ernest everhard

  • aklıselim (558)
  • 532
  • 0
  • 0
  • 0
  • 3 yıl önce

ak parti'nin dış politika başarıları

türkiye'nin dış politikası 2002 yılından beri kapsamlı bir şekilde kırılıyor. aslında kırılma ilginç bir şekilde gerçekleşiyor çünkü kırılma bir tarafta satüko olarak tu kaka yapılan gidişatın terkedilmesi ile yaşanıyor ve liberallerimiz ile muhafazakar demokratlarımız bir anda aynı çizgi de buluşuveriyor. liberallerimizin endeksini çizdiği ab ve abd yanlısı dış politika (hoş türk dış politikasının belli başlı sapmaları göz önüne alınmazsa zaten hep abd ve ab endeksinde olduğu aşikardır fakat liberaller bu sapmalarında önüne geçmek istiyorlar) muhafazakar demokratlarımızın yeni osmanlıcılık hülyaları ile uyuşuyor.. bu kırılmada yeni dışişleri bakanımız ahmet davutoğlu önemli bir rol oynuyor. zira stratejik derinlik isimli teorik eserinde de bashettiği gibi konjoktur herşeye kadir ilahi bir güçtür. peki bu kadar uyuşma ve stattükonun hep türkiye(!) tarafında görülmesinin üzerine, statükoya karşı yapılan hamleler ve akp'nin dış politika zaferi olarak öne sürdüğü gelişmelerde bugün ne durumdayız.

- kıbrıs: annan planı türkiye'nin müthiş baskısı ile kabul edildi. kıbrıs'ta ne ambargo kalktı ne de başka herhangi bir gelişme yaşandı. şu anda ab'nin kıbrıs konusunda ne rumları cezalandırıcı ne de türklerin haklarını koruyan bir çözüme yanaşmadığı ortada. statükocu ilan edilen denktaş'ın yerine gelen talat bir anda neye uğradığını şaşırdı, halkın turuncu devrime olan inancı sarsıldı ve ne hikmetse gene statükocu olarak adlandırılan parti kıbrıs'ta seçim kazandı.

- ermenistan: sınır kapıları açılma aşamasına geldi. ermeni soykırımı konusunda yumuşak siyaset izlenmeye başlandı ve çeşitli ekonomik imtiyazlara yol açıldı. sonuç küsen hazır bir müttefik, rusya'ya teslim edilmiş bir ve sıkıştırılmış bir dost ve dolaylı yoldan gürcistan'ın kuşatılması, orta asya'ya çıkışın engellenmesi.

- israil suriye görüşmeleri: israil'in türkiye'nin özellikle başbakan'ın ve davutoğlu'nun davranışlarından dolayı türkiye'nin arabulucuk görevini üstlenemeyeceği beyanatları.

- filisitin israil: türkiye'nin başarı ile alttan alta yürüttüğü arabuluculuk (monşer dilinde arabuluculuk tarafıszlık, ön yargısızlık demektir) görevinin mısır'a devredilmesi.

- kuzey irak: kuzey irak'taki yerel otorite güç kazanmadan yapılacak müdahalenin enegellenmesi sonucunda kuzey irak yerel otoritesinin türkiye içindeki etnik gücünü arrtırmasından dolayı zorunlu olarak masaya kabul edilmesi fakat hiçbir girişimde bulunmaması.

- bm güvenlik konseyi üyeliği: açıkça katil ve sömürücü olan küçük afrika devletleri'nin bm'de yaptırıma uğrmaması için verilen sözler, boğaz yenilen az pişmiş kanlı etlerin hülyası.

- nato: (bkz: rasmussen'in ak parti ile dalga geçmesi)

bu başarılar karşısında ağlıyorum, başarıları ayakta alkışlıyorum.

devamını okuyayım »
02.05.2009 21:21