kiyok

  • mülayim ama sempatik (531)
  • 783
  • 0
  • 0
  • 0
  • 2 yıl önce

içki yasağı

alkolizmi önlemeye çalışmak, gençleri alkolizmin pençesine düşürmemek, sağlıklı nesiller yetiştirmek sosyal devletin gereği zaten ama sen çok yanlış gelmişsin kardeş. sosyal devlet, başka türlü işler de yapar. o, başka türlü işleri göremiyor tabii insanlar, neyse, konu bu değil şimdi.

memleketin coğrafyasından mı, memleket üzerinde yaşayanların muhabbetlerinin çok güzel olmasından mı, yoksa tesadüf mü bilemiyorum ama rakı isminde alkollü bir içecek icat olunmuş bu topraklarda. başka bir yerlerde de bulunsa da, sonuçta rakı bizim üstümüze kalmış. sevinçte de, kederde de bu, rakı denen mucize günümüze kadar içilegelmiş. muhabbetin yanında öyle tatlı gidiyormuş, içenler öyle bir haz alıyormuş ki, yedi cihan rakıyı merak eder olmuş. ne zaman bir türk ya da türkiyeli görseler, hacı bu sizin rakı şahaneymiş diyorlarmış. tabii, sen, bir de onu kebabın yanında gör, övünmek gibi olmasın ama bizim oranın yemekleri de şahane diye tüm dünyaya memleket rakısını içirip memleket yemeklerini yedirmiş rakının icat olunduğu topraklarda doğanlar. sonra bu içki ve yemek kültürüne yabancı olanların arasında, you re the land of sis kebap and rakı lafı dolaşmaya başlamış. ne lan o diye soranlara, olum çok güzel lan böyle ama ayarı kaçırmamak lazım, delikanlı içkisi diyorlar, çiğlere haramdır olgunlar içer diyorlar bir de, şiirmiş herhalde bu da, adamlar keyif alıyorlar lan hayattan, boğazda içeceksin asıl bu mereti, böyle püfür püfür esiyormuş, asıl öyle güzel oluyormuş diye kendi aralarında konuşa konuşa, bizim memleketi merak etmeye başlamışlar. aralarından biri gaza gelip, gidelim de rakı içelim demiş. cümbür cemaat gelmişler, dolaşmışlar, tarih desen tarih, kültür desen kültür, yemekler de güzel, rakı da var, insanlar da misafirperver diye geri dönmüşler memleketlerine. herkes başka birini göndermiş, git rakı iç diye, sonra da bizim turizm gelişmiş, böyle olmuş işte!

diyeceğim, sen, yılda 70 milyon yabancı turistin memlekete gelip, çılgınlar gibi para harcamasını hedefle sonra da, alkol yok, yasak de. olmaz hacı böyle. adam gelecek tarihi, kültürel takılacak, denizine de girip çıkacak sonra diyecek rakı varmış bir de burada. gelmeden önce tuğla gibi kitap okuyorlar türkiye hakkında tabii içecek adam, boğazda püfür püfür. dayılar meraklı, gerçek keyfi onlar alıyorlar hayattan. içemezsin, yasak mı diyeceksin utanarak? böyle hangi turist gelir buraya? yunan'a giderler, görürsün. bu 70 milyon yabancı turistin nereden geleceği de önemli, profilleri de önemli tabii. dünyanın her tarafından mı turist gelecek, yoksa sadece orta doğulu turistler mi?

devamını okuyayım »
13.01.2011 01:58