şükela:  tümü | bugün soru sor
 • advaita vedanta geleneğine mensup hintli bilge. 1879-1950 yılları arasında güney hindistan’ta tiruvannamalai yakınlarındaki arunachala tepesi’nda yaşamıştır. öğretisinin temelini benliğin sorgulanması oluşturur. maharshi, öğrencilerine ‘nan yar?’ yani ‘ben kimim?’ diye sormalarını salık verir; bu sorgulama neticesinde zihnin kalp merkezinde çözülerek, özünde mutluluk olan gerçek varoluşun kavranabileceğini ifade ederdi.
 • insanlık tarihinin en önemli şahsiyetlerinden birisi olarak kabul edilen maharshi, aydınlanmanın herkes tarafından basit bir yöntemle elde edilebileceği üzerinde duruyor. diğer birçok filozof ve gurunun aksine maharshi, bir üstat olmadığını; gerçek üstadın insanın içinde olduğunu ifade ediyor. ben onun fikirlerini, karanlık bir gökyüzündeki parlak bir yıldıza benzetiyorum. yapılması gereken, başımızı birazcık yukarı kaldırma cesaretini göstermek. yıllarca arunachala tepesi’nde münzevi bir hayat yaşadıktan sonra her nedense insanların arasına geri dönen maharshi, “içinize bakın!” diyor. “kendinize ısrarla kim olduğunuzu sorarak, gerçek benliğinizi kuşatan tüm yanılsamalardan sıyrılabilirsiniz. siz, beden değilsiniz; duygularınız değilsiniz; düşünceleriniz değilsiniz. gerçek siz, safi huzur ve mutlulukla sarmalanmış sonsuzlukta keşfedilmeyi bekliyor.”

  ramana maharshi, 16 yaşındayken ansızın hissettiği ölüm korkusu üzerine ölümü deneyimlemeye karar verdi. bu deneyimle gerçek benliğin beden, düşünce ya da duyguların ötesinde; her şeyden azade olduğunu fark etti. yapılması gereken, özün üzerini kapatan bütün katmanları ‘ben kimim?’ diye sorarak bir bir sıyırıp atmaktı.

  tecrübe ettiği aydınlanmanın ardından evden ayrılan maharshi, tiruvannamalai yakınlarındaki kutsal arunachala tepesi’ne gitti ve ömrünün sonuna kadar orada yaşadı. maharshi’nin son nefesini verdiği gece, kendi adıyla anılan aşramda bulunan yüzlerce kişi gökyüzünde büyük bir yıldızın kaydığına tanıklık etti.
 • kendisine sorulan 28 soru ve cevaplarını okuyarak hakkında bilgi edinebileceğiniz aşmış kişilik.
 • kendisi hakkında yapılan son belgesel geçtiğimiz günlerde yayınlanmıştır.

  https://youtu.be/hvyv9ktilqw

  “a day will come when you will laugh at your previous efforts. what you realize on the day you laugh is also available now.”
  - sri ramana maharshi
 • maharshi şunlara işaret eden şeyler söyler. herşeyin kendisinden ortaya çıktığı kaynak, "ben"dir. şu an ne hissediyorsak, ne düşünüyorsak, bu "ben" hissiyatındandır. bu his üzerinde bir süre kalırsak, duygu ve düşünceler kaybolur. şekilsiz ve isimsiz farkındalık kalır. başımıza gelen neyse, kaynagini dışarıda aramak yerine, "ben"de ararsak, huzura yaklasmaya baslariz. biz olmayanları, geçmişi, düşünceleri, duyguları kaynağa varınca eritiriz. kişi çok büyük bir günahkar bile olsa, "ben büyük bir gunahkarim" diye yakinmak yerine, bu dusuncenin kime geldigini sorgulamalidir. bu sorgulama öz'e ulastiracaktir.