43 entry daha
  • bu grubu savunanları hiç anlamıyorum gerçekten. evet ben de çeviri işinin gönül işi olduğunu düşünenlerdenim. ücretli ise de makul fiyat olmalı(4-5 tl gibi). 4-5 tl tek başına bir şey ifade etmeyen bir miktar olabilir ancak bu fiyattan çıkan yamaları herkes alırsa sürümden kazanma gibi bir şey olur. yaptıkları işi küçümsemiyorum ancak sayfalarca kod yazılı aaa oyunlar steam'de indirime girdiği zaman 10 tl altına düşüyor.

zamanında rdr2 çevirisi için 50 tl istediler üstüne basa basa söylüyorum 50 tl. şimdi diyeceksiniz ki 50 tl aşırı yüksek bir mebla değil. evet doğru yüksek değil ama witcher 3 gibi bir oyunun indirimde 20 tl'ye alındığını hatırlatırım. witcher 3 gibi bir oyuna gönüllü çeviri yapan grubun(sonsuz saygılarımı sunuyorum) 5 kuruş para istemediğini de hatırlatırım. bu adamlar emek vermedi mi? sadece anonymous çeviri mi türkçe yama yaparken emek veriyor? yukarda bir yazar arkadaş demiş ki

“dunya'da hic kimse bedavaya birsey yapmaz. bu yasa gelip bunu anlamadiniz sanirim. bunu bedava yapan ya reklam icin yapar, ya siz farketmeden bilgisayarinizda mining yapar yada 1 tane yapar devami gelmez. reklamini yapan kisi de daha sonra bunun dogal olarak karsiligini alir. bagisla falan da yurumez bu isler.”

şimdi öncelikle witcher 3 örneğini vermiştim zaten o yüzden bunu es geçiyorum. zamanında oyunçeviri.com'un yaptığı çevirilerin tamamı ücretsiz ve bağışa dayalıydı. oyunlara türkçe yama akımını onlar başlattı bile diyebiliriz. bu adamlar call of duty modern warfare 3'e türkçe dublaj yaptılar. bırakın para istemeyi para verip yaptılar bu işi. hala ara ara onların dublajı ile oynuyorum. diğer yamaları için de sitelerine göz atabilirsiniz şuan dağılmış vaziyetteler mi bilmiyorum ancak siteleri hala aktif ve bir çok yama ücretsiz olarak hala orada.

gta 5, skyrim, mass effect serisi, oblivion vs.. (aklıma gelenler bunlar ancak bir ton ücretsiz çeviri var) bu oyunlar çeviri yükü olarak rdr2 den aşağı kalır oyunlar değil hatta skyrim belki daha fazla diyalog içeriyor da olabilir.
    saydığım oyunların hepsinin türkçe yamaları ücretsiz. bu yamaları kullanıyorum ve bilgisayarımda mining yapan vs yok. reklam olayına gelirsek reklamlarını ben bile yapabilirim çünkü hakediyorlar. demem o ki istenirse gayet ücretsiz çeviri yapılabiliyor.
41 entry daha
hesabın var mı? giriş yap