33 entry daha
  • butun bu kavramlar yabanci dillerden dilimize gectigi icin kavram karmasi yasanmaktadir.esasen bati dillerinde ateist dini inkar etmis demektir.yani onceden inanmis ve daha sonra ifrit olmus birakmis.butun avp.pek cok katalig kilise gitmek istemedigi icin yada bu kurallari , usulleri uyduruk buldugu icin ateistim der ama inanci vardir tanriya.bu durumda bizdeki iman hatip mezunu olup dinden cikmis yada reddetmis insanlar tam bu kavrama girerler.inanirken inanmaz olmustur.bizde bu anlamda kullanilmaz. deistler ise birseylerin varligindan suphesi yoktur.yani tanriyi gucle esitlendirir, bu guc nedir? sumerlerin icadidir belki dinler, halbuki guc belkide uzaylilardadir der , birakir.yaratici kavrami yerine kainatin sahibi olan guce inanir.bir agnostik ise oldum olasi inanmaz , inanmaga inanmaz.inancsizlik diye bir sey yoktur , belkide bunlar hepsi seksten yada hormonlar, belkide evren hic olmadi der. en cok bilim adamlarinin dahil oldugu gruptur.gercek olan su an dir . bu durumda kazanan yada katbeden yoktur.gokten 3 elma duser , her biri payini alir gider.
  • ateistler daha güçlüdür. çünkü agnostik ve deistler gibi çekimser ve korkak tipler değillerdir.

açıklama editi: bence ateistler diğerleri gibi açık kapı bırakma politikliğine girmeden net olarak tanrılara inanmadıklarını ifade edebildikleri için güçlüler.
  • biri çok zekidir, çünkü elindeki sınırlı bilgiyle tanrının varlığından emindir. her yiğidin harcı değil ne de olsa tanrının varlığı hususunda bu kadar emin olmak. adam binlerce yıllık bir tartışmayı "daaaan" diye sonlandırabilme gücünü bulabiliyor kendinde. ne zeka ama! kaç tane insan bu uğurda ömrünü çürütmüş de bir sonuca varamamış, peki onun umrunda mı, tabii ki hayır. argümanlarını sıralasa güler geçersin.

bir diğerinin de ötekinden aşağı kalır yanı yoktur. o da "emin"dir. sormazlar mı adama kanıtın nedir diye? "yoktur" deyip oldu bittiye getirebilinecek türden bir mesele değil ki bu. sen önüme makul bir sebep sunmazsan neden inanayım ben sana? kaldı ki şu ana kadar işittiklerim arasında elle tutulur cinsten bir fikir yok açıkçası. neye güvenerek bu kadar emin olabilir bir insan, merak ediyorum.

kimi de "ben bilmem" der. daha doğrusu "bilemem" der. çünkü kesin bir fikir beyan edebilecek düzeyde bilgiye sahip olmadığını düşünür. süper insandır o. bu sebepten gelin kararsızlıkta karar kılalım, bilemeyelim diyorum ve saygılarımı sunuyorum.
48 entry daha
hesabın var mı? giriş yap