nasilbirdemokrasiistiyoruz

  • 970
  • 0
  • 0
  • 0
  • 9 yıl önce

her şeye rağmen

bu çok da bilimneyen fakat türk sinemasının yüz akı yapıtlarından biri sayılabilecek yurtdışında çok sayıda ödül almış filmin arka planını irdeleyen bir de oradaydım belgeseli bölümü vardır. filmde rolü gerçekten layıkıyla yerine getirebilmek için talat bulut'un kilo aldığı, kel olabilmek için saçının ön kısmını kestirdiği söylenmektedir. filmin diğer başrol oyuncusu değerli sanatçı şerif sezer filmde kullandığı giysileri yanlış anımsamıyorsan ayni zamanda filmin senaristi de olan filmin yönetmeni orhan oğuz'un eşi nuray oğuz ile birlikte kadıköy'den aldıklarını söylemişti adı geçen belgeselde. ek bir not olarak filmin aynı dönem filmlerine kıyasla son derece düşük bir maliyetle çekildiğini belirtelim.
işin üzücü yanı manisa tarzanı senaryosu ile altın portakal en iyi senaryo ödülünü alacak nuray oğuz'un kısa bir süre sonra yaşamını dramatik bir şekilde yitirecek ve aramızdan ayrılacak olmasıdır.
yıllar öncesi izlediğim ve çok etkilendiğim bu yapıtın "belgeselini" ve arka planını tesadüfen de olsa televizyon ekranında yıllar sonra hem de gerçekten büyük bir yetenek olan ancak ne yazık ki yeterince ayırdına varılamadığı kanısında olduğum şerif sezer'in ağzından dinleyebileceğimi aklımdan bile geçirmiyordum. oradaydım'ın en etkileyici bölümlerinden bir tanesi, belki de en etkileyicisi benim için bu bölümü olmuştur.
bu vesileyle değerli senarist nuray oğuz'u da saygıyla analım..

devamını okuyayım »