37 entry daha
  • tercih meselesidir. sonuçta insan acıkınca acıktım bana yemek verin diyebiliyor; kedi veya köpek için bu çaba daha zorlu. üstelik kedi (veya köpek) şükran duygusunu gösteriyor; insanlar arasında nankörler çok.

ha bir de, kedi beslediğimde vicdanım daha fazla rahat ediyor. :)
  • kedi beslemek insan doyurmaya engel değildir,ikisini de yaparım, birini yapmak diğerini yapmamayı gerektirmez.
    ayrıca insanlara güvenemiyorsun,açım diyor, ama senden benden daha zengin çıkıyor dilenen insanlar,haberlerde görüyoruz,ama hayvan çok daha saf,masum bir varlık.
  • insan açlıkla süreç içinde mücadele edebiliyor. geçici tokluk veya aç kalmamak için mücadele etme yöntemi buluyor, geliştirebiliyor. yardım geliyor veya yardım gelmesi için eylemde bulunuyor. zamanla durumu iyileştirip kalıcı değişiklik yapabiliyor. hayvan öyle değil. doğal yaşam alanında sürekli tehlike altında her türlü şiddete maruz kalıyor. baş etme becerisi sınırlı. işe girip mama parası kazanma veya soğuk günler için gecekondu inşa etme şansı yok. evimde 2 kedi çatımda baykuş, karga besledim. balkonum zaten martı kumru güvercin misafir etti. bahçemde kirpi kertenkele kaplumbağa besledim. elimden geleni hatta fazlasını onlar için yapmaya çalıştım ve yapacağım.
  • aç insan doyurmadığımızı nereden biliyorsunuz?

kaldı ki aç insanlar karnım aç yiyecek alacak param yok diyebilmektedir, kediler, köpekler ve diğer canlılar bunu anlatamaz, sokağa bir kap mama ve su her gün bırakırım, bırakacağım.
  • dünya sadece insanların dünyası mı sığır? dedirten insan.
    edit: bu yazidan hayvan tapar oldugumu cikaran bi yazar bana hindistan bileti alacakmis. burada vurgulamak istedigim hayvanlar da doysun, insanlar da. ama guzel yazar sen bi sal.
  • sen yemek atıklarını aç insana veriyor musun?
    aç insanları atıkların ile beslemeyi mi düşünüyorsun, onlara bunu mu reva görüyorsun?

arkadaş bu ne salak bir başlıktır.

ve hayvan yemi ile insan besler misin?

allah'ım sabır.
  • kedinin yediği ile insanın yediği yemeğin miktarı aynı bile değilken neyin tatavası bu??
  • aç bir insan doyurmak, aç bir kediye bir kap mama vermek, toprağı kurumuş bir ağaca bir kova su dökmek aynı şeydir.
    bu, tercih meselesi de değildir. o an hangisine imkanın varsa onu yapma meselesidir. meseleyi başka yöne çekmeyin.
  • hiç mama alıp kedi beslemedim öncelik tabi ki insan olmalı fakat kedi dediğin organizma 25 gramlık kuru mama ile 3 gün gidiyor 25 gramlık kuru mama da 1 tl falan yani bir kedi 3 gün başka çöp böcek vs yemese bile 25 gramlık mama ile ölmeden yaşar o da 1 tl dersen ki ölmeden yaşaması için sadece, belki çöp,böcek, fare vs yediğini de düşünelim 12-13 gramlık porsiyonla vereyim o da 50 kuruş yapar demektir. yani 1 kedi:yarım avuç kuru mama=50 kuruş yolda bazen 50 kuruş düşse almadan devam edersiniz.

bugün bir insanı ölmemek şartıyla 3 öğün doyurabileceğin para 25-30 tl civarı.(3 öğün çorba ekmek su verdin vs.. gibi) toptan alırsanız belki daha az olabilir. adamın buna gücü yetiyorsa onu da yapsın ama bir kedi=bir insan değil elma ile armutları karıştımayın. hem insan doyuran, giydiren hem sokakta kedi köpek kuş besleyen de var internette ararsanız görürsünüz. kimin gücü neye yetiyorsa, keşke aç insan olmasa tabi ama bu da dünyanı tabiatına aykırı bu dünya hiçbir zaman cennet olmadı, olmayacak. afrika'da çocuklar aç maliyeti 50 kuruş-1 tl bile olsa burada kedi maması vermemek gerek hiçbir kediye... bununla eş değer söyledikleriniz teoride doğru olsa da pratikte tam işlemiyor (bkz: yani.)
  • kedi doyuranları kınayanların, oluru olmazı boklamak yerine aç insanları doyurmasıyla üstesinden gelinebilecek durum.

edit: kanınınsondamlasınakadarkedidoyuranspor.
142 entry daha
hesabın var mı? giriş yap