hesabın var mı? giriş yap

 • efsane midir bilinmez ama hukuki dayanağı olan bir olay

  bir fizik sınavında soru kağıdı şu şekildedir.

  sorular:

  1. hede hödö nedir.
  2. hede hödö ise vs. vs sonucu nedir açıklayınız.
  3. a şehrinden b şehrine bla bla
  4. vs vs vs

  her soru 25 puan değerindedir. başarılar dilerim.

  cevaplar:

  1. hede hödö nedir.
  2. hede hödö ise vs. vs sonucu nedir açıklayınız.
  3. a şehrinden b şehrine bla bla
  4. vs vs vs

  öğrenci soruları olduğu gibi yazmıştır. 0 alır. şikayet eder. fizik sınavını edebiyat öğretmenleri inceler. öğrenci tam puan alır.

  çünkü her soru 25 puan değerindedir.

 • din sınavlarında kağıdın tepesine bismillahirrahmanirrahim yazınca ekstradan bi on puan alınması, gözü dönen bi elemanın sınav kağıdına arapça bismillahirrahmanirrahim yazması ve o sınavdan 1000 (yazıyla bin) alması.

 • sosyallesme adina yaptigi maymunluklarla aslinda korkunc bir yalnizlik icerisinde oldugunun algisina varmamasi.

 • çağları aşan öngörü ve yol göstericiliği ile türk ulusu'na hep ışık olacak ulu önder. unutmayacağız, unutturmayacağız. benim türk milleti'ne güvenim sonsuz...

 • çıkıp açıkça:

  - "nitelikli adamları üç kuruşa köle yapma imkanını günden güne kaybediyoruz, acilen kafalarına pranga geçirilmeli"

  demek yerine,

  - "ama veygilerimij kayboluyo..."

  diyerek, utanılası arzularına kılıf geçiren oda beyanı.

 • deniz kenarında tatil yapma, deniz manzarasına bakma veya denize bakıp huzur bulma fikrinin son birkaç yüzyılda çıkmış olması.

  edit: birileri deniz-nehir farkını bilmeden kendince ayar vermeye çalışmış. bu yazıda nehirlerden değil denizden bahsediyor. nehirler tarih boyunca tarımsal sulamada kullanıldığı ve içme suyu sağladığı için için zaten kutsal bir yere sahipti. denizlerle nehirler aynı şey değil. daha en basit coğrafya bilmeden ve okuduğunuzu anlamadan başkalarına ayar vermeye çalışmayın.

  100-150 yıl öncesine kadar yazılmış neredeyse hiçbir eserde ve anlatılmış hiçbir hikayede denizden "huzur veren" bir şey olarak bahsedilmez ve deniz manzarası neredeyse hiç övülmez. genelde insanlar için deniz 2 anlam ifade etmiştir. ya ticaret ürünlerinin ve su ürünü yiyeceklerin geldiği bir kaynak ya da düşman askerlerin, işgalcilerin, korsanların, sellerin ve tsunamilerin geldiği felaketler kaynağı.

  tarih boyunca insanlar denizi iyilik veya kötülüklerin geldiği tanrısal bir kaynak olarak görmüşler ama hiçbir zaman huzur veren bir manzara veya tatil yapılacak bir şey olarak görmemişler. aynı zamanda deniz kenarındaki araziler tuzlu olduğu için fazla verim vermediğinden köylüler deniz kenarında yaşamayı tercih etmemişler. tarih boyunca krallar ve padişahlar sevmedikleri şahısları ceza olarak hep deniz kenarlarına veya adalara sürgün etmişler.

  mesela robinson crusoe ıssız adaya düştüğünde hikaye boyunca hiç deniz manzarasına hayranlıkla bakıp huzur bulmaz. 2 yıl okul tatili kitabında çocuklar hiçbir zaman deniz manzarasının güzelliğinden bahsetmez. ıssız adalarda geçen hikayelerde bile deniz ya felaket kaynağı ya da kurtuluşun geldiği yerdir ama hiçbir zaman manzarasına bakılıp da huzur duyulan bir şey değildir. eski mısır yazıtlarında nil nehrinden bir bereket kaynağı olarak bahsedilir ama akdeniz'den hiç övgüyle bahsedilmez. antik yunan yazılarında dağlar taşlar bile övülür ama denizin verdiği huzurdan hiç bahsedilmez. eski şiirlerde, ilahilerde ve kutsal metinlerde hiç denizin huzur verdiğinden bahsedilmez.

  1800'lerden sonra avrupa ve amerika'da zengin kesim deniz kenarlarında arazi satın alıp buralara yazlık villalar ve tatil köyleri kurmaya başlayınca deniz manzaraları kıymete binmeye başlamış. eğlence için plaja gitme kavramı da bundan sonra başlayan bir şey.

  kaynak soran olmus.

  https://www.smithsonianmag.com/…al-place-180959538/

  https://www.washingtonpost.com/…going-to-the-beach/

  https://dailyhistory.org/…ory_of_going_to_the_beach

  https://www.theatlantic.com/…r-of-the-beach/279175/

 • japonya'da yaşayan bir türk olarak şunu sizlerle paylaşmak istedim. burada, her türlü mağazada, yani konbinisinden tut alışveriş merkezlerine kadar hemen hemen pek çok yerde kasanın yanındaki bağış kutularında türkiye depremi için para toplanıyor. görünce çok duygulandım, paylaşmak istedim.

 • ekşi sözlük işleme düzeni.

  öğretmene saygısızlık yapan öğrenci başlığı altında;

  - öğretmen bir güzel dövse yapamayacak olan öğrenci.

  öğrenciyi döven öğretmen başlığı altında;

  - inşallah çocuğun babası öğretmeni bir güzel döver.

  olayın öncesi yok, sonrası yok, fikir yok neden yok. ama yorum var. popülizm var.

  şiddetin her türlüsüne karşıyız.