şükela:  tümü | bugün
 • giderse yunanistan gibi, gitmezse afganistan gibi olacağız.

  ya küllerinden doğacak, ya küllerinde boğulacağız.

  ülkemizin siyaset değil, dostluk ve barış konuşacağı temiz bir havaya ihtiyacı var artık.
 • ak partinin yönetime geldiğinden bu yana 2 dönemi her anlamda iyi geçti, bunlardan birincisi ilk yıllarıydı.
  ilk yıllarında türkiye yeni bir kriz ortamından çıkmış ve yükselişe geçmişti. bu yükselişi akp'ye bağlamak pek olası değil, parti kadroları 2-3 yıl gibi bir süreden önce oturamadı. yani akp iktidara gelmeden önce türkiye kötü durumda demek yanlış olmasa da, iktidara geldiği sırada iyileşiyordu demek doğrudur. bu ilk yıllarda tüm dünyada bolluk yaşanıyordu. ülkemiz kıtlığı yeni atlattığı için daha fazla hissetti. ak parti bu döneme denk geldi. başka parti olsa gene ilk senelerini aynı şekilde geçirirdi.

  ikinci iyi geçirdiği döneme gelmeden önce, ilginç bir şekilde dünya bolluğu yaşamaya devam ederken, türkiye bunu yakalayamadı. burada devreye, cumhuriyetin 80 yıllık kazanımları sokuldu ve özelleştirmelerle, kötü'ye gidişat yok edilmeye çalışıldı. ikinci iyi dönemde bu ve sonrasındaki 5-6 yıl. daha sonrasında tekrar kayıplar yaşamaya başladık, üstelik dünyada ki bolluk yok olmaya başladı.

  bolluk döneminde iyi yönetilen ülkeler sıçrama yaptı ve kıtlıktan etkilenmiyor (örn güney kore) ve devletin varlıklarına varlık kattıkları için etkilenmezde uzun süreler.
  bolluk döneminde kötü yönetilen ülkeler ise (yanlış yatırımlar) kıtlıkta sıkıntı yaşıyor. devlet varlıklarını koruyanlar ise bunu atlatacaktır.
  bizim ülkemizde ise bolluk dönemi iyi yönetilemedi, devletin varlıkları da korunamadı. nasıl bir çıkış yolu izlenir bilemem. gidişatın etkisi nasıl azaltılır ve tersine çevrilir yorum yapamam. tek bildiğim türkiye bir şekilde gene kendini toplar, az uz da olsa yolunu çizer.

  eğer olur da iktidar el değiştirirse bu dönemlerin kahrını çekecektir. tekrar iyileşme yolunda bir türkiye için daha fazla çalışacak ve halk ile beraber ceremesini çekecektir. değişmez ise mevcut iktidar bunu yapacaktır. bunun başka bir yolu yok, acısı her koşulda çekilecek. kriz başlıklarında ve ekonomistlerce dile getirilen şu an yaşanan durumun düzeltilmesi için her koşulda 20 yılı aşkın süre gerekiyor kanısında.

  hepimiz aynı gemide olduğumuzdan hep beraberiz. fırtınalı denizde beraber sallanacağız. bizi bu fırtınadan kimin çıkaracağı 2. derecede bir sorun. birisi mecbur kurtarmak zorunda.

  kısıtlı bilgilerimle analizim bu yönde. başlığa gelecek olursak, o enkaz dediğiniz öyle yada böyle bizim üstümüzde. parti ve siyasetin ötesinde bir olgu artık. halk bunu nasıl algılar, nasıl yorumlar onuda bilemem. ak parti'nin teslim aldığından daha iyi durumdan daha iyi değiliz aksine daha kötü durumdayız. atlatır mıyız? elbette atlatırız, atlatana kadar yaşananlar o kuşaklarda yaşayanlara zarar verecek.

  siyasetten uzak durarak yorumlamaya çalıştım.