34818 entry daha
  • yıllık enflasyon mart ayı itibariyle yüzde 64.77 iken bankalarca verilen max mevduat faizi yüzde 50. bu durumda parasını bankaya koyup kar ettiğini düşünen varsa tebrik ediyorum.

her yerde söylediğim gibi malda kalmak hala en iyi yatırımdır, araba olur ev olur yüksek peşinat ve az kredi ile alabiliyorsunız şimdi alın yoksa yaya kalırsınız faizler inmeye başladığında.
  • 90'lı yılların 900'lü hat reklamlarına döndünüz iyice.
    haydi durma hemen şimdi ara...
  • aracimi 2 ayda ancak sattım. ama bu süre boyunca doğru dürüst alıcı çıkmadı. arayan 3 kişi oldu.
    krediler çok yüksek ihtiyacı olan alamıyor.
    parasi olan da faize yatırıyor. millet bankalarda çuvalla geziyor amk
  • bugün itibariyle taşıt kredisi ile araç alımının bankalar nezdinde mümkün olmadığı piyasadır.
  • çöp piyasa
  • ne olduğu belli olmayan piyasa. kimse aracının ne para ettiğini de ne yazması gerektiğini de bilmiyor. gerçekten bir acayip. ortada bir mal var ve malın değeri belli değil. pazarlıklar insani değil. yani eskiden sıfır arabalar 50- 60 bin lirayken 1-2 lira pazarlık yapılıyordu. şimdi ikinci el araçlarda 400 bin liralık araca adam 50 bin lira aşağısı olur mu diyor. milyonluk arabada pazarlık payı 100 bin oldu.
    ben de arabamı satmaya çalışıyorum.2010 model kia rio.ilan entrysi bu ilgilenen olursa; bkz: #162069261. galeriye gittim ve bir şey dedi. internetten sahibinden araç değerleme ve otoendekste araç değerledim. onların çok çok altına galerinin de az biraz üstüne de ilana koydum. galeri teklifi yapan insanlar var. onun altına düşen insanlar var. koyduğum fiyata araç başına gelip anlaşamadığım insan da var.

yıl başına 20000 km yapılan ikinci el araçları yüksek km gören insanlar var. bu sözlükte de var o kişilerden. bir insan senede 20000 km yapmayacaksa neden araba alsın ki? ayda 1670 km yol yapar. çok mu bu yani? ortalama uzaklıkta araçla 4 saat gibi bir şehir dışı yolculuk 1000-1500 km atıyor. bu fazla km değil. en azından 2.el araçlar için değil. bu kadar binmeyen adam araba almaz. her insan parası oranında iyi bir mal almak ister ama makul olmak lazım. 0 km araç almak isteyen de bayilere gitmeli. velhasıl bir acayip piyasa.
  • aracımı sahibinden'deki ortalamanın bi tık aşağısına koyup 15 gün boyunca hiç mesaj alamadım. sonra piyasanın yüzde 10 kadar aşağısına koyunca favori ve mesaj yağmuru oldu ama ekseriyetle ölücüler. zaten düşük fiyattaki aracı hala yüzde 10 daha düşürmeye çalışıyor. neyse ki 23. günde ilk koyduğum fiyatın tam yüzde 10 altına sattım.

hedefimdeki araçlara yönelip sahibinden'de gözüme kestirdiklerime özelliklerine göre yüzde 8 ila 10 aşağısını teklif ettim. tok satıcıyı oynayanlar kendileriyle beraber benzer fiyattaki 25-30 satıcıyla alıcı bekleyedursun, ben bugün itibarıyla hedefimdeki aracı ilk yazan paranın yüzde 7 altına almış bulunuyorum.

bu piyasa benim için şimdilik iki yönlü de kapanmıştır. uğraşanlara, uğraşmak zorunda olanlara bol sabır.
  • geçen hafta ingiltere'den gelen bir hastam, muayene olmayı beklerken yanımda oturduğu yerden 1400 pound'a açık arttırma ile opel astra aldı. bi de gösteriyor pezevenk nasıl, güzel araba değil mi? diye. düşecek, çıkacak, kar ettim, zarar etrim. türkiye'de maalesef araba almak için ekstra bir mesai harcamanız gerek, düşünmek bile insanı yoruyor.

diyelim ki döviz aldı başını gitti. aracın değerlendi, peki o paraları ödeyebilecek kişi bulabilecek misin? alım gücü düşen birine o aracı kolayca satabilecek misin? 2017 yılında tek başıma 1+1 evde kirada oturup 2015 model 29bin km'de polo almıştım. bugün aynı şartlarda yaşayıp 2 yaşında bir aracı almam imkansız. çok şükür araç sahibiyim, doğru zamanda doğru hamle yapıp araç alabilecek gücüm oldu, daha iyileri sizlerin olsun. ama bu işin artık boku çıkmış durumda, araç sahibi olmak bu kadar büyük bir lüks olmamalı.
  • senelerdir ara sıra bu konuya girip bakarım söylenen tek şey fiyatların düşeceği

hiç bi zaman düşmüyor alıcaksanız bugun alın
  • düşmeyecek diyen arkadaşlar tl fiyatlarına bakıyor sanırım. kardeş, tl her dakika her saniye değer kaybederken fiyatların nasıl düşmediğini söylersin?

bugün tl ile fiyatı sabit olan ne varsa bilin ki ucuzluyordur
16 entry daha
hesabın var mı? giriş yap