hesabın var mı? giriş yap

 • kuşatma zamanında donanma şu an dolmabahçe sarayı ve beşiktaş stadının olduğu yerde demirliydi. sütunlar denilen doğal limandan* akıntının ve rüzgarın uygun olduğu zamanlarda zinciri geçebilmek için saldırılar yapılıyor ancak hepsi başarısız oluyordu.

  zamanın teknolojisi gemi güvertelerine top yerleştirilmesine izin vermediği için ve osmanlı donanması 2, 3 ve bazıları 4 sıralı kadırgalardan oluştuğu için yüksek güverte yapılı bizans, ceneviz ve venedik gemileri karşısında etkisiz kalıyordu. kadırgalar kürekle ilerleyen hızlı ve çevik gemilerdi ancak kalyonlara karşı etkisizdi. bazı çeşitleri deniz seviyesinin sadece 1 metre üstündeydi ve esasen kıyılarda devriye görevleri için üretilmişti. bu sebeple yelkenli kalyonlardan oluşan haçlı gemileri kadırgaların ortasında bir kale gibi yukarıda kalıyor ve kadırga mürettebatı kendisinden daha yüksekte duran bir düşmanla çarpışmak zorunda kalıyordu.

  bu bariz dezavantaj karşısında fatih sultan mehmet yeni bir plan arar ve aradığı cevabı şehzadelik yıllarında okuduğu tarih kitaplarında bulur. tarihte karadan gemi yürütmenin bazı örnekleri mevcuttu ve genç sultanın elinde ki kitaplar da bunu doğruluyordu. hatta kuşatmadan* 50 sene önce venedikliler bu yola başvurmuş ve adriyatik denizinde bir kaleyi ele geçirmeyi başarmıştı.*

  amaç halice inen donanma ile constantinapolis'i almak değil, surlarda ki savunucu yoğunluğunu azaltmak ve moralleri bozmaktır. bu sebeple 3 ve 4 sıralı kadırgalar boğaz sularında bırakılacaktır. aynı zamanda bu büyük gemilerin taşınması da çok zor olduğu için bu karar alındı.
  yani bu demek oluyor ki, halice inen donanma 2 sıralı kadırgalardan oluşuyordu ve savaş esnasında tek başlarına büyük gemi desteği olmadan işe yarayamıyorlardı.

  gemiler için beşikler hazırlandı, ağaçlar kesilip yuvarlatılıp iyice yağa batırıldıktan sonra gemilerin altına serilmek için dizildi.* levazım kuvvetleri en uygun yolları belirleyip geçiş için hazırladı. planlardan haberdar olunmaması için bölge güvenliği ve devriyeler çoğaltıldı. herşey hazır olduğunda plan başladı. ilk gemi beşiğe yerleşip bugün taksim-dolapdere-kasımpaşa yolunu izleyerek haliç'e inmek üzere yola koyuldu.

  gemilerin hasar görmemesi için yelken direkleri sökülmüş, hareketli parçalar birbirine sağlam bir biçimde tutturulmuş, ağırlıklar azaltılmıştı. ancak sultan düşmanın moralini bozmak için tayfalarına kürek çekme emri verir. galata kulesinden gecenin karanlığından ayrıntıları seçilmese de, karada kürek çekerek ilerleyen osmanlı gemilerinin görüntüsü galata ahalisinde büyük bir moral bozukluğu yarattır.

  sabah olana kadar yeterli miktarda gemi haliç sularında birikir. güneşin doğması ile mürettebat direkleri diker, cephane ve mühimmatlarını toplar ve bir anda mehteran eşliğinde şarkıya başlar. bu seslere uyanan constantinapolis halkı, sağlam duran zincire, yanmamış donanmalarına ve haliç içinde ki gemilere bakarak bunun nasıl olduğunu anlamaya çalışır...

  özetle; gemilerin haliç'e inmesi osmanlıya avantaj sağlar ama constantinapolis'in alınmasında etkisi çok azdır. içeri sokulan donanma ufak gemilerden oluşmuş olup, zincir tarafına 1 veya 2 defa sembolik hücum etmesi dışında genellikle savunmada kalmış, sadece bizans'ın haliç surlarına da asker koymasını sağlamıştır.

  gemilerin karadan yürütülmesinin ilk örneği değildir, ama en meşhur olanıdır. bölgenin tepeleri, zemini ve aşılan mesafe göz önüne alındığında, oldukça da zorludur. bu aynı zamanda osmanlı devleti'nin mühendislik konusunda ileri seviye de oluşunu da kanıtlar.

  not: istanbul fetihten önce constantinapolistir. o yüzden fetih anlatılırken istanbul demek kronolojik hata yapmak demektir. yoksa istanbul since 1453
  not 2: bunlarda kaynak belirtmek isterdim ama yıllardır okuduklarımdan ve sınavlarımdan akılda kalanlardır.

 • yine bir başka gün şöyle bir diyalog yaşanmıştır, akbilin bir kitaba ihtiyacı vardır, fakat bir türlü bulamamış ve sinirlenmiştir;

  akbil: öteki olmak, ötekiyle yaşamak var mı?
  kitapçı: yok, baskısı bitti
  akbil: e baskısı bittiyse yeniden basalım
  kitapçı: hanım efendi bitti diyorum, nesini anlamıyorsunuz?
  akbil: tamam ben de anlıyor ve çözüm önerisinde bulunuyorum, bittiyse basın gelsin, gönder gelsin abi, yoksa üretilir, üretilmez mi?
  kitapçı: ^%&+&+/.

 • dinci troller o kadar aptal ve siradan oluyorlar ki agiz tadiyla dalga gecilemiyor. onun yerine bilgi verip gacayim:

  sosyal darwinizm kavraminin daha ilk ortaya ciktigi 1870lerde, halihazirda amerika'da birak ticaretini, kolelik tumden yasaklanmisti. bu bir.

  "amerika kesfedildikten sonra milyonlarca zenci amerikaya goturulurken" darwinin daha buyuk buyuk babasi dogmamisti ama, hz muhammed ve duzinelerce kolesi oleli bin seneyi bulmustu. bu surecte amerikaya goturulen kolelerin iki katindan fazlasi musluman arap kole tacirlerinin elinden gecti ve taa 1960'lara kadar da resmi olarak gecmeye devam etti. gunumuzde pratikte genis capta koleligin uygulandigi moritanya ve sudandaki musluman toplumlari da zaten darwinizmin pencesinde kivrandiklarindan, ahlaklari bozuntuya ugradiklarindan bu haldeler. bu da iki, uc, dort , bes, hadi bilemedin alti.

 • sen küçük bir kız çocuğunun 5 yaşından 35 yaşına kadar senin ürettiğin sütü içerek büyümesi, okula gitmesi, spor yapması, mezun olması, evlenmesi, anne olması üzerine reklam çekeceksin "büyüdüm büyüdüm pınar'la büyüdüm" diye, sonra aynı kız çocuğunun daha reklamın 3'te 1'ine bile denk gelmeyen kısmında, hâlâ çocukken evlendirilmesini meşrulaştıran bir kararın tek adam tarafından zart diye alınacağı, o kız çocuğunun bir daha özgürce ne spor yapabileceği ne de rüzgarın saçlarının arasından geçebileceği bir düzeni destekleyip, reddedenleri paranla tehdit edeceksin öyle mi?

  sonra da utanmadan reklamında kullandığın o özgür cumhuriyet kadınının ve onun annesinin, babasının, kardeşinin, kocasının hiçbir şey olmamış gibi senin ürünlerini market arabalarına doldurmaya devam etmesini bekleyeceksin? çok beklersin.
  çevremde izmir markasıdır, kalitelidir diye pınar kullanan ve çocuk evliliğini desteklemeyen ne kadar insan varsa, son yıllarda hiç konuşmadıklarım dahil, bu durumdan haberdar ettim, büyük firmalar için toplu alımdan sorumlu iki arkadaşımı da öyle.

  sizin yalakalık yapmanız gereken kişi henüz ev yoğurdunu, kasap sucuğunu, yerel peynirciden alınan peyniri, sek sütü keşfetmemiş olan, bu ülkenin ekonomisini ve sizin cironuzu sırtlayan insan kesimdi, evine çüküm sütü zor alıp, çocuğuna ısıl işlem görmüş gergedan sucuğunu ayda 1 zor yedirip, bir padişah gelip bizi tekrar kanırtsa hayalleri içinde deliren durgun zekalılar değil.

  biraz haysiyetiniz varsa reklamlarınızda bir daha tecavüzcüsüyle evlendirilme, şortu yüzünden tekmelenme, burkanın içinde sıkışıp kalma kaygılarından azadeymiş gibi koşup oynayan, spor yapan eski türkiye'nin kız çocuklarını kullanmayın. çok ikiyüzlü oluyor öyle. size yeni reklam önerim:
  büyüdüm büyüdüm pınar'la 14'üme kadar büyüdüm
  sonrası 24'ünde 4 çocuk annesi,
  sunumlarım, 4 duvar arası #künfeyekün

  edit: 4 senedir mado'ya adım atmadım, nimet için kötü konuşmak istemiyorum ama mideden 10 saat geri gelen dandik bir salçalı hamburgeri kemirmek için arkamdan küfreden şeriatçıların dükkanları önünde kuyruğa girecek kadar basiretsiz bir insan hiç olmadım. sahipleri içki içenler hakkında ağza alınmayacak laflar eden, müşteri tartaklayan, kazıklayan hiçbir mekana adımımı bile atmam, herkes cuma akşamı boomerang'la yapılmış rakı bardağı tokuşturma videosu çekmek için böyle yerlerin yolunu tutmuyor. gideceğim yerin kirası kimin cebine giriyor onu bile araştırıyorum. kin gütmek, öfkelenmek lazım bazen, yorucu ama lazım.
  biraz basiretli olun, malum şahsın dediği gibi artık biraz da siz kininizin davacısı olun.

 • (bkz: titanic batarken çalmaya devam eden müzisyenler)

  swap ile dolar kurunu sabit tutabileceğini düşünen çokomel ve marshmellow bakanı açıklamasıdır.

  tam olarak yaptığı ne biliyor musunuz? kaynayan bir suyu tıpa ile kapatmaya çalıştı adeta. her geçen gün kaynayan su, içerideki basıncı arttırdı, tıpa artık basıncı kaldıramaz duruma geldi. işe yaramadığını görünce naptı? tıpaya üstten iyice bastırdı patlamasın diye. altta yanan ateşi kapatmayı denemedi hiç. basınç öyle kuvvetli hale geldi ki düdüklü tencere gibi oldu. ötüyor şu an. her an patlamaya hazır bir bomba haline getirdi ekonomiyi.

  kaynayan su, ekonomimiz.
  kullandığı tıpa, geleceğimiz.
  altta yanan ateş, üretimsiz, tamamen tüketim üzerine kurulu bir ekonomi modeli.

 • "sen kendin değerlendireceğine bana sor" diyor vatandaşıyla konuşurken arkasını kaşıyan içişleri bakanı..

  senin karar mercii olduğuna kim inandırdı seni allah aşkına?
  oradaki görüş bildiren adamdan ne gibi bir fazla yetkinliğin var senin?
  sigorta poliçesi kesilme sesinden hoşlanan adamsın sen yahu.

  gelmiş "1 milyon insan öldü orada" diyor.
  verilecek tek cevap.
  "bana ne"

 • davutoğlu'na oy vereceğime taşa toprağa oy veririm amk. davutoğlu kim ? ülkeyi suriye bataklığına sokan mezhepçi birisi. geçiniz.

 • vatandaşın devlete yaptığı hatırlatmadir. yapan kişi hakkında kamu malına zarar vermekten işlem yapılacaktır muhtemelen.

  izmir 1 nolu sağlıklı hayat merkezinin tabelasında yer alan birtakım arapça kelimeler "türkiye cumhuriyeti'nin dili türkçedir" yazılı bir bantla kapatıldı.

  ortamlarda entegrasyon dersiniz, kim nerden bilecek amk? 10 yıldır dil öğrenmeyenleri entegre ediyoruz. yersen.

  edit: ingilizceden de rahatsız olur musun? diyenler var. ingilizceden rahatsız olmam amk. sebebini uzun uzun anlatacak halim de yok. araplar düşünsün bulsun onu da. niye ingilizceden rahatsız degiller de bizim dilimizden rahatsız desinler.

 • elbette ekrem imamoglu icraatidir.

  hiranur vakfi'nin kacak yalisi (!) bugun sancaktepe'de ibb tarafindan korkusuzca mühürlenmistir.

  kaynak: https://twitter.com/…?s=20&t=e2a6iuymrina35teiqidea

  "devlet ciddiyetine" sahip oldugu dusunulen diger cumhurbaskani adaylari korkudan susa dursun, "sov pesinde" (!) olan ekrem baskan yaptiklariyla, liderligiyle, korkusuzca cikislariyla halkin yaninda olmaya devam ediyor.

 • antre dedikten sonra kapattım içim kalktı.

  bunların alayını toprak moprak kabul etmeyecek ha bu arada görürsünüz.

  t: bit takım oluşum içeren video.