estetica

  • 1069
  • 0
  • 0
  • 0
  • 2 yıl önce

fotosentez

solunum kadar karmaşık olmayan olaylar döngüsü.

fakat ortaokulda anlatılan zırvalıklar yüzünden öss'de pek çok kişi yanabilmektedir bu konuda. ortaokulda öğretildiği kadarıyla, bitkiler gündüz fotosentez, gece solunum yapmaktadırlar. işte, aslında bunu gören ortaokul öğrencilerinin "naaaaaa. yok böyle bişi" demeleri gerekmektedir. fakat kendileri dünyaya yeni gözlerini açtıkları için doğru yanlış kendilerine ne verilirse öğrenmektedirler, ayrıca o yazdığım şey çok feci bir ayıptır. sopa yerler falan, kime lazım şimdi.

olayın doğrusu şöyledir: fotosentez gece de gündüz de yapılabilir. zira iki farklı evreden oluşmaktadır. bunlara hangi mal isim verdiyse, karanlık ve aydınlık evre olarak anılırlar. öğrenci burada bir yanlışa daha düşmektedir. karanlık evrenin sadece karanlıkta yapıldığını düşünüp, yine gayet kuul bir şekilde tökezlemektedir. sonra ister güler, ister ağlar. benim bileceğim iş değil.

nedir, karanlık evre aslında "ışık gerektirmeyen/ışığa ihtiyaç olmayan evre"dir. yani gündüz de yapılabilir, gece de yapılabilir. burada önemli olan, aydınlık evre'de sentezlenen atp'lerdir. bu atp'ler karanlık evrede kullanılıp besin üretilir. yani şöyle de diyebiliriz: eğer gündüzleyin kloroplastlarda yeterince atp sentezlenirse, karanlık evre günün her vakti gerçekleşebilir. bitki bunu kafasına göre yapar. zaten size ne lan bitkinin yapacağından.

ha, yediğiniz için karışmaya çalışıyorsunuz değil mi? ben size söyleyeyim, öyle olmuyor o. bitki vermek istemeyince meyve falan vermiyor. mesela dedemlerin bir kayısı ağacı vardı. sonunda kesip köklerini yedik o derece. yıllarca meyve falan vermedi. öyle böyle değil. bak ya. sinirlendim şimdi.

bunun dışında, bitkiye gerekecek olan atp asla ama asla kloroplastlarda üretilmez. bunun için çalışan mitokondriler vardır. kloroplastlarda üretilen atp sadece karanlık evre içindir. (zaten 3 tane bişi öğretiliyor, anca yetiyor oraya) bunu da ösym kıllık olsun diye sorup öğrencilerin bir kısmını bit gibi ayıklamaktadır resmen.

dipnot: bu hadiseyi fotosentez yapan bitki bile merak etmezken insanlara öğretiyorlar ya.. ne diyeyim ben daha.***

devamını okuyayım »
14.03.2006 21:19