şükela:  tümü | bugün
  • para,bazılarının taptığı bazılarının her şeyini satabildiği şey aslında değerini toplumsal düzenden alan kağıt parçacığı.
  • insanoğlu olarak hiçbir bok olmadığımız.

sokayım tanka, tüfeğe, füzeye, nükleer bombaya.

tüm insanoğlu; mikroskop ile zor görülen bir canlıdan -ya da canlı değil her neyse işte- götün götün kaçıyor mu? evet. tüm ülkelere, liderlere diz çöktürdü mü? evet.

bir bok değiliz.

bu,

petrol için, din için, ayıran her türlü unsur dil, din, ırk, mezhep v.s. için birbirinin kanını dökmekten çekinmeyen insanoğluna ders olsun.
  • evden çıkmayınca bir üniversite öğrencisi olarak para neymiş onu öğrendim. günlük hayatımızda gereksiz birçok şeyi satın alıyormuşuz.

ayrıca ben kesinlikle okulda öğrenen öğrenci tayfasından değilmişim onu anladım. bana kitabımı, bilgisayar ve internetimi ver; kendi kafamda kurduğum plana göre sabahlar olmayacakmış gibi zevkle çalışıyorum. bu yönden bakıldığında karantina meselesi bana çok yaradı. zaten o ne öyle yüzlerce kişi sıkış tepiş 1 hocadan bir şeyler öğrenmeye çalışıyor!
  • 1- ülkenin cehalet seviyesinin sanılanın çok üstünde olduğu gerçeği
    2- her anlamda allaha emanet yaşadığımız gerçeği
    3- türk halkının toplumsal ve kültürel değerlerinin tamamen yok olduğu gerçeği
    4- devlet için halkın varlığının sadece rakamdan ibaret olduğu gerçeği
    5- ve son olarak; bu ülkede insanlardan uzak durabildiğiniz hatta kaçabildiğiniz ölçüde uzun ve sağlıklı yaşayabileceğiniz gerçeği
  • sorumsuz bir millet olduğumuz gerçeğinin başı çektiği gerçeklerdir. bir başka gerçeklik de diyanete milyarlar yatırılacağına bilime o para verilmelidir. aşı geliştiremiyoruz böyle bir rezillik olabilir mi? bilim önemli.
  • fark ettiklerini sanmıyorum. seven insan üzülmesine göz yummaz.
  • dünyanın en uzak köşesinde yaşayan bir insana karşı sorumluluğum olduğunu biliyordum zaten. şimdi onun ölümüne sebep olacak bu kadar çok şey yaptığımı dehşetle farkediyorum.
  • sokakta rahatça yürümenin dünyanın en ucuz hem de en özgür aktivite olduğunu hatırlatmıştir.
  • bugün fark ettiğim gerçektir. bu virüsün sebebi annemdir.

en son ibrahim tatlıses’i tvde görüp sesin kepeğin kesilsin adam senin demişti. ertesi gün ibo’yu vurdular.

biricik annem okulların kapanması ve emekli olmak için gün sayıyordu. kendisi çok temiz kalpli, mübarek bir insandır. kalbinden ne geçirse olur. ne kadar kalpten istediyse salgına o sebep oldu bence.
  • evde kalınca verimliliğin artması yolda serviste-otobüste geçen zamanlar insanı aşırı yoruyormuş. 9-6 iş akşamları da proje, udemy tadında uzaktan eğitim.