• dunyanin ne kadar global ve birlesmis bir hale geldigi. yerellik, yerel sorunlar ve yerel hukumetlerin sadece o ulkede yasayanlari etkilemedigi tum dunyayi etkiledigi.

yine ulus devlet yapisinin global dunyada ne kadar yetersiz kaldigi.

cin hukumeti neden nasil karar aldi yetersiz kaldi mi ? bunlari bilsek dahi etki edemiyoruz
  • herkesin din çalışması ve sorunun biyolojiden gelmesi.
  • aslında sosyal bir yaşantımın olmadığını ve ben hariç bu durumdan herkesin şikayetçi olduğunu fark ettim.
  • ne kadar boş adam bizi yönetiyor onu gördük.
  • evden çalıştığım için artık çok fazla vaktim oluyor düşünmek için uzanıyorum ve sadece düşünüyorum geçmişte yaptıklarımı gelecekte yapıcaklarımı her şeyi kısaca ufak bir aydınlanma diyebiliriz o yüzden bu karantina bittiğinde çok farklı ve değişmiş biri olucak bunu fark ettim.
  • dünyada olup bitenlere sağır olunmaması gerekliliğini fark ettirmiştir. elin memleketinde yarasa etinden çiğ köfte ya da yılan derisinden patlıcan oturtma yenmesi dönüp dolaşıp orana burana korona bulaştırıveriyormuşşş. suriyede, afrika'da ve dünyanın binbir yerinde binbir bela vuku bulurken pirzolayı kemirip izlemenin doğru olmadığını, bünyede maddi manevi hasarlar bırakacağını anlamamızı sağladı, sağlar umarım.
  • insanoğlu olarak hiçbir bok olmadığımız.

sokayım tanka, tüfeğe, füzeye, nükleer bombaya.

tüm insanoğlu; mikroskop ile zor görülen bir canlıdan -ya da canlı değil her neyse işte- götün götün kaçıyor mu? evet. tüm ülkelere, liderlere diz çöktürdü mü? evet.

bir bok değiliz.

bu,

petrol için, din için, ayıran her türlü unsur dil, din, ırk, mezhep v.s. için birbirinin kanını dökmekten çekinmeyen insanoğluna ders olsun.
  • dünya gerçekten çok küçük bir köy müş.
  • avrupa'da "birlik" kavramının yeniden tanımlanması gerektiğini fark ettirmiştir.
  • 1- ülkenin cehalet seviyesinin sanılanın çok üstünde olduğu gerçeği
    2- her anlamda allaha emanet yaşadığımız gerçeği
    3- türk halkının toplumsal ve kültürel değerlerinin tamamen yok olduğu gerçeği
    4- devlet için halkın varlığının sadece rakamdan ibaret olduğu gerçeği
    5- ve son olarak; bu ülkede insanlardan uzak durabildiğiniz hatta kaçabildiğiniz ölçüde uzun ve sağlıklı yaşayabileceğiniz gerçeği
hesabın var mı? giriş yap