cortona

  • baldan tatlı (638)
  • 654
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen yıl

lost

her zaman kafa bulandıran, insanı düşünmeye zorlayan bir dizi oldu, final de böyleydi ve mükemmeldi.
polar bear'ın ve bazı diğer şeylerin neler olduğunu bire bir anlamamıza çok mu gerek var?
konusu gereği zaten her şey doğa dışı ve cevabı da öyle olacak elbette. ve açıklar da olmak zorunda çünkü uzatmak için bazen saçmalamalar da oldu, ki hangi dizide olmaz. rating alan dizi uzatılır ve aralarda da doğal olarak toparlanması imkansız hale gelen şeyler girer çıkar. nitekim örneğin heroes'un toparlanamayıp baymasının ve sonlandırılmasının sebebi budur. lost'da böyle bir durum söz konusu değil açıklarına rağmen. bi zahmet de bu kadar açık olsun. anlayamayan arkadaşlar atıp tutup saçmasapan küfürler ediyor, çok şaşırtıcı. önce bi anlayın bakalım, bekleyin biraz, düşünün okuyun yorumlar nedir. yazmış olmak için, sinir kusmak için atıp tutuyorsunuz ne güzel. bravo yani. ne bekliyordunuz lost'dan? oturup jacop'un, ''ahan da jack şu şundan oldu, bu da şuydu'' gibi aydınlatma cevapları mı?
bu lost gibi mi olurdu?

---spoiler---
hiç bir şey rüya değildi. adada yaşananlar gerçekten yaşandı, uçak düştüğünde ölmediler yani. adadan kurtulup geri dönmeleri de gerçekti. sonunda adadan kurtulanlar (uçaktakiler) kurtuldu. jack orada öldü. adada daha önce ölenler ve kurtulup yaşamına devam edenler de bir gün öldüler. ve öldüklerinde eğer adaya düşmeselerdi yaşamları nasıl olacaktının vizyonunu yaşadılar öldüklerini farkedene kadar. her şey güzeldi orada. düşünün şimdi o araf dediğiniz yerde her şey nasıl tıkır tıkır işliyordu. sawyer bir polisti mesela. ben melek gibiydi. hepsi de olmak istedikleri kişilerin hayatlarının vizyonunu yaşadılar. ve ne zaman ada ekibinden herkes öldü farklı farklı zamanlarda ve desmond tarafından rüyada oldukları hatırlatıldı ve anımsayış aktive edildi, o zaman hepsi birbirlerine veda etmek için kilisede bir araya geldiler ışığa gitmeden önce. bu planlanan bir birleşmeydi, hazır olduklarında hayatlarının en baskın ve önemli dönemini birlikte geçirdikleri için vedalaşmak için bir araya geleceklerdi. iyi olanlar girebildi kilisenin içine. ben girmedi mesela. girebilirdi ama kendini layık görmedi büyük ihtimalle ya da hazır hissetmedi. vs.. vs..vs..
---spoiler---

10larca replikte bir sürü şey söyleniyor ve anlamamıza bırakılıyor. her yeni bir şeyi farkettiğimde hayran kalıyorum. lost budur. değil midir? hep böyle olmadı mı?

ve final de lost gibiydi işte. biz lost'u bu yüzden sevdik. içindeki zekayı sevdik, düşündürmesini, beyni zorlamasını sevdik. karakter hikayelerini sevdik içindeki gizemden önce. şimdi neyin şikayetini ediyorsunuz?

devamını okuyayım »
25.05.2010 11:48