1097 entry daha
  • referandumu tutturmuş bir kardeşiniz olarak seçime 4 gün kala ben de tahminimi aşağıdaki gibi sunmak isterim sayın sözlükçüler.

-mv seçimi-

akp %41
    mhp %5
    chp %23
    ip % 13
    saadet %4
    hdp %13
    kalanlar %1

-cb seçimi ilk tur-

rte %45
    ince %30
    selo %11
    akşener %10
    popeyes %4
    küsurat belirtmediğim için perinçeki 0 kabul ediyorum :p

-cb seçimi ikinci tur-

rte %55
    ince %45

umarım ikinci tur için fazlasıyla yanılırım, daha iyimser bi sonuç bence çok zor. akşenerin akp'den kopardığı seçmenler bence rotayı tayyipe çevirecek ikinci turda. hdp'liler genel olarak ince'yi destekler, özellikle de son zamanlarda olan olaylardan sonra, ancak muhafazakar kürtlerin adresi yine rte olacaktır. saadet tayfasından da sol fobisi dolayısıyla chp'ye oy gitmez diye düşünüyorum, yüzde 4ün 1i belki.
  • milletvekili seçimleri
    akp: %41
    chp: %22
    ip: %17
    hdp: %12
    sp: %5
    mhp: %3

cumhurbaşkanlığı seçimleri- 1.tur

erdoğan: %45
    ince: %30
    akşener: %12
    demirtaş: %8
    karamollaoğlu: %4

gözlemlediğim kadarıyla; milli görüş'ün erdoğan'dan oy çalacağını, chp'den iyi partiye doğru genel seçimler bazında oy kayması olacağını, ince'nin yakaladığı dalga'nın da cumhurbaşkanlığı seçimlerinde akşener'i bastiracağını göz önünde bulundurarak böyle bir sonuç tahmin ediyorum. tabii bu aşamada kemik hdp oylarının yönelimini sandığa gitme durumunu, daha önceki seçimleri baz alarak dağıttım, zaten mecliste 12 alan hdp rahat rahat %6-7'lik bir ince'ye yönelmeyi sağlayacaktır. ancak saadete kayan akp oylarının 2.tur arifesinde erdoğan'a dönüp dönmeyeceği belirsiz. pamuk ipliğinde görünüyor işler bana kalırsa.
  • cumhurbaşkanlığı 1. tur:

erdoğan 47
    ince 28
    akşener 14
    demirtaş 9
    karamollaoğlu 2
    perinçek dalga mı geçiyosunuz?

cumhurbaşkanlığı 2. tur:

ince 52
    erdoğan 48

meclis seçimleri:

ak parti 43
    chp 21
    iyi parti 14
    hdp 14
    mhp 4
    saadet 2
    diğer 2

edit: seçime giden bir türkiye'de 4 gün, çok uzun bir zamandır
  • bu seçimde tahminimce 50 milyon seçmen oy kullanacak. her yıl biraz artıyor, geçen seneki referandumda 49 milyon küsürdü rakam. bu yıl 50 olacaktır. hesaplamayı da bunun üzerinden yapmak lazım.

erdoğan ve partisinin genel oyu 20 milyon civarında. maksimum oya ulaştığı 1 kasım 2015 seçiminde de 23 milyon 600 bin küsür oy almış ve bu da 49,4 gibi bir orana tekabül etmiş. aynı oyu tekrar alsa bu seçimde, katılım artacağından, oranı %46-47'lere düşürecek. o zamandan bu zamana oy kaybı yaşadığı muhakkak. 25 milyon oyu geçmesi lazım ki %51 oyu bulup ilk turda kazansın. çok çok zor bir ihtimal. benim tahminim yine 22-23 milyon civarı bir oy alacaktır. bu da maksimum. dolayısıyla da ilk tur için erdoğan'ın maksimum oranı %47'yi geçmez. biraz daha düşük bir oran hatta, daha yüksek ihtimal.

muharrem ince'nin ise %30 ve üzerine çıkabilmesi için 15 milyon oya ihtiyacı olacak. daha önceki seçimlerde chp oyu 12 milyon civarındaydı. 3 milyonluk bir yükseliş olur mu bu seçimde, göreceğiz. benim tahminim ise 13 milyon civarında kalacağı yönünde. oylarını artırmış olsa da akşener'e kaybedeceği bir kısım oydan dolayı %25 sınırını çok fazla aşamayacaktır. %24 ile %28 arasında bir orana tekabül edecektir oyu diye düşünüyorum.

not : normalde oy kullanacak seçmen sayısı 59 milyon küsür. ama hemen hemen her seçimde oy kullanmaya tenezzül etmeyen 8-9 milyon seçmen oluyor. o yüzden 50 milyon seçmenin oy kullanacağını düşünüyorum.
  • cumhur ittifakı: %46 (akp: %41 + mhp: %5)
    millet ittifakı: %42 (chp: %24 + iyip: %16 + sp: %2)
    hdp: %12

başkanlık seçimi ilk tur:

recep tayyip erdoğan: 41
    muharrem ince : %30
    meral akşener: %16
    selahattin demirtaş: %10
    temel karamollaoğlu: % 3

başkanlık seçimi ikinci tur:

muharrem ince : %52.7
    recep tayyip erdoğan: % 47.3
  • lafi uzatmaya gerek yok erdogan ilk tur %45 ve ustu alirsa ikinci tur kazanir, altinda kalirsa ikinci tur ince kazanir.
  • [cumhur ittifakı: 41,5]
    ak parti: 40,0
    mhp: 1,5

[muhalefet ittifakı: 45,0]
    chp: 25,5
    iyi parti: 14,5
    saadet: 5,0

hdp: 13,0
    diğer: 0,4

1. tur:
    --------------------------------------
    recep tayyip erdoğan: 42,0
    muharrem ince: 33,0
    meral akşener: 15,0
    selahattin demirtaş: 10,0
    temel karamollaoğlu: 5

2. tur:
    --------------------------------------
    recep tayyip erdoğan: %45,0
    muharrem ince: %55,0

edit: 1 tur total 105 olmuş, duyarlı arkadaşların uyarıları için teşekkürler. düştüğüm bu kepazeliği ibreti alem olsun diye düzeltmiyorum. :)
  • akp'nin oyları %12,5 düşmüş durumda.

akp maksimum % 39
  • millet ittifaki: 44.90

chp: 23.10
    iyi parti: 17.35
    saadet : 4.45

cumhur ittifaki: 43.75

akp: 38.15
    mhp: 5.60

hdp: 10.8

diger: 0.55

baskanlik secimi:

rte : 40.65

muharrem ince: 31.90

meral aksener: 17.10

selo: 8.35

temel dede : 1.80

ilk tur sonucunda meclisi zaten kaybetmis olan akp ve rte ikinci turda beyaz mendilini sallayarak uzaklasacaktir.

sonra gelsin guzel gunler.
  • cumhur:46
    akp:40
    mhp:6

millet :42
    chp:21
    iyi:18
    sp:3

hdp:11

diğer : 1

cumhurbaşkanlığı
    1.tur