2099 entry daha
  • özel gün kutlamaları.

bugün, “beni annemin evladı yaptığı için en önce babama teşekkür ederim” notuyla paylaşılan bir story gördüm. bir sonraki story notu “ve beni anne yaptığı için eşime teşekkürler” şeklindeydi. profilde gün aşırı paylaşılan anneyle karşılıklı kahve keyfi postlarındaki anneden eser yoktu. zihnim bir yandan iyi niyet yüklemesi yapsa da bir yandan da yazılanları sansürsüz okumaktan kendini alamadı. odipal ve elektral meseleleri sosyal medya paylaşımları üzerinden okumak/izlemek cidden çok ilginç.

not: kimsenin hayatına kimse karışamazcılar gelmeden peşin peşin yazayım. kim, kimi nasıl isterse kutlar. itirazım yok. ben de pek bilinçli bir sm kullanıcısı sayılmam. fakat yine de iki kez düşünmeden paylaşmıyorum. ve yukarıda bahsettiğim durumu toplumsal bir yansıma olarak paylaşıyorum.
  • ben hayatların daha özel olmasından yanayım bu bağlamda insanların kişisel düşüncelerini ve hayatlarını gerçekte olmadığı gibi yansıtmalarına anlam veremiyorum. ben hiç sosyal medyada üzüntülerini paylaşan insan görmedim. gözlerim çoğunluğunda komik olmaya çalışanlar, hayat standartlarını olduğundan fazla gösterenler, ilgi bağımlıların büyük bir çoğunluğunu oluşturduğunu görüyorum.

insan sosyal bir varlık etkileşim kurabilecek her noktada, bu durumu fazlasıyla kullanmak istiyor. bana sorarsanız anlamsız, çoğu şeyin içi boşalıyor.. bir arkadaş kutlamasını oturup sosyal medyadan paylaşmaktansa oturup anın tadını çıkarmak bana daha kullanışlı geliyor.
  • jalebi baby şarkısı eşliğindeki hikayeler. paylaşana para veriyorlar galiba.
  • the truman show filmini izlerken adamın sözde eşinin bir eşyayı kullanırken reklamını yapması dikkatimi çekmişti. filmdeki izleyici kitlesinin bunu reklam olarak kabul görüyor olmasının doğallığının yanında, trumanın bunu garipsemesini haklı bulmuştum. bu aralar da instada benzer şeyleri yaşıyoruz, her şey reklam, çoğu şeyin tek amacı iş birliği, para kazanmak hem de trumanın başına gelen sahte gerçeklik tadında. ilk açıldığı zamanlardaki foto paylaşım olayının çok ötesinde ticari bir bataklığa düşmüş medya. bunun haricinde özellikle keşfet kısmında belirli süre takılması birçok psikolojik hastalığa sebebiyet verebilecek platform çünkü herkes çok mutlu, komik, her şeyin toz pembesinde.
636 entry daha
hesabın var mı? giriş yap