zavrak

  • delikanlı (441)
  • 864
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen yıl

6 haziran 1971 beşiktaş fenerbahçe maçı

1970-71 sezonunun son haftasında oynanan ve şampiyonu belli edecek iki maçtan bir tanesidir. diğer maç ankara’da ve aynı anda ptt ile galatasaray arasında oynanmaktadır. son haftaya galatasaray 40, fenerbahçe 39 puanla girmişler ve her iki takım da mutlak galibiyet için oynamaktadır ama fenerbahçe için galatasaray’ın puan kaybetmesi şarttır.
mithatpaşa stadyumu’nu dolduran fenerbahçe’li taraftarlar ateşli bir şekilde takımlarını desteklemekte ve galatasaray’ın ankara’da yenilmesini beklemektedir. maç başlar, fenerbahçe bastırmakta ancak iddiasız beşiktaş onurlu bir şekilde direnmektedir. ilk devre golsüz kapanır. ikinci yarı fenerbahçe’nin baskısı ile başlar. bu arada herkesin heyecanla galatasaray maçını dinlemekte olduğu radyo bağlantısı kopar ve arıza bir türlü giderilemez. ankara’dan haber alınamamaktadır. derken, 80. dakikada fenerbahçe ogün altıparmak’ın golüyle 1-0 öne geçer. fenerbahçe seyircisi, yöneticisi ve futbolcusu coşmuştur. ama asıl coşku golün hemen ardından kimden ve nerden geldiği belli olmayan bir haberle yaşanır. galatasaray 2-0 mağluptur. radyo bağlantısındaki sorun sürmektedir ama haber bir şekilde ulaşmıştır. başkan faruk ilgaz saha kenarına iner ve kaptan nedim doğan’a dayanın az kaldı, galatasaray 2-0 mağlup der. kalan dakikalarda fenerbahçe’de herkes geri gelir ve topu dan dun uzaklaştırır. sonunda maç biter ve fenerbahçe 1-0 kazanır. stad yıkılmaktadır. tribünler fenerbahçe şampiyon sesleriyle inlemektedir. taraftarlar sahaya iner, fenerbahçe'li oyuncular, ziya, nedim, ogün, fuat, serkan omuzlardadır. başkan faruk ilgaz da omuzlarda şampiyonluk turu atmaktadır. kutlamalar soyunma odalarında da devam eder ve 45 dakika filan sürer. derken radyo hatlarindaki ariza giderilir ve...ve ankara' dan gerçek maç sonucu gelir. galatasaray 7-1 galiptir ve şampiyonluk turu atmaktadır. fenerbahçe soyunma odasinda sampiyonlugu kutlayan idareciler ve futbolcular ise bu haber üzerine yıkılmıştır.
böylece 6 haziran 1971, fenerbahçe'nin "sampiyon olmadan şampiyonluk turu attigi'', başkan faruk ılgaz’ın da “en iyi işletilen kulüp başkanı” olarak tarihe geçtiği gün olur.
daha sonra, bu söylentiyi çıkaranların kim olduğu tam olarak tesbit edilememişse de fenerbahçeli numaralı tribün seyircileri maç çıkışındaki konuşmalarından galatasaraylı gazoz ve çikolata satıcılarından şüphelenmişlerdir. fakat futbol ve taraftarlık hadisesine bugünkü gibi bakılmadığından, kimse kimseyle hırlaşmamış, kavga gürültü çıkmamış ve yaşananlar hoş bir anı olarak kalmıştır.

devamını okuyayım »