harman pardon

  • 28
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen ay

covid-19 2. dalga

günlük vaka başlığına yazmıştım buraya da yazayım:

ekşici pandemi uzmanları daha iyi bilir tabi ama ben bu artışların istenen bir durum olduğunu hatta olması gerektiğini düşünenlerdenim. neden? açıklayayım hemen.

vaka sayısını ülke içinde sıfıra indirme şansı var mı? var. peki sürdürülebilir mi? değil. neden değil? çünkü dünyada sadece türkiye’de yok bu virüs, her ülkede var. uçuşları açtığın zaman enfekte insan gelecek ve tekrar yayacak.uçuşları açmama gibi bir şansımız yok çünkü ekonomi. o zaman sıfır vaka bir seçenek değil.

aşının ne zaman bulunacağı, bulunsa bile başarılı olacağı, başarılı olsa bile uzun süreli bağışıklık sağlayacağı meçhul. normale dönmek için aşıyı hiç bir ülke bekleyemez. hiç bir ülkenin öyle bir ekonomik gücü yok. dolayısıyla normale dönmeme gibi bir seçeneğimiz de yok.

aşı ilaç, iyi yönde mutasyon vs olmadığını varsayarak konuşuyorum, 80 milyonda kaç kişinin bu hastalıktan öleceği şu an bilinmese bile belli, diyelim ki x kişi. bu x kişi 2 sene içinde yavaş yayılmayla mı ölecek yoksa hızlıca yayılmayla kısa sürede mi ölecek? şu anda ülkelerin verdiği karar bu aslında. bir çok ülke bu sürecin hızlı olması gerektiğini düşünüyor, nedeni de çok basit, ekonomi. evet evde oturduğumuz yerde ahkam kesmek çok kolay ama ekonomilerin bekleme lüksü yok. hastane kapasiteleri aşılmadan bu iş olabildiğince çabuk sonuçlandırılmalı. romantik düşünmeyi bırakmalıyız artık, evet keşke devletlerin gücü olsa da herkese 2 sene evden çıkmadan bakabilse ama bu mümkün değil.

ekonomisi bizden kat kat iyi ülkeler bile bizden önce normalleşmeye başladı, onlar sevmiyor mu vatandaşını, seviyor tabi ki. ama totalde ekonominin dönmesi çok daha önemli çünkü bu işi geciktirmek -acı ama gerçek- ölecek insanların sayısını azaltmayacak ya da ölenleri geri getirmeyecek.

sen kimsin diyenler olacaktır, 35 yaşında kronik hastalığı olup risk grubunda ama evden çalışabilme imkanı olan belki de şanslı azınlık içinden biriyim. evden çalışma başladığından beri de dışarı çıkmadım çünkü risk grubundayım. benim dışarı çıkmama ve aşı, ilaç, virüsün zayıflama gibi olayları bekleme lüksüm var ve devlet çıkabilirsin dedi diye dışarı çıkmayacağım. zaten olması gereken de bu. risk grubunda olmayanların bağışıklık kazanıp risk grubundakilerin ev hapsi süresini kısaltmak. ne kadar çabuk toplum bağışıklığına ulaşırsak ben de o kadar kısa sürede dışarı çıkma imkanı bulacağım.

devamını okuyayım »