• ya isteyen varsa benim tekir hamile bir kaç haftaya doğuracak evde zaten 6 kedi var... izmir olması gerekiyor bir de üç haftada bir kontrol etmem gerekiyor mutlu mu iyi bakılıyor mu diye.
  • gerçek bir hayvanseverdir. hayvanseçer değil.
  • ben daha önce sahiplenilmiş sonra alerji yüzünden veterinere geri iade edilen 2 aylık norveç orman kedisi yavrusu sahiplendim. adı joker. ağzının iki yanına joker gibi doğum leke iz var. veteriner eğer sizde yapamazsanız lütfen sokağa atmayın bize getirin deyince yüreğim eridi. canım oğlum iyi ki seni sahiplenmişim. ben olmasam belki sokağa geri dönecekti. bu düşünce bile delirtiyordu beni. hiç bırakırmıyım seni be. aile şerefinde ki zengin baba gibiyim. joker için bütün dünya ölsün be.
  • gözümde etik olarak bir farkı yoktur. ikisi de ego tatmini için veya şefkat gösterme duygusunu ortaya çıkarmak için veya evde bir ses bir soluk olsun diye kedi bakmaktır. tekir bakan holy, yüce, inanılmaz bir insanken cins kedi bakan tü kaka değildir. insanları sevdikleri kedi cinsi tercihine göre de kategorize etmeyin be kardeşim. hayvansever değilmiş de hayvanseçermiş aman ne büyük laf. cins kediler hayvan değil mi kardeşim?
  • bu sıralar aklımda olandır.
    zaten cins kediyi sahiplendirme durumu olmuyor maalesef satıyorlar.
  • bir kedi yoldaş benimsemek isteyen insanın cins kedilere de tekir kediye de iyilik yapmasıdır. cins kediden başka kedi istemeyenlerin, tekir kedi tercih edilmesi yönündeki tavsiyelerin asıl nedenine dair anlamadıkları bir şey var. aslında mesele cins kedi bakmak değil, cins kedilerin size gelene kadarki süreçte yaşadıkları ve tabii meta staüsünde olmaları. cins kedi ve tabii köpekte asıl problem, üretici-satıcı şahıslarca ticaretin konusu üretim girdisi olarak değerlendirilmesi. şimdi konuyu başlığa uygun şekilde kediler özelinde ele almak icap ediyor. arz-talep gerekliliği sonucunda cins anne kediler kapalı bir alanda (genelde kafes) sürekli doğum döngüsüne zorlanıyor bir bakıma kuluçka makinesi gibi. elbette bebekler de anneden vaktinden çok önce ayrılıyor, bu çok büyük zulümdür. yavruların satışa sunulduğu camekanlardan, kafeslerden para karşılığı satın alarak kurtarma yapmış olmuyorsunuz. kurtarma çok farklı bir şey. siz, maddi çıkarları doğrultusunda taleplere cevap vermek için metalaştırılmış canlı hayvan üretim-tüketim kültürünün bir parçasısınız. yani çözümün değil sorunun bir parçası. siz parası neyse verip gittikten sonra yerini bir başka yavru alıyor. anne kedinin üreme performansı kalmayınca gözden çıkarılıyor. bunun etik bir sorun olduğu gerçeği tartışmaya kapalı.

"cins kedi istemek, almak, bakmak suç mu?" diye sıkça soruluyor. cevabı düpedüz suça ortaklık. hatta suçun asıl merkezi talep edenler. birtakım ahlâk yoksunu, fırsat düşkünü kişiler de ticari zekâ hezeyanıyla hayvanları mal olarak konumlandırıyor. alıcısı olmayan bir şeyin satıcısı olmaz. alım-satım yapıldığı sürece hayvanların acısı da dinmez. üstelik gen havuzunun dar olması demek genetik hastalıklar demektir. istisnalar illaki var, ama genellikle cins kediler hastalıklı oluyorlar. arz sürecinde geçtikleri aşamalar sırasında diğer kedilerden viral hastalık kapabiliyorlar. satın alan kişi hasta kediyi almış olduğunu bilmiyor, sonra hem kedi hem de kendileri için zor bir dönem başlıyor.
  • en güzelidir. lakin şimdiki aklım olsa kedi sahiplenir miydim bilmiyorum. çok hassas bir tekir. her hasta olduğunda ya da sorun çıktığında fazla panik yapıyorum. sorumluluğu çok. benim gibi telaşlı biri değilseniz, sokaktan sahiplenmenizi tavsiye ederim.
  • --- spoiler ---

ama köl rongo çok gozol omonokoyoyom yooo ;(
    --- spoiler ---

sen hayvan besleme lan.
  • (bkz: #124722132)
  • kesinlikle tekir :)
hesabın var mı? giriş yap