• 2013 yılı benim için
  • herkes 2000'li yılları yazmış. tabi tabi, en kötüsünü hep siz gördünüz zaten.

1900'lü yıllarda doğan bir kişi 40 yaşına geldiğinde iki dünya savaşı, bir büyük buhran, şimdikinden kat kat daha ölümcül bir salgın gördü. bu olaylardan bir şekilde sağ çıkmayı başarabildiyse, vietnam savaşı, kore savaşı, arap-israil savaşı, soğuk savaşı gördü. 11 eylül falan bunların yanında anca göte vurulan şaplak kadar kalır.

bana kalırsa dünyanın boka sarmaya başladığı yıllar, sanayi devriminin başladığı yıllardır. bu vakte kadar zararı sadece kendine olan insanoğlu, bu vakitten sonra dünyaya da geri dönüşü olmayacak zararlar vermeye başlamıştır.
  • 2010'den itibaren diyebilirim. o yıllarda birçok şey değişti aslında, benim 10 yaşıma geldiğim döneme denk gelse de yenilikleri takip ediyordum. örneğin siyah monitörlü bilgisayarlar o dönemde yaygınlaşmaya başladı. bizim öğretmenimiz dokunmatik telefona geçmişti, biz şaşıp kalıyorduk vay teknolojiye bak diye. bunu bozulma kapsamında değerlendirme sebebim şu anki neslin hayatını iyileştirdiği kadar çöp eden sosyal medya, teknoloji gibi kavramların temeli olması aslında. artık akşama kadar sokakta oyunlar oynamıyor, evde toplanıp bilgisayarda gta oynuyorduk*
    şimdi gelelim başka bir yönüne:
    ekonomik anlamda bakacak olursak çocuk aklımızla 1 lira ne paraydı yani dünyanın şeyini alıyorduk, şimdi 1 lirayı yere düşürsem almıyorum. abur cuburların tadı bile daha güzeldi, bir rondo bisküvi 50 kuruşken içinde 10 tane vardı şimdi 1 küsur lira içinde 6 tane var ve basmışlar şekeri*
    şu an cidden hiçbir şeyin eski tadı yok.
  • (bkz: ekşi yazarlarının dünya algısının türkiye'den ibaret olması)
  • kavimler göçüne yakın olan zamanlar. o kadar göç, kültürel değişim. köyden kente göç, barınma sorunu ve işsizlik. güvensizlik ortamı sonucu oluşan yabancı sermayenin kaçışı... o kadar insan yer değiştirince huzur mu olur allasen?
  • öznel olarak 2012
    okuduklarıma göre 1980
  • 0 (sifir). isa peygamberi asmayacaklardi.
  • bende 2010'dan sonrası yok arkadaşlar. gülmeyin ciddiyim.
  • dünya zaten tadı kaçık bir yer yüzyıllardır, sadece düzenin farkına varırsın ya işte o an dünyanın tadı kaçtı diye düşünürsün.aslında dünyanın tadı değil senin tadın kaçtı.
  • tam olarak 1992 senesi. ne güzel takılıyorum cennette dediler abi dünyaya çağrılıyorsun. hay sikeyim dedim manitaların yanından ayrılırken. sonra sert bir iniş ve sert oksijenle gözümü açar açmaz ne var amk dememle herşeyin bok olduğu seneye ışınlanmış olduk.

bu da böyle bir anımdır.
hesabın var mı? giriş yap