• hacettepe üniversitesi beytepe kampüsünde amfi tiyatro yakınlarında kurulmuş kız erkek karışık öğrenci yurdudur. saçma sapan bir yönetim anlayışı, profesyonellikten uzak ve öğrencinin her şeyine karışan yöneticileriyle çekilmez bir yerdir. kocaman insanları ailelerine şikayet etmekten odadaki çöpleri ve dolapları karıştırmaya kadar varan değişik uygulamaları vardır. beytepede uzak durulması gereken yurtların başında gelir.
  • hacettepe üniversitesi beytepe kampüsünde bulunan iki özel yurttan biridir. burada iki senesini geçirmiş biri olarak içimi dökmeye geldim. önceden karma yurt olduğu halde son iki senedir yalnızca kızlara hizmet vermektedir. tek ve iki kişilik seçenekleri mevcuttur. her odaya özel tuvalet banyo vardır. ben iki kişilikte kaldım.

başlangıçta iyi yönlerinden bahsedip sövme kısmını sona bırakayım dedim. temizdir. haftasonları hariç neredeyse haftanın her günü içeri temizlik görevlisi ablalardan girer. hafta içi her gün odadaki çöpler alınır. haftada 3-4 gün odanın yerlerine paspas atılır. haftada bir gün de genel temizlik adı altında fazladan toz alma ve tuvalet banyo temizliği yapılır. ablalar size o günü önceden söyler. isterseniz raflarınızı falan boşaltırsınız oraların tozunu alır. ama bir süre sonra hafta içi her gün sabah en geç 10da odaya birinin girmesi yavaştan sizi delirtmeye başlayabilir. sabah dersiniz yoksa ve uykunuz da hafifse odaya dalmaları ve yerinizden sıçramanız an meselesi.

bir diğer iyi kısmı yurdun altında çatı restoran olması. yeni gelecek arkadaşlar için söylüyorum, kampüste en sağlıklı yemeği burada yersiniz. tatlıları da meşhurdur. hafta içi öğle arası ve akşam 5 gibi kapıya kadar kuyruk olur tabi, benden söylemesi. açık büfedir, kasada tabağınız tartılır ve fiyat öyle belirlenir.

odalar geniştir. gerçekten fonksiyonel odaları var. dolabınız büyük, yatağınız bazalı olur. rahat rahat sığarsınız.

eveet. hazırsanız sövmeye başlıyorum. o kadar komik uygulamaları vardır ki bu yurdun. insanı delirtir. kendinizi asla üniversitede gibi hissetmek istemiyorsanız koşun kayıt yaptırın hemen buraya.

öncelikle yurttan çıkış yapma meselesine değinelim. diyelim ki hafta sonu evinize gideceksiniz. aşağıya gidip çıkış defterini imzalıyorsunuz. buraya kadar sorun yok. siz imzaladıktan sonra orada oturan görevli yaklaşık 5 dakika içinde velinizi(evet veli hahahah) arıyor. evet yanlış duymadınız. kızınız çıkış yaptı haberiniz olsun diye. sanarsın 10 yaşında çocuklarız. her şeyden dakikasında ailenizin haberi oluyor.

yurdun son giriş saati 02:00. eğer ki siz yurda haber vermeden bu saati geçirirseniz, önce sizi arıyorlar nerdesin diye. ertesi sabah da ailenizi. kızınız gelmedi diye. toplama kampı mübarek. böyle aptallık görülmedi.

bunları diğer yurttaki arkadaşlarıma anlattığımda inanamıyorlar çünkü böyle bir uygulama hiçbirinde yok. yani kızlar boşuna evi olan sevgili yapalım hayalleri kurmayın onda kalamayacaksınız bile, ya da bir akşam arkadaşınızda kalmak istediniz, tüm sülalenizin haberi oluyor. paşa paşa yurdunuza dönüyorsunuz yani.

bunlar en rezaletleriydi. onun dışında baya büyük bir yurt ama mutfağı küçücük. yurt 6 katlı, mutfak en alt katta ve iki ocak var sadece. keza çamaşırhane de en alt katta. yine bu kadar büyük yurtta sadece 6 çamaşır 6 kurutma makinesi var. onlar da hep arızalanıyor. kurutma makinelerinin de sadece 2 tanesi kurutuyor. gerisi ıslak çıkar boşuna zaman harcamayın.

her katta çalışma odası var. ama çalışma odası dediği şey kocaman odada iki yemek masası boyutunda masa. etrafında da dörder sandalye. daha işe yaramaz bir oda yapmayı düşünememişler.

daha düşünsem aklıma bir sürü şey gelir ama bu yazdıklarımdan sonra hala buraya bir sürü para bayılıp gelen de hiçbir şeyden şikayet etmesin. uyumsuz görevlileriyle, saçmasapan uygulamalarıyla öğrenciyle dalga geçen sistemiyle rezalettir. kayıt yaptırmadan önce iki kez düşünün.
hesabın var mı? giriş yap