gotik sirin

  • şekerpare (696)
  • 605
  • 0
  • 0
  • 0
  • 2 ay önce

muhteşem yüzyıl

iktidar hırsıyla çocuğuna torununa kıyan bir adet süleyman'ın bulunduğu dizi. ulan insanın gözü bu kadar mı döner hiç mi atan, deden ıı.murat'ı örnek almadın kendine (bkz: fatih sultan mehmet'in babası) adam iktidarmış, saltanatmış hepsini 12 yaşındaki oğluna ve başına güvendiği paşalara bırakmış, kendini savaş ve bilumum sıkıntıdan bozulan haleti ruhiyesini düzeltmek için manisa'ya gitmiş hoş sonra dönmüş çoluk çocuğa taht bıraktı diye düşmanlar fırsat bildiği için ama sonuçta sen bunu kendine örnek alıp yaşarken evlatlarını gözetleyip, bu kanlı olaya dahil olmazdın. hürrem'i yanına alıp edirne'ye giderdin tek aşkınla kendinizi pozitif bilimlere ve astrolojiye verip gününüzü gün ederdiniz. hoş o rıs cıdısı bırakmazdı seni grima solucandil gibi kulağına fısıldayıp "seni edirne'de öldürcekler sülüman hadi git hakkın olan tahtı al ki sen geberdikten sonra taht benim evlatlarıma kalsın, ben de valide sultan olayım. mıstafa zaten seni hiç sevmiyür hep gözü tahta" diye diye adamın beynini yiyen hürrem ve süleyman gözümde aynen böylesiniz

ama yoook taht tatlı tabi göz göre göre oğluna kıymayı seçtin 122. bölüme nazaran hiç masuma yatma sen içten içte mustafa'yı kıskandığın için katline göz yumdun. kaldı ki ben şehzade mustafa'nın masum olduğuna inanıyorum zira tahta çıkmadığı halde kendisine bu kadar methiyeler, mersiyeler, şiirler vs yazılan başka biri yok ve kaldı ki kötü olsaydı halkın vicdanı bunu yine aynı şekilde yazılarda dile getirirdi. belki sarayın top secret belgelerinde bu durumu itiraf eden yazılar vardır ama göremedik bilemiyoruz. ayrıca şayet adam şah'la mektuplaşmış vs olsa ve babasının arkasından iş çeviriyor olsaydı niye babasının çadırına silahsız girmeyi kabul etsin? kaldı ki hünkarın çadırına bir tek şehzadeler silahlarıyla girebiliyor ama mustafa'dan son girişinde istiyorlar garibim o kadar babasına inanıyor ve güveniyor ki aklına onu öldüreceği gelmiyor zaten gelseydi hiç gitmezdi, yeniçerileri toplayıp sülüman'ı devirirdi. ayrıca neden mustafa'nın kardeşlerini öldürteceğinden bu kadar emin konuşanlar var anlamıyorum tamam o da bir ihtimal ama ı.ahmet'in yaptığı için belki kardeş katli kanunu kardeşlerin en yaşlı olanı tahta geçecektir şeklinde değiştirecekti? hem kanunlarıyla meşhur süleyman niye bu kanunu değiştirmedi? öteki dünyada karıncalara hak vereceğine "ulan çoluk çocuk torun torbayı devletin bekaası için öldürmeyi haklı kılan şu kanuna el atayım, kendi evlatlarıma hayrım dokunsun, öldürmezsem ölecem psikolojisinden kurtulsunlar" diye bir kanunun çıkartamadın ya ne diyim şu 123.bölümden sonra süleymaniye camii'nde ki kabrine gidip sormak istiyorum! biraz ötende bulunan hürrem'in sandukasına da tükürür müyüm bilemiyorum.

ayrıca mehmet günsür yerine başka biri şehzade mustafa'yı oynasaydı bu kadar etkileyeci olamazdı, adam o kadar iyi oynuyor ki sanki o karakteri yaşıyor ve bunu izleyiciye yansıtıyor. şu asalete bak çoğunluğun aksine sünnet kıyafetinden ziyade beyazlar çok yakışmış, kefeniyle gidiyor çadıra etkisini yaşadım ben. ayrıca şu ekran görüntülerini alırken bile gözlerim doldu, çarşamba günü ne yapıcam bilemiyorum.

devamını okuyayım »