• 1000 yıllık dost, yaren ermeni son 100 yılda ölesiye düşman oluyorken, senin çoğu değerini saymayan azeriler ise son yüzyılda ebedi dostun mu olacak?

yunanı, ermenisi anadolu topraklarının değerini bilen, anadolu kültürünü zengin kılan, o kültürle büyüyen milletlerdir. tıpkı bin yıldır biz türkler gibi.

1938'den beri 10 kasım bu ülkede yas ilan edilen gün olmuştur. dedeleri atatürk'ün ölümüne ağlayan nesilleriz. atatürk'ü saçma sebeplerle putlaştıran değil, onun zekasına, onun bir ülkeyi eğiten, geliştiren yanına hâlâ tavız.

82 yıldır ülkemizde 10 kasım'ın yas günü olduğunu çoğu ülke bilirken, kardeş dediğimiz azerbaycan mı bilmeyecek?

aliyev şovmendir. son yaşanan dağlık karabağ hadiselerinden daha büyük çapta analiz ederek bunu söylüyorum. uluslararası insan niteliklerine haiz azerbaycan vatandaşı da bunun böyle olduğunu iyi bilir.

geçiniz kardeş ayaklarını. alttan alta zarar vermesinler kafi!
  • lafı dolandırayacağım gardaşlar. ayıp edilmiştir.
  • atatürk acaba karabag'ın düşman işgalinden kurtulmasına mı sevinirdi yoksa kendi ölüm gününde azerbaycan'ın milli bayram yapmasına üzülür müydü? bilemiyorum. adam açık açık fikirlerimi benimseyin, çağdaş uygarlık düzeyini yakalayın diyor biz hala onu sevmeyi 9.05 te hareketsiz beklemek olduğuna inanıyoruz.
  • cok sevgili türkiye türkü kardeşlerim.
    1) 6mart günü hangi olay yaşanmıştır?

2) 6 mart günü kaç kere yas tuttunuz?

herkese ait değil..
  • kasıtlı olduğunu düşündüğüm terbiyesizlik, yüzsüzlüktür. düşünülmemiş olması imkansız. azeri halkı da bu durumu garip ve tatsız bulmuştur diye umuyorum.
  • bizim utanmazların her 10 kasımda kulak ağrısı baş ağrısı kar yağmur sıcak covid diye bahane bulmaktan sıkılmışlardı zaar. artık her 10 kasımda güle oynaya gidecekleri bir yer oldu
  • 'türkiye'nin türkiye cumhuriyeti'ne gönülden bağlı vatandaşlardan başka dostu yoktur' sözünü teyit eden durumdur.
  • nedense şaşırmıyorum. azerbaycan bir avuç yolsuzun ahbap çavuş kapitalizmini sınırsızca uyguladığı yolsuzluğun zirve yaptığı bir devlet. bu nedenle akp türkiyesi ile ilişkilerinde sorunlar yaşamıyor. akp türkiyesinin nefret ettiği değerleri takmaması normal.

ancak ben konuya başka bir açıdan da bakmak istiyorum.
    yıllardır bu tek millet iki devlet sloganına sıkı sıkıya sarılıyoruz peki türkiye cumhuriyeti bundan ne kazanıyor? birisi bana anlatabilir mi?

kıbrısı tanımazlar.
    ruslarla bir mevzumuz olduğunda taraflarını açık açık belli etmezler.
    aramızdaki ticaret yoğun değil.
    enerji kaynaklarını pazarlarken daha çok ruslarla çalışırlar.
    türkiyenin orta asya devletleriyle olan ilişkilerinde iran çoğrafyasını by-pass etmede yardımcı olmazlar.

üstüne bunlar için yıllardır ermenistanı boğuyoruz. ekonomik anlamda bitik duruma düşen ermenistan ermenileri bu nedenle diaspora ermenilerine daha çok bağımlı hale geliyor. böylece uluslararası alanda diasporanın sözü geçmeye başlıyor. bu durum bizi özellikle abd ve fransa ile olan ilişkilerde çok sıkıştırıyor. bu ülkeler bu zaaftan faydalanarak bizden imtiyazlar koparıyor. türk dış politikasının enerjisini tüketiyor. bir başka olumsuz etkisi de pkk gibi türkiyeyi istikrarsızlaştıran terör gruplarına destek oluyorlar. (tabi şunu da belirtmek lazım. ermenistan saçma sapan toprak taleplerinden vazgeçmediği sürece bizimle doğru bir ilişki kuramaz. orada da çok beyinsiz var.)

peki biz ne kazanıyoruz?

evet soy bağımız olan bir devlet ancak nedense bu bağ tek taraflı işliyor. devletlerin süreklilik arz eden çıkarları olduğu gerçeğini azeriler sınırsızca uygularken biz bu kardeşlik edebiyatı ile negatif kazançlı bir politik ilişkiler ağı içinde hareket ediyoruz. türkiye kamuoyunun artık bu konuyu etraflıca tartışması gerekiyor. (tabi binlerce sorunun içinde bu devede kulak kalıyor)
  • ne mutlu onlara, dilerim bu günü her daim sevinçle kutlarsınız.
  • ohaa...yahu daha dün ermenistan olaylarında azerbaycan için sayfalarca vatan millet kardeşlik dostluk entry'leri giren sözlük bu sözlük mu? şimdi hemen itin götüne sokmak için yine sayfalarca entry girilmiş..yuh diyorum..

gerçekten burası dengesiz ruh hastalarının dolduğu bi yer olmuş...
hesabın var mı? giriş yap