şükela:  tümü | bugün
4128 entry daha
 • abd’nin çin’e karşı uygulamakta olduğu çip boykotuna hollanda ve japonya hükümetleri de katılma kararı almışlar.

  japan and the netherlands join us with tough chip controls on china

  bunun önemi şu. hollandalı asml, ve japon nikon ve tokyo electron firmaları çip üretiminde kullanılan ekipmanları üreten firmalar. özellikle asml bu konuda en önemli firma konumunda. abd kendi geliştirdiği teknolojilerin çin’le paylaşılmasını yasakladığı için bu firma en gelişmiş mor ötesi litografi ekipmanlarını zaten çin’e ihraç etmeyi kesmişti, ancak eski teknoloji ürünü cihazları satmaya devam ediyordu. bu yeni gelişme eski teknolojilerin bile satışını durduracak.

  tabi asml çin gibi büyük bir pazarı kaybedecek olduğu için bu durumdan mutlu değil. şirketin ceo’su peter wennink bizden alamazlarsa kendileri geliştirirler diyerek batılı ülkelerin korkuları üzerinden bu yasağa karşı çıkıyor, ancak kendisinin de itiraf ettiği gibi çin’in bugünün teknolojisini yakalaması zaman alacak. yakaladığında da zaten batı araya birkaç yıllık bir farkı koymuş olacak. bir senelik gelişmenin bile çok önemli olduğu çip sektöründe çin’in birkaç jenerasyon geride tutulması bile bu ülkenin emperyalist emellerini bir ölçüde de olsa frenleyecektir.
 • batı medyasının bugün hakkında kötü bulup ne yazsak diye gündemini taradığı ülkedir.

  çin kovide karşı sert tedbir alır. oh çinde insan hakları laga luga...
  bu politikadan vazgeçip eski kovid suçları dahil affeder. çinde zibilyar adam ölecek haba hübü.

  evet bugünde sözlüğün ağır liboşlarından emperyalist emellerinden birinin çip üretmek olduğunu öğrendik.
  sayın liboş o batının kendi emperyalizmini korumak için başkasının çip üretmesini engellemeye çalışması olmasın?...
  allah mufaza kendi denetimleri haricinde biri çip üretir de(ne hadlerine değil mi çip üretmek vs batı ve onun kapatmalarına has bir özellik) kendilerinin hegomonyasına tehdit oluşturur....

  abd denen dünyanın kımıl zararlısı ülke zamanında kendi müttefiki japonlara bile çipte geriye düşünce regan zamanında ticaret savaşı açmış ülkedir.
  işine gelince serbest pazar diyip diğer ülkeleri sömürmeye çalışan gelmeyince de ticaret savaşı açan bir ülkedir abd.

  ne kadar debelenirlerse debelensinler çip teknolojisi abd ve onun yancılarının hokus pokusu değil. dünyanın en yüksek pisa sonuçlarına sahip ve en iyi stem öğrencilerini yetiştiren milyarlık bir ülkeye güçleri yetmeyecektir.
  aynı uzay alanında koydukları ambargoların ve kısıtların bir boka yaramadığı çinin marsa araç göndermekten kendi istasyonunu kurmaya kadar giden süreç çinin kendi cutting-edge çiplerini üretmesiyle de son bulacaktır.

  sonra abd ve hörekeleri kendi götlerine sokarlar ürettikleri çipleri artık.
hesabın var mı? giriş yap