35035 entry daha
  • zamanında bedavadan ekstra ev, araba almış insanların önemli bir kısmı nakitsizlikten nakite dönene kadar faizler yüksek kalacak. beleşten zenginleşme döneminin geri dönüşü de olmak zorunda. bu piyasada aldığını ertesi hafta +100k koyarak satmayı ezber edinmişler piyasanın gerçeklerine kafa tutmaya devam ettikçe ekonomi politikaları sıkı uygulanmaya devam edecek. ilk kim pes ederse.. devletin ekonomi politikaları mı, 2 sene önce 300e aldığı arabayı 1mye satmaya çalışan hilmi dayı mı? basit bir mantıkla cevabı bulmak zor değil.

şöyle diyeyim, memurlara ve kamu işçilerine bayram sebebiyle bu ay maaşlar 15inde değil 8inde yatacak dendi bir ara. sonra nolduysa artık, nasıl hesaplar yapıldıysa bundan vazgeçildi. normal zamanınsa yatacak maaşlar. kendi maaşlı çalışanına zaten vereceği maaşı 7 gün önceden yatırıp jest yapacak bir bütçe yok demek ki ortada.

fiyatlar uçacak kaçacak demeye devam.
  • remezan da geldi geçti, fakat hala tık yok. bakalım al-sat oğlanları şimdi hangi tarihe vade verecek.
  • adı üstünde piyasaya bu kardeşim. neden bu kadar duyar kasıyorsunuz? 2020-23 temmuz arası yatırım araciydi, öyle bir piyasası vardı şimdi yok. o dönem düşecek deyip almayanlar zarar etti, şimdi de stok yapıp yükselecek diyenler içerde kaldı. bu kadar basit olay. adam gelmiş dolar bazında düşüşte diyor evet doğru. fakat 3 yılda dolar bazında 3x yapıp şimdi yüzde 40 düşmesi alım gücünün yere yapışmasina engel olmuyor değil mi? piyasa diyorsanız trende uyacaksiniz burda çıkacak düşecek diyenlerin hiç bir sikten haberi yok, gerçek hayatla bağlantıları sıfır. her hafta 50 bin zamcık yapılırken karşı entry yazıp analiz kasanlar millete sebep oldular, bekleyenler alt model aldı. şimdi de tam tersi. panik yaratanlar altın bazında hedefi iskalatti. türkiye gerçeğiyle yüzleşin.

tanım: kullanılmış oto satılan piyasa
    edit: tanım
  • türkiye'de hep bir şeyler bekleniyor.

yılbaşı, seçim, bayram, faiz kararı.

-bak abi seçimden sonra varyaaaa

-abi yılbaşından sonra varyaaa.

-abi bayramdan sonra varya anamızı sikecejler abi.

böyle bir şey yok... ya da piyasa bunlara endeksli degil.

kredi var mı? 100 çeken 300 ödüyor. o zaman sen arabaların prim yapmasini unut. şimdi mevduatı olan adam yattığı yerden yunan tanrısı aminisikos gibi üzüm ve faiz yiyor.

abi hemen acele edelim fiyatlar yükselmeden bak banka da kredi veriyor hemen hesaba aktaralım yok. genel kitle için yok.

ama bir uyarı yapalım, faizlerin uzun süre yüksek kalması, ekonominin anasını bellemek için birebir, bu geçici bir tedbir olabilir.

senden yüksek faizle satın aldığı mevduatı satamayan bankalar (kredi veremeyen) ne yapacak? o yüzden bu da geçici bir durum olmak zorunda, faiz, kur hepsi dengeye oturmak zorunda.

üstüne harbi bir şey diyeceğim. arabalar pilli böyle akülü oyuncaklara benzemeye başladı. kısa vadede hepsi çirkin, otomatik sürüşü olan hilkat garibelerine dönecekler.

heh...zengin zaten zengin. zengin her dönemde parasını katlar. baktı işler boka sarıyor siktir olup gider başka yere..
  • baştan söylüyorum reklam değil.

az önce deneyimimi sonlandırdığım piyasa 27 mart tarihinde ilana koyduğum c segment sedan araç için sadece bir kişi aradı o da yalandan, bu arada aracı muadillerine göre ucuza (objektif düşündüğümü varsayıyorum) koymama rağmen maalesef satamadan ilandan çektim. çünkü artık görüntüleme sayısı çok düşmüştü.

beni en çok şaşırtan şeyler ise;
    - ölücüler bile aramadı.
    - takip ettiğim dönemde takip ettiğim aynı marka/model araçlarda hemen hemen hiç satış olmadı.
    - favoriye alma bile yok diyebilirim.

tecrübe ettiğim kadarıyla yaprak kımıldamıyor.
  • millet parasını faize koymuş, 1 milyondan 600 bin liraya yakın faiz alıyor. paraya faiz verilmeyen zamanda "yatırım" diye bakılan arabaları alıp satıp para kazanma yarışına girenlerin çoğu son aldıkları milyonluk otomobilleri ellerinden çıkarmak için ağlıyorlar.

bu işten 2 senede ala sata kazandıkları parayı da son aldıkları ve ellerinde kalan otomobilleri zararına satarken verecekler. bu yüzden otomobil yatırım aracı değildir dedik size.

bayi olursun, gider fabrikasından ucuza alır müşteriye pazarlarsın, teknik hizmet verirsin vs, tciaret yaparsın. ona lafımız yok da, ya çürüğü çarığı kazası boyası, parçası, orjinali, çakması bin bir tane dolandırıcılığı olan otomobillere milyon milyon paranı yatırıp voli vurma cesareti nasıl bir kafa? buraya koyacağın parayı 2021'de thy alıp koysan, paran şimdi x15-20 falan olmuştu. tüpraş alsan unutsan x10 olmuştun.

aklı fikiri düğünde olan anaların yetiştirdiği çocukların kafası ancak bu kadar çalışıyor.

geldiğimiz noktada, sarı sitede bütün ilanlar, "acil! acil! acil!. son fiyat, pazarlık yapanı üzerim."

gödümle gülüyorum.

bu "pazarlık yapanı üzerim" diye yazanları kasten arayıp istedikleri fiyatın yarısını teklif ediyorum, sinir krizi geçirip kapatıyorlar.
  • araçların tarihi değişimine tanık oluyoruz, o yüzden millet kararsız. siz bakmayın elektrikli araba alınmaz şeklinde konuşanlara herkesin kafası karışık, eski teknoloji araç almak kimsenin içine sinmiyor.
  • ben size gözlemimi söyleyeyim, insanların paraları mevduatta,

mevduata koyacak kadar fazla parası olmayanlar ise 20 yıllık arabaya 200 bin vermek yerine motora yönelmiş durumda, şu an motorlar peynir ekmek gibi satılıyor,

ilana koyduğunuz araçlar satılmıyorsa zaten ikinci el otomobil piyasası patlamış demektir

honda pcx, yamaha nmax & xmax tarzı motorlar kapışılıyor, çok çok mecbur olmayanlar hariç insanlar araba almaktan vazgeçti.
  • başlık takipte sürekli yeşil yandigindan arada bir sarı siteye de girip bakıyorum. biraz önce tertemiz az kullanılmış ve tam 13 yaşinda gencecik körpe seat ibiza 700 bin tlye gördüm. hemen kapadım uygulamayı sabah sabah bu bana yetti.
  • insanların gıda stoklaması gereken olağanüstü bir durum olduğunda değerlenecektir o yüzden elinizdeki araçları yenisiyle değiştirmek dışında ucuza vermeyin.
1 entry daha
hesabın var mı? giriş yap