• (bkz: tetley)
  • (bkz: esmer şeker)
  • (bkz: #11479182)
  • yeşil çayın modası geçti. çay aleminin yeni kralı beyaz çay. içeçek dünyasının rolls royce'u olarak anılan beyaz çayın kilosu 1000 dolardan satılıyor. haliyle dünyanın en pahalı çayı. bu çayın en büyük müşterileride ortadoğulu petrol zenginleri, japonlar ve görgüsüz denyolar. çayın statü sembolü olduğunuda gördük artık.
  • lipton piramit çay serisinde bulunabilir bir çaymış kendisi. (bkz: ben bunu bugün gördüm)

seneler sonra gelen edit 1: yakın tarihte aksaray dolayısıyla meşhur olmuş çaydır.

edit 2: doğadan da portakallı bir versiyonunu satmaktadır.
  • adını açılmamış çay filizlerinin gümüş rengine çalan beyaz tüylerinden ve çok açık renk liköründen alıyor.
    çaylar arasında en yüksek antioksidanı içeriyor ve şifa niyetine de tüketiliyor çünkü bir çok kanser çeşidine karşı koruyucu, yüksek tansiyonu ve kolestrolü düşürücü, hiv ve diyabet etkilerini hafifletici, metabolizmayı hızlandırıp kilo vermeye de yardımcı olduğu söyleniyor.
  • schlotzky's'den pai mu tan adındakini alıp denediğim çay. evet pahalı ama siyah çay gibi demlemiyorsunuz ki kuzum. koca bir fincana -belki 400 ml- en fazla 4 gr kadar pai mu tan kafi. gidip ayaküstü yenilen besin değeri sıfır yemeklere vereceğiniz parayla bence 50 gr pai mu tan alın. hem pipo kokusunu seviyorsanız bu çaya bayılacaksınız. bu da bana beyaz çayın bu günkü sürprizi oldu. emeği geçen herkese teşekkürler.
  • papatya çayına benzer bir çaydır kendisi lakin çok daha hafif ve açıktır. yeşil çaydan daha lezzetli olduğundan üst üste iki bardak içince midesi bulanmaz insanın. yine şöyle tavşan kanı taze demlenmiş tomurcuk harmanlı bir çayın yerini tutmaz, tutamaz.
  • beyaz çay, çay çiçeğinin en kıymetli tepe tomurcuğundan yapılır. bunu toplamak çok güç olduğu ve zaman aldığı için beyaz çayın üretiminin düşük fiyatının da çok pahalı olduğu için dünya piyasasında 50 ila 250 dolardan satılır. beyaz çay ilaç niyetine stılan bir ürün olmakla birlikte bazı kanser türleri üzerinde etkili olduğu bilinmektedir.
  • yaseminlisini ictikten sonra kaynar sudan hallice bi tadi olduguna kanaat getirdigim cayimsi icecek. belki de benim damak tadim fazla mal, ama standart bir insanin caydan anlayacagi sey bu degil. yesil cay bile degil.
hesabın var mı? giriş yap