realsanto

  • 2529
  • 2
  • 1
  • 0
  • 5 gün önce

2018 ekonomik krizi

ekonomik krizden nasıl kurtuluruz diye soruyor herkes.

anadolu'da bir laf vardır, tam olarak uyuyor buraya: "başım gölgede olsun da götümü eşek siksin"

bir kere şu "kriz" tanımının artık değişmesi gerekiyor. türkiye'de ekonomik kriz yok. ekonomik kanser var. 2015'teki finansal kriz kanserin ilk evresiydi, o zaman erken teşhis ve tedavi işe yarayabilirdi. göz göre göre bugünlere geldik aşama aşama***.

şu an kanserin son evresine ilerliyoruz, böyle giderse 2019 baharı gelmeden sona geliriz. ama "koyduk mu?" diyen halkı hala hasta olduğuna ikna edemiyoruz. türkiye yaşasa da eskisi gibi olmayacak. bir gün iyileşse bile bugünlerden arızalar, acılar, sıkıntılar hep kalacak. yurtlarda yanan ya da tecavüz edilen çocuklar, ali ismail'e atılan son tekme, yarbay ali tatar, türkan saylan, müebbet yiyen 15 günlük erler, donarak ölen çocuklar, soma, dilek özçelik ileride bir gün mesela her güldüğümüzde aklımıza gelecek.

öncelikle bunu kabullenin.

ve türkiye için öncelikli sorun ekonomi değil. ekonomi iyi olsun demek "başım gölgede olsun" demek.

türkiye'de eğitim bitti, sağlık bitti, adalet bitti. bir devletin sağlaması gereken en önemli 3 şey baya baya yok bu ülkede. polise, askere, güvenlik kurumlarına güven yok güven. akademi yok, basın yok. ülkede aydın yok. sonra, üretim bitti. lan bacalıyı bırak, bacasız sanayi turizm bile bitti be. tarım bitti tarım, ya ne konuşuyorsunuz baz faiz falan diye, hayvan kalmadı ülkede be. sanat yok, spor yok, kültür falan zaten hak getire.

siz önce bunları bir düzeltin, 50 yıla kalmaz belki bir şeyler düzelir.
lan dolar satıp, faiz arttırmayla ülke mi düzelir?

devamını okuyayım »
03.09.2018 15:22