155 entry daha
  • güzel bir yer.

ilk defa bu sene gittim.geçtiğimiz kışı zor geçirdim annemin hastane muhabbetlerinden ötürü.normalde tatil olsa da olur olmasa da olur benim için ama erkenden kaçtım bu sene.haziran sonları gibi.

tabi ki tatilden ne beklediğinizle doğru orantılı dikili'yi sevip sevmemeniz.ben 12 gün kaldım , bayıldım. (biraz uzun sürmüş olabilir benim için.en ideali 1 hafta bence.uzatmamak lazım)

arkadaşımın evi salihler altı ve dikili merkez arasında bir yerdeydi , sessiz sakin bir site.denize girdiğimiz yerde en kalabalık gün 3-4 kişi denize giriyordu.sahili de bomboş.2 kere de fame'e gittik (beach) orasının denizi baya iyi.ama beach kafasını sevmediğim için yine 'olmasa da olur' modundaydım.ankara'da zaten yeterince takıldığım için tatil benim için bir kaçış.deniz - orman ve izmir triosu iyi geliyor.

akşam yemeğinden sonra dünya kupası maç programına göre merkez'e gidip roma dondurmacısından dondurma yiyorduk , orası da ucuzdu.liman'da çay filan.güzel kafalar.ama bana anlamsızca sorunlu bir yer gibi geldi.duyduklarımdan dolayı sanırım.

merkezden güney istikametine doğru gidince brothers pub var.dikilinin yegane mekanlarından biri.sahibi ve çalışanları çok güzel insanlar.içki içen arkadaşlar orayı muhakkak ziyaret etsinler.bir de roma dondurmacısının karşısında bir balık restorantı var , adını bilmiyorum.orada da rakı içebilirler.benim hoşuma gitti (içmedim gerçi ama)

arabanız veya motorunuz varsa fame istikametinden (bademli köyü) denizköy diye bir yer var , oraya gidin.ambiansını sevdim.orası da dikili'den bağımsız güzel bir tatil mekanı.biz akşam saatlerinde gitmiştik manzarası muazzam.

ilk gittiğim gün hava bayaa serindi , sabaha karşı üşüdüm hatta.soğuk ve kapalı havaya taparım.onun için benden gittiğim gün geçerli notu aldı zaten.sonra her geçen gün notlarım yükseldi.

merkez'de pazar yerine yakın bir yerde 'ara sokakta' çorbacı var.çorbaları sağlam ve uygun baya.aynı sokakta fırın var , oradan da boyoz alın severseniz.fırının hemen yanında rum mimarisi bir ev var , orada yiyin boyozu ^^

bayram'da ankara boş.kalabalığı çok sevmem , bayram sonunda havalar bir tık daha serinleyince tekrar gideceğim.sakin , kendinizle baş başa kalacağınız bir yer isterseniz tavsiye ederim.

gitmeden önce babamın fotoğraflarına bakıyordum , liman'da fotoğraf çektirmiş 2003 sularında.aynı fotoğraftan ben de çektirdim (: tabi o kışın gitmiş , üzerinde deri ceket vardı.ben de zor olsa da aradım taradım buldum bir deri ceket.güzel bir anı oldu benim için...
  • doğduğumdan beri 1 sene hariç her sene gittiğim aşırı sakin izmir ilçesi. dikili'nin merkezinde kaldığımdan, orası hakkında bilgi verebilirim.

dikili aşırı sakin bir yer. tam emeklilikte tası tarağı toplayıp yerleşmek isteyeceğiniz tarzda. bunun yanında eğlence yerleri de var. doğa,yeşillik iç içe geçmiş. ayvalık gibi bir yer sanmayın, kasaba tarzında bir yer.

denizi mavi bayraklı. çok güzel olmakla birlikte saat 4-5'ten sonra bazı günler nedense pisleniyor. pislik dediğim de muhtemelen kayalıklardan kopan yosunlar.

kayalıklar dediğim şey de, eski dikili-ayvalık karayolu zamanında çökmüş, denizde 2-3 metre derinliğe gittikten sonra eski yolun kalıntısı halinde kral yolu gibi kayalık bölge var. tek şerit yolun yarılıp, kırılıp denizin içinde olduğunu düşünün. üzerine çıkarsanız su diz kapağınıza kadar geliyor. onun arkası ise mükemmel, dupduru, yumuşacık kumlu açık deniz. tabii bu kayalık dediğim yol deniz kıyısından yaklaşık 100 metre falan ileride. kafanız karışmasın.

onun haricinde cumartesi ve pazar günleri halk plajı kalabalık oluyor. çevre illerden gelen insanlar oluyor. özellikle pazar günleri gerçekten antalya sahillerinden farkı kalmıyor. onun dışındaki günler genel olarak sakin. sabah 8-9 gibi denize gittiğinizde deniz çarşaf gibi dalgasız oluyor. denize dalıp 4-5 metre ilerisine baktığınızda bile bulanık olmadan ileriyi görüyorsunuz,sanki camın ardından başka yere bakıyormuş gibi. tabii bu saatlerde denizde bölge bölge yaşlı amcalar oluyor. saat 7 gibi denize damlıyorlar.*

merkez bölgesinde çarşı olarak adlandırılan deniz kenarında yol var. sağ tarafı deniz, sol tarafında irili ufaklı tezgah tarzı şeyler var. işte incik boncuk satanlar, bol bol kitap tezgahı, kıyafet tezgahı ne ararsanız var. pazar gibi bir şey değil, daha çok istiklal caddesinde tezgahlar olduğunu ve bol bol incik boncuk sattığını düşünün. biraz ilerleyince deniz kenarlarında restoranlar oluyor, bir üst entryde bahsedilmiş roma dondurmacısının karşısına kadar var bu restoranlar. daha sonra dikili meydanı, onun ilerisinde de çay bahçeleri falan var.

ayrıca geceleri canlı müzik tarzı, pub tarzı takılabileceğiniz yerler de var, sakin olduğundan bahsediliyor ancak köy yeri gibi de düşünülmesin. bodrum'daki alaçatı'daki hareketliliği bulamazsınız sadece.
187 entry daha
hesabın var mı? giriş yap