaramıza... ama göstermeyiz kimseye acısını... çünkü teröristin amacına ulaştığını kabul etmiş oluruz isyan edip çok gösterirsek acımızı üzüntümüzü.. gurur duymalı "vatan sağolsun, vatana 1 değil tüm çocuklarımız feda olsun(?!)" demeliyizdir ki terörist amacına ulaşamadığını (!?) ve ulaşamayacağını anlasın... budur biraz da şehitlerimiz için canımızın ne kadar yandığını gösteremeyişimizin nedeni (genel kanı ve uygulananlardan anlaşılan budur beğensek de beğenmesek de)... asker asker olduğu için, görevinden dolayı öldürülür... üzüntü dediğim gibi her seferinde çok derindir ama gösterilmemeye çalışılır... mukayese etmekle biri diğerini sağaltmaz ne yazık ki katliamların... hrant'ın katledilmesiyle şehitlerimizin katledilmesi farklı nedenler ve konumlardan kaynaklıdır... farklı tepkiler verilmesi de bu bağlamda doğaldır... ülkemizde (doğumuzda) yıllardır süren bu ne idüğü belirsiz vahim vaziyet... ölen de öldüren de bu toprakların insanı/çocuğu... asker orada olmaya ne kadar gönüllü muamma teröristse maşa (onun da gönüllülüğü muamma)... "hepimiz askeriz" , "hepimiz türkiye vatandaşıyız" hrant da öyleydi... fikirlerinden dolayı katledildi o... hiçbir donanımı, savunma imkanı, hazırlığı yokken.... tedirgindi sadece sokakta yürürken... şimdilerde hepimizin tedirgin olduğundan daha az tedirgindi belki... asker ise o görevi yapan ve yapacak olan bizler ve çocuklarımız gibi potansiyel bir tehlike içinde ve o göreve uygun olarak mevzilenmiş donanmış idi... öyle olması gerek yani... değildiyse onu oraya öylece savunmasız ve donanımsız gönderenlere isyan etmeli değil mi ya...

terör bir insanlık ayıbıdır/suçudur... nefret suçudur... ister iç ister dış ister tekil ister toplu olsun...
    her türüne lanet olsun!!! lanet okumak acıyı hafiletmiyor mukayese etmek de öyle... asker için ailelerine sabır dileyerek ve bu konuda çözümler üretilmesini sağlamaya yönelik tepkiler vererek... düşünce özgürlüğünün olduğu etnik ayrımcılık yapılmayan bir ülkede sokaklarda güvenle yürüyebilmek adına da buna sekte vuran herşeye tepki vererek "kolun kırılıp yenin içinde kalmamasını " sağlayabiliriz ancak... anlamsız polemikler yaratarak değil...

ayrıca (bkz: mazlumun dini milliyeti olmaz)... tüy bitti dilde anlatmak ta anlamak ta çok zor galba...
    fuzuli tercümanı olsun bu konularda yaşayıp durduğumuz hezeyanın :
    "soylesem faydasi yok
    sussam gonul razi degil"
  • hepimiz ermeniyiz sloganı ile karşılaştırılmaması gerektiğini iddia eden arkadaşlara bir noktada hak veremediğim konudur. hrant dink etnik kimliği sebebiyle öldürüldü ve bu sloganın ortaya çıkmasının sebebi de budur. şehit düşen 13 askerimiz de kürt milliyetçisi olan pkk örgütü tarafından "türk kimlikleri" sebebiyle öldürülmedi mi? hedef olmalarının sebebi türk askerinin üniformalarını giymeleri değil midir? taşıdıkları birçok farklılıklara rağmen temelde hrant dink suikastı ile 7 ekim 2007 saldırısı bir kimliğe zarar verme amaçları açısından benzerdir.

en az hepimiz ermeniyiz sloganı kadar anlamsızdir ama atılmasında sakınca olduğunu zannetmiyorum. ayrıca kimse kimseyi kandırmasın hrant dink yürüyüşüne katılan insanların en az %80'i bu 13 asker için alanlara dökülmez (üzülmez demiyorum bakın). zira faşizan kodlamaları vardır bu tip bir eylemin. cemiyette adları kötüye çıkar sonra.
  • etnik nedenlerle öldürülen 13 kişiyi başka etnik nedenle öldürülen bir kişi olan hrant dink'le eşit sayan slogan. ancak bunu iddia eden arkadaşlara bir noktada hak vermediğim konudur(?). hrant dink düşün insanı olarak arkasından vurularak öldürüldü, vuruşmak üzere eğitim almış 13 asker ise (pusu bile olsa) çatışma sırasında öldürülmüştür.

13 şehidimizi öldürmek için dış mihraklar daha çok uğraşmıştır, aydınları ise vurmak kolaydır, işte sorosçuların anlayamadığı budur. terörün sivilleri vurması, hele hele vatanını sahiplenmeyenler için kolaydır. ancak eli silahlı, eğitimli, atatürk bilimselliğine gönülden bağlı neferler öldürülüyorsa buna dur denmelidir.

işte bu sloganın özü budur. bunu anlamayana daha ne diyeyim bilmiyorum.
  • bugun emin colasanin kovulma sureciyle ilgili yazilarindan bir kesit okuyordum, aydin dogan grubu icin "ifade ozgurlugu altinda yayin organlarinda kurtculuk, ermenicilik yapiliyordu" gibi bir ifade gordum. emin colasandan bekledigim absurdlukte birseylerdi bu, ermenicilikin ne oldugunu halen anlamis degilim.

ama anlayanlar varmis demek ki. hepimiz ermeniyiz demenin altinda ustunde arkasinda onunde yatan bilimum nedeni, yazilmis cizilmis hicbirseyi okumadan, dusunmeden, kendini bir gram gelistiremeden bunu ermenicilik diye siniflandiranlar varmis. sonra da cok genis gonullu olduguklarindan, bunu sineye cekip eyvallah demisler, "simdi sabredip insaniyet gosteriyorum ama gunu geldiginde sizden de bir fedakarlik beklerim" diye ufak bir sart kosmuslar kendilerince. tabii elin gerizekali tavsani sart kosmus dagin haberi olmamis, yani ermenicilik oynayanlar bizim tavsanin tarafindaki aciya pek ragbet etmemisler.

e denmiyor mu ya, bizim acilarimiza da soyle bir tepki gosterin de samimiyetinizden suphe duymayalim, yanyana yasayalim. dun sizin acinizdi, bugun bizim acimiz.

eee, ben de hergun senin onun bunun sunun gerizekaliligindan, ahlaksizligindan biktim be. nedir kardesim yeterince protein mi almiyorsunuz, provitamin b5le mi beslenmiyor saclariniz, herseyi biz-onlar sigliginda degerlendirmek icin para mi aliyorsunuz bir yerden, iki gram analiz yapmak kafatasini mi zorluyor.

madem elmalarla armutlar icice gecmis, alin size pazar bulmacasi: hergun onlarca kisi acliktan oluyor ulkemizde. hastaliktan, trafik kazasindan degil, acliktan. cik disari. hepimiz aciz, fakiriz diye slogan at. sehitler senin acin, acliktan olenler de onlarin acisi, bir zeytin dali uzat. hatta milliyetci degil misin ya, olenler turk vatandaslari iste, hepsi senin acin.

efendim? aclara uzulenlerle sehitlere uzulenler ayni kisiler olabilirmis, ama surecleri ve altlarindaki dinamikler farkliymis, dolayisiyla insanlarin sokaklara dokulmemeleri bunlardan herhangi birinin mesru gorundugune/kaniksandigina/desteklendigine iliskin bir kistas olamazmis, kaldi ki bir ihtimal ufak bir kitlenin gostermis olabilecegi bir ikiyuzlulugu/tutarsizligi cok genis bir kesime mal etmek icin kanit hic olamazlarmis, hele hele bunun ustunden farazi bir cephelesme yaratip "hakli" tarafin davasini ustlenmek, prim yapmak esseklikmis mi dendi? ha yok denmedi boyle birsey, gaipten sesler duymus olmaliyim, zaten boyle bir cumleyi kurabilecek kadar balik yenilmis olsaydi bambaska seyleri tartisiyor olurduk. kel alaka analoji bitis noktasi. (tanim: kel alaka analojilere gayet acik bir slogan)
  • "hepimiz ermeniyiz" sloganıyla karşılaştırılmasındaki mantık veya mantıksızlık bir yana, isteyenin kullanmakta tabii ki serbest olduğu slogandır. pekala bir kişi hepimiz ermeniyiz sloganındaki etnik köken nedeniyle öldürülme veya diğer özel durumları dikkate almak zorunda olmadan, sadece "teröristler, bu ülkenin askerleri pusuya düşürmekle bitmez, hepimizi vursanız yine kazanamazsınız" mesajı vermek için bu sloganı kullanabilir.

yalnız sorun şu: bu konuyu ilk ortaya atanın yazdıklarından açıkça anlaşılıyor ki, bu slogandan bahsedenlerin bir kısmı ne yazık ki bunu "hepimiz ermeniyiz" diyenleri hedef almak, onlara tepki göstermek amacıyla kullanacaktır, kullanmaktadır, ortaya atmaktadır. yani elin herifinin niyeti açıkça üzüm yemek değil bağcı dövmektir. biraz kabaca ifade edersek, "onu dediniz, hadi bunu da desenize lan, demezseniz şerefsizsiniz entel dantel ipneler" mealini okumak zor değil buradan. bu da bu sloganın nötr bir şekilde sözlük anlamını değil ama muhtemel kullanılış şeklini epey sorunlu hale getiriyor, yanlış tarafa nefret püskürten manasız bir kamplaşma oluşturmaya çanak tutuyor.

1. "hepimiz ermeniyiz" diyenlerin en azından benim tanıdığım kısmı, 13 çocuğun öldürülmesinden dolayı bu sloganı atmaya istekli kişilerden daha az acı duymuş değiller.

2. bu acılarını dile getirmek için herhangi birinin belirlemiş olduğu sloganı atmak zorunda değiller. atmadıkları için bu teröre karşı çıkmamakla itham edilmeleri akıl alır şey değildir, tıpkı hepimiz ermeni'yiz sloganı atmamış olanları katil-faşist olarak kimsenin niteleyemeyeceği ve nitelemediği gibi (o tartışmalarda faşizan tavır olaran nitelenen, hepimiz ermeniyiz dememek değil, diyenlere sktirin lan türküz biz diye karşılık vemekti)
  • ölüleri kutsamak, yaşayanların haklarını kollamaktan daha kolay olduğundan sık sık gündeme gelen malum sloganın yakın akraba cinselliği sonucu moron doğmuşu.
hesabın var mı? giriş yap