happytoilet

  • anarşist (224)
  • 804
  • 0
  • 0
  • 0
  • 2 ay önce

adventure time

4. sezonunun sonundaki "the lich" bölümüyle, minik veletlere çok uygun olmayabilecek travmatiklikte bir dizi olduğunu kanıtlamıştır...

--- spoiler ---

bizim finn ve jake'in kahramanlıkta ekolleri olan billy diye bir karakter var. ve bir de dizinin büyük olasılıkla en esas kötüsü, lich diye bir karakter var.

bu bölümde finn ve jake, lich'i yenebilmesi için billy'ye yardım ediyorlar. yardım gerektiren olay, civardaki tüm taçlardaki zümrütleri toplamak. tüm bu zümrütler toplanıp kahramanlık kitabının(enchiridion) üzerine yerleştirilince başka bir boyuta kapı açılacak ve billy lich'in kıçına tekmeyi basıp, onu boyutlar arası sürecek.

tüm zümrütler toplanıyor, kitaba yerleştiriliyor. o arada durumdan işkillenen princess bubblegum sakız makinası gardiyanına saldırı emri veriyor. gardiyanın lazeri billy'nin kafasına isabet edip suratının yarısını götürünce anlıyoruz ki, billy aslında lich'miş(tahminen önceden billy'nin vücudunu ele geçirmiş). burada finn'in yakarışlarını duyuyoruz :

- lich.. y-you messed billy up. you just wanna mess me all up! mess everyone up... you tricked me!

sonrasında ise, esasında bunun lich'i yok edeceğine inanarak kitabı -ki zümrütleri yerleştirince kitap taşa dönüşmüştü- parçalıyor. bu hareketi boyutu açan esas olay oluyor. ve lich de şeytani planının bir sonraki evresini gerçekleştirmek için boyuttan içeri dalıyor.

yani evet dizide öyle kan gövdeyi götürmüyor, fiziksel pek şiddet yok. ama bir çocuk için -ortada dönen olayları anladığı takdirde- oldukça travmatik mesajlar verebilecek bir bölümdü bu

--- spoiler ---

"bu dizileri yapanlar ne kullanıyorsa aynısından bana da verin" kaygısında değilim de, yine de cartoon network'ün (tahminen)en popüler 3 çizgi dizisini * * * incelediğimizde, üçünü bir ayrıştırmamız lazım. bunun için "safi komik" ve "travmatik" grafiği yaptım ben. grafikte 'y' "safi komik"ten "travmatik"e doğru giderken, 'x' gumball, regular show, adventure time diye gidiyor.

sonuç olarak diyorum ki, 18-'lere özellikle adventure time'ı pek tavsiye etmeyin. ama 18+ iseniz, öyle bir izleyin ki, amına bile koyun. o derece

devamını okuyayım »
07.12.2012 16:49