35290 entry daha
  • sağda solda ikinci el çok artacak yüzde 20 zam gelecek haberleri okumaya başladım. buyrun yapın. sizi tutan mı var..

çok beklersiniz
  • aracını yeni satmış biri olarak, aracınız temiz ve hasarsız ise, kasko değerine yakın takamlara bir kaç hafta bekleyerek satma ihtimaliniz yüksek, daha hızlı satmak için kasko değerinin bir tık altına inmek ve aracın değerinin 800 600 bandında olması gerek, çünkü insanlar da nakit yok, ancak bu paralara araç alabilen bir çoğunluk mevcut.

bu rakamın üstüne çıkınca alıcı kitlesi de değişiyor halı ile ilgilenen kişi sayısı bir anda düşüyor.

bunun dışında rakam bir milyona yaklaşıp geçince, o para ile veya biraz daha koyup sıfır alırım diyenler yine ikinci el aracalara yönelmiyor, o yüzden sıfır araç fiyatlarına yakın ikinci eller maalesef zor satılıyor. o fiyata alıcı çok zor çıkıyor.

ek olarak manuel vites ise bu da ekşi yazıyor, artık manuel kullanıcısı da çok az kaldı. manuel devri kapandı.

bu arada fırsattan istifade expetize ücretleri arşa çıkmış, bir önceki araçta 300 liraya sene 2022 exper ücreti bu sene 5 bin olmuş. alıcı illa yaptırım dedi, parasına yazık etti, zaten bir şey çıksa ben yazarım başta.
  • ekonomiden anlamayanların en kısa yoldan ekonomiyi öğrendikleri piyasadır. faizler düşükken araba ve ev bir çeşit yatırım aracına dönmüştü. araba ve ev yatırım aracı olmamalıdır, bundan sonra olmayacak. arabanı çürümeye terk edebilirsin veya satıp başka yatırım araçlarına yatırabilirsin. tabi alıcı sayısı da çok azaldı ve azalacak. hayat böyledir hep avcı olamazsın.
  • volkswagen t-cross style paket 2. el 2024 yılı fiyat grafiğine teknik analiz yaptığımda;

yılın ilk 3 ayında 1400-1500 aralığındaki fiyatlama nisan ayında 1400 desteğini kırarak 1300-1400 arasına sıkışıp satış baskısı sürmektedir.

yeni destek rakamı 1300'ü aşağı yönlü zorluyor. mayıs itibariyle bu desteği aşağı yönlü sert kırma ihtimali çok yüksek.

bu kırılım yaşanmadan önce malı biraz aşağıdan satanlar kendini kurtaracak gibi görünüyor, kırılım geldiğinde alıcı yine bulunamayacaktır.

yatırım tavsiyesi değildir. araba yatırım nesnesi değildir zaten amk. bitti o iş.

ikinci el otomobil piyasası/@copimizm
  • maalesef şu kafaları yaşayanların piyasası
    (bkz: https://ibb.co/g5rqrl3)
  • dolandırıcıların cirit attığı piyasa.

araç alacaksanız sadece ptt km bilgisine güvenmeyin.

herif 37 bin km'den aracı ilana koymuş.

aracın 2019 ve 2024 arası muayene kaydı yok. haliyle kilometrede istenildiği gibi oynama yapılabilir ki yapmışlar da.

ptt km kaydında normal km gözüküyor. bir de markanın uygulamasından şase no sorgulaması yapayım ki belki aracın kilometresi yazılıdır. nitekim araç 2019'da serviste 105 binde bakıma girmiş. 2019'da 105 binde olan araç yani 37 bin dedikleri araç nerden baksan 300 binden kilometresi ile oynamışlar. allah'tan bu kayıt vardı ki hiç bulaşmadim.

size önerim araç alacaksanız araç hangi marka ise onun uygulamasına bakın yada serviste sorun soruşturun.
  • düzeltmede...
  • bugün bankaya gittim 24 ay taşıt kredisi için 200 bin liranın üstüne 200 bin koyuyor neredeyse. çeksem 2 senede zaten para eriyecek diyorum. çekmesem beklesem yükselir mi piyasa diyorum valla iki arada bir derede kaldım.
  • te geçen sene aralık ayında favorilediğim araçlar hala satışta. ara ara bildirimleri geliyor. ortalama 600 bandında olan bu araçlar 5 aydır satılmıyor. faize koysa mevduat getirisi altın alsa edeceği karı düşünemiyorum. fakat arabalar sürekli 3 bin 4 bin inidirm yapa yapa kar etmeyi bırakın 5 ayda 50 bin geri çekildi. külliyen zarar.ekstra mtv ödemesi üstüne bir de sigortası muayenesi bittiyse külliyen zarar.
3 entry daha
hesabın var mı? giriş yap