şükela:  tümü | bugün
  • albüm satışları baz alınarak kıyaslama yapılmasını gerçekten anlamıyorum. bu, sagopa kajmer'in türkiye'de jazz müzik hakkında yaptığı sığ yorumları hatırlatıyor bana.* ne birinin toplam albümlerinin daha çok satması o grubu daha iyi yapar, ne de asilik yapıp "ben gidiyom yea" diyen abinin grubunu daha iyi yapar. ben metallica'nın şarkılarını daha çok seviyorum. dolayısıyla metallica daha iyi gruptur. türkiye'de albüm satış rekorunun coşkun sabah'ta olması, onu türkiye'nin en iyisi yapmayacağı gibi, beni de coşkun sabah fanı yapmayacak elbette.
  • (bkz: accept)
  • her ikiside rust in peace, black album,master of puppets gibi muhteşem albumlere imza atmışlardır ve her ikiside elleri öpülesidir.dave mustaine'i çok sevsemde sanki yaşı ilerledikçe sesi bozuluyor ve detone oluyor fakat james hetfield'te durum tam tersi yıllar geçtikçe sesi daha bi güzelleşiyor.
  • ikisi de bir pantera değildir. anselmo'nun taşşaklarını yiyin siz *
  • metalica vs megadeath
    xbox one vs ps4
    türk vs kürt
    alevi vs sunni
    mercedes vs bmw
    android vs ios

herşeyi yarıştıran gerzek insanlar olmak zorunda mıyız. ikisi de taş gibi otur dinle işte.
  • en iyi dönemlerindeki kadroyu kıyaslarsak
    dave gitarda james vokalde taşşaklarını öptürür yani dave=james
    solo gitarda metallicanın en iyi dönemi yine davedir
    bas gitarda ellefson cliffin anca amfisini fişe takar çal abi der
    nick te larsı baget diye tom lara vurur

sonuc dave
  • 1980 lerde metallicanın 90 larda megadethin milemyum ve sonrasında ise yine megadethin alacağı karşılaşmadır. metallica ruhtur bağlılıktır aşktır vazgecememektir megadeth tekniktir metaldir. metallica herkes tarafından dinlenebilir şarkılar yapmakla beraber riffleri basittir megadethin riff ve soloları anormal derecede zordur.
  • hakan şükür ve sergen örneğiyle açıklayacağım versus.

evvela ikisi de büyük gruptur. birini daha çok severim ama bu objektifliğimi bozmaz.

kariyer ve başarı açısından bakarsak metallica'nın uzak ara önde olduğunu söyleyebiliriz. satılan albümler, dolan konser salonları, kazanılan paralar vs...

ama iki grubu da prime'larına ve yaptıkları en iyi işlere göre değerlendirirsek megadeth'in daha önde olduğunu düşünüyorum. örneğin youthanasia, metal müzik tarihinin en kaliteli ve en kutsal albümü olabilir. bu albüm gerek grubun en önemli adamı dave mustaine'in en iyi yıllarına, gerekse de grubun line up olarak en sağlam olduğu döneme denk gelmiştir ve bu şekilde ortaya çıkmıştır. diğer taraftan metallica'nın en iyi albümü diyebileceğimiz ride the lightning veya black album'ün (bakmayın milletin bu albüme bok atmasına) youthanasia'ya kıyasla geride kaldığını çok rahat söyleyebiliriz. hatta şahsi düşüncem, metallica'ın tüm albümlerinden en iyi parçaları seçip bir albüm yapsanız, yine de youthanasia'ya yaklaşamaz.

metallica sürdürülebilir başarı olarak megadeth'i ezer de geçer. zaten dave'in ömür billah süren depresyonunun altında bu kompleks yatar. bizzat dave bile telaffuz etmiştir ki, metallica tarihin en başarılı grubudur. fakat yapılan en iyi işler ele alındığında, dave mustaine ve dolayısıyla megadeth, metallica'dan daha ileridedir. özellikle 90'lardaki mustaine, friedman, ellefson ve menza'dan oluşan line up'ın ortaya çıkardığı eserlere, metallica cliff burton'lı ekiple bile yaklaşamamıştır.

demem o ki, metallica hakan şükür gibidir. istatistikler ve matematik bilen herkes hakan şükür'ün türkiye'nin en başarılı, en kariyerli futbolcusu olduğunu kabul eder. fakat işin bir de sergen yalçın kısmı vardır ki, az çok futbol oynamış herkes, sergen yalçın'ın hakan şükür'den çok daha yetenekli, çok daha teknik, çok daha izlenesi; özetle en iyi olduğunu bilir. işte bu versus'un hikayesi budur.
  • metallica'nın en iyi iki albümü olarak ride the lightning ve black albüm ele alınırsa yanlış kıyaslanacak iki grup. metallica'nın patlama yaptığı albüm ride the lightning (aslında tam olarak ride the lightning değil 1985 yılı), en çok satan albümü de metallica/black album'dür ancak en iyi iki albümü değildir. metallica'nın en iyi iki albümü master of puppets ve ...and justice for all'dur.

master of puppets, thrash metal türünün en başarılı albümüdür ki thrash metal icra eden gruplar da dahil bunu herkes kabul eder. ride the lightning ile başlayan dönemde master of puppets metal müzik tarihine bambaşka bir boyut katmıştır. bugün halihazırda albüme ismini vermiş master of puppets şarkısı, metal müzik tarihinin en iyi şarkılarından biridir ve onlarca yüzlerce kez en iyi şarkılarından biri seçilmiştir.

...and justice for all ise progresif metale yön veren bir albüm olmuş, thrash metali zirveye taşımıştır. ki metallica bu dönemde ciddi anlamda metal müziğin zirvesine oturmuştur. heavy metalin babalarına saygısızlık edecek değilim tabi ama metallica'nın 1986'da başlayan popülaritesi 1988-1990 arası en yükseğe ulaşmıştır ve bugün hala bu zirveye bırak ulaşmayı, yaklaşabilen kimse yok.

megadeth 90'larda kendi zirvesine ulaştığında metallica çoktan ununu elemiş eleğini asmış, farklı tarzlarda dolaşan bir grup olmuştu. megadeth'in geride kalmasının sebepleri bana göre dave mustaine'in "illa ben söyleyeceğim, başkasına söyletmem" inadı ve "hızlı ve komplike çalarsak en güzel müziği yapmış oluruz" düşüncesi. komplike müzik tabiki güzeldir ancak riffleri bir kaos haline getiriyorsa güzelliğini yitiriyor yine bana göre.

yani şahsi düşüncelere göre kıyaslayacak olursak anthrax'i ya da slayer'ı da metallica'dan daha üstün kılacak ögeler bulabiliriz. metallica patlayıp dünyayı kavurduktan çok çok sonraları megadeth "ben de varım ve buradayım" diyecek işler yapabildi. megadeth'in en iyi albümü olduğu iddia edilen youthanasia piyasaya sürüldüğünde metallica çoktan "sert müziği" bırakmış, country'ye varan değişik tarzlarda müzik yapmaya başlamıştı.

aynı dönemde müzik yaptığı gruplar içinde metallica'nın popülaritesine erişebilecek zaten yok da, megadeth bu başarıya, metallica'dan daha iyi olma onuruna sahip olabilecek bir grup değil malesef. megadeth illaki bir yarışa girecekse slayer'la girsin, ki ben megadeth'in slayer - reign in blood albümüne erişebileceğini de düşünmüyorum, şahsi kıyaslıyorsak.

megadeth'i öne çıkaracağım derken 1981'den arta kalan ride the lightning albümünü kıyas almak komik oluyor, oldu olacak no life till leather'ı alalım.* metallica'nın prime'ı 1986 çıkışlı master of puppets albümüdür. slayer'ın prime albümü yine 1986 çıkışlı reign in blood albümüdür. megadeth'in prime'ı ise 1994 çıkışlı youthanasia albümüdür. yani megadeth metallica'dan daha iyi olmak için bi 10 yıl kadar geç kalmış.

"bana göre daha güzel o zaman en iyi bu" demek yeni nesil gençlerin "justin bieber'ı çok seviyorum, bana göre beatles'tan daha iyi müzik yapıyor zaten daha çok satıyor" demesi gibi. müziği beğenmek tamamen şahsi bir iş, kimin daha iyi olduğunu ise satışlar, konserler, popülarite belirliyor. "onlar kıyas değil" demek, "benim beğendiğim en birinci" demek gibi.