• bugüne kadar hayatı sevme yöntemim, herşeyin aslında iyi ve güzel olduğunu, benim yanlış gördüğümü, bakış açımı değiştirmem gerektiğini anlamaya çalışmaktı. belki de hayatı gerçekten sevmek, acısını da iyiye ve güzele dönüştürmeye çalışmadan olduğu haliyle sevebilmektir.
  • eğer sorun görmek istiyorsan herkesin hayatı berbattır, eğer mutlu olmak istiyorsan herkesin hayatında şükredilecek tonla şey vardır. yani olay tamamen bakış açısı.

bi de bir şey daha;

her ne kötülük yaşadıysan, sorunu nasıl atlattığın önemli değil, yaşadığın o ana tekrar dönemeyeceğin için o artık bitmiş ve geçmiştir. halledilmiştir. yani zaman aslında çok güzel bir olgu. geçmişin üstüne düşünmen sana yalnızca bu zamanı kaybettirir. önüne bak. sorunsuz olan hayatın devam ediyor. ve yaşadığın her anın keyfini çıkar. çünkü o ana da tekrar dönemeyeceksin.
  • herkesi kendin gibi sanmamak gerektiği
  • korku ; benim öğrendiğim en önemli şey , korkular hayatınıza yön verendir. siz hayaller kurun ama sizin kaderinizi korkularınız çiziyor.
  • keşke olmamalı, iyi ki olmalı daima.
    bu yüzden denemek ve deneyimlemek
  • aşk diye birşey yok
  • hepsi birbirinden önemli üç başlık içeriyor:
    - dönüşü olmayan yola girme.
    - navigasyon kullansan da nereye gideceğinden emin ol, yolunu değilse bile yönünü sen tayin et.
    - ölünce unutulmak kaçınılmaz olabilir; en azından ölmeden önce unutulmamanı sağlayacak izler bırak.
  • kemire kemire derisine ulaştığım tırnaklarımı uzattım.
    boyadan yıpranan kısacık saçlarım, upuzun şimdi ve doğal.
    yürüyen iskelet diye tabir ettikleri ben,aşırı zayıflık ve blumiadan kurtuldum. ideal kiloma ve yeme düzenime ulaştım.
    kaliteli bir iş buldum, ve halen hiç pes etmeden sınavlara giriyorum, daha iyiye ulaşmak için.
    maviye aşık ama yüzmekten korkan biriydim. şimdi şnorkelimi alıp alabildiğine açılıyorum her ayağımın değdiği denizde. kulak içi basınç sorunumu halledince dalışı da etkinleştireceğim.

ve bunların hepsini, ''bitti artık, onsuz yaşayamam'' dediğim andan sonra yaptım. yaşadım, hatta çok güzel yaşadım. ve bir daha kimse için bu cümleyi kullanmadım.

tek gerçek, sizsiniz. eksikliğinde yaşayamayacağınız tek şey ise kalbiniz, ciğerleriniz vs.
  • mangal yaparken alta çıraları ve gazete kağıtlarını koyacaksın sonra üzerine kömür döşeyip alttan yakıcaksın.
  • kadınlar konuşurken susacaksın
    ya da hiç bulaşmayacaksın.
hesabın var mı? giriş yap