• zaten fitness yapıyorsanız bir süre koruma amaçlı olabilir. ama sıfırdan vücut geliştirmek imkansızdır. yağ yakmak ve kas direncini arttırmak için bir takım egzersizler yapmak mümkündür tabi. ama onda da motive olmak zordur. ben olamıyorum şahsen. siz yapabiliyorsanız ne mutlu.
  • kendimden net olarak biliyorum,

evde hakkını vererek vg yapmak için, konuyu çok iyi bilen tecrübeli biri olmalısın ve ekipmanın da tam olmalı.

diğer türlüsü kendini aldatmacadır.

2 ay indir kaldır dumbell ile çalışıp, biraz biceps azıcık da triceps çıkınca 'oluyor lan' diyen tecrübesiz arkadaşların çoğu, yeterli su ve protein almadıkları ve genelde aynı hareketleri tekrarladıkları için. üzülerek gelişimlerinin durduğunu görecekler .
  • spor salonlarından yıllık daha avantajlı oluyor deyip on bin defa üyelik alıp bir kaç antrenman sonrası çok sıkıcı yea diyen benim gibi maymun istahlilar için mükemmel yöntem. gerçi evde baslayanin da varacagi yer ya en iyisi haftada bir hali saha yapıp hamligi atacan oluyor ama en azından hali saha çok daha ucuz.
  • squat rack, 100 kg ve uzeri agirlik seti (bar+dumbell barlari) ve bench ile full body antrenmani yapilabilinir. motivasyon konusu size bagli, uzun sure salon gecmisi olan insanlar icin gayet kolay ve verimli bir olay.
  • öncelikle sporun açık havası, kapalı havası olmaz. burada evde spor yapıl(a)mayacağını iddia eden çoğu kişi, motivasyonunu kaybetmiş ve amacına ulaşamamıştır. kendileri bunu yapamadığına göre de, doğal olarak böyle birşeyin olacağını da mümkün görmüyorlar.

elbette amacım buradaki yorumlara analiz kasmak değil. amacım, spor yapma imkanı sadece evde olup, motivasyon sahibi kişilere nacizane biraz bilgi vermek. referansım bilimdir.

giriş = detaylı anlatmaya gerek yok. spora başlamayı düşünen her insanın önceliği vücudundaki yağlardan kurtulmak olmalı. herşey ona göre programlanmalı. öncelik yağ oranını düşürmek. eğer buna bütçe ayırabilirseniz, ilave whey, gainer vs. ile vücudun fazla yıkıma uğramadan ve hızlıca yağlarından kurtulursun. aksi halde vücudun biraz küçülecek. bu kaçınılmaz.

gelişme = yağlar gittiyse şimdi yapılacak iş en kolay kısmı. basitçe özetliyorum arkadaşlar. ağırlık artırarak çalışacaksınız. bugün bir bench sehpası, bir bar ve 2 dambıl ile en az 50 hareket çalışırsınız. olay her hafta ağırlık artırmak. oldum diyene kadar artırın. yarım kilo da olsa artırın. aynı ağırlık ile asla çalışmayın. amaç sürekli artırmak. bu kadar basit. balona hava üfler gibi şişeceksiniz. (vücut şekil bozukluğu, eklem sakatlığı vs. olanlar hariç).

sonuç= artık sağlıklı bir vücudun var. kışın yağ oranın yükselir, ufak bir diyet ile yazın lif lif ortalarda gezersin. tüm yazı üzerine hiç birşey giymeden geçirirsin. hakettin.

arkadaşlar özetin özetini vermemin sebebi, detayların kralını internette bulabilirsiniz. youtube'da tüm hareketlerin detayları mevcut. kimsenin size hareketleri göstermesine ihtiyacınız yok. benim amacım gözünüzü korkutmayın. bu muhteşem görüntüye ve sağlıklı, güçlü vücuda ulaşmanın tek zorluğu doğru beslenme. her gün sadece yarım saat çalışarak bile neler başarılır hayal bile edemezsiniz. doğru beslenme, doğru çalışma. kolay gelsin.

not: bütün bunların olabilmesi için muazzam bir beslenme terbiyesine sahip olmalısınız. yağ oranını bu seviyeye indirebilmek, hatta bu oranlara yaklaşabilmek bile çok zor. isterseniz 150 kilo olun. doğru uygulanan bir diyet ile bir ayda 3/1 kilonuzdan kurtulabilirsiniz.
  • uzun yıllardır barfiks ve şınav çekerim. herhangi bir spor salonuna gitmedim. barfiks ve şınav vücudun şeklini bir ölçüde düzeltiyor, vücudu hafif şekilde kaslandırıyor ancak sizin de bildiğiniz üzere etkisi sınırlı. en azından bende durum bu şekilde idi.

spor salonuna yazılsam mı yazılmasam mı diye düşünürken geçen aylarda ani bir karar ile eve birkaç alet edavat alayım, ömrümün sonuna kadar kullanırım dedim. ben de internet üzerinden; 20 kg ayarlanabilir ağırlık plakalı döküm dumbell set, 4 x 5 kg ve 2 x 15 kg döküm ağırlık plakası, ağırlık sehpası(bench press sehpası)ve 183 cm uzunluğunda bar satın aldım. tabi arada indirimler oluyor ancak bana bunların maliyeti toplamda 1100 tl civarı bir şey tuttu. sehpalara bir parantez açmak istiyorum, elbette bir salon kalitesinde ve genişliğinde sehpa almak istiyorsanız binlerce lira verirsiniz. ancak ben daha çok şuna baktım, kaldırabileceği maksimum ağırlık ve olabilecek en uygun fiyat. bir de katlanması önemli tabi, katlanmayan sehpa çok yer kaplıyor. aldığım sehpada maksimum ağırlık kaldırma kapasitesi 110 kg olarak belirtilmiş.

henüz 3 aydır yer yer düzensiz de olsa ağırlık egzersizlerini yapıyorum. şu an için gelişim tahmin ettiğimden daha iyi gidiyor diyebilirim. yakın zamanda 20 kg daha ağırlık plakası sipariş edeceğim. elbette bir şeyler söylemek için erken. belli zaman aralıklarında bu entry'i editleyerek - şayet sporu bırakmazsam- bir sonuç yazısı paylaşacağım. ben 1 senedir şunları denedim, şu kadar başarılı oldum ya da yerimde saydım, kaslar aynı kaldı, önceden böyle idim şimdi böyle oldum, şu kadar kilo aldım, ya da herhangi bir büyüme olmadı, en doğru yol spor salonuna gitmek vs vs.

sonuçta denemeden hiçbir şeyi öğrenemeyiz. denersin, yapar ya da yapamazsın.
  • herkesi mutlu edemezsin, çünkü sen spor sonrası sürülen vicks değilsin.
  • çok yüksek irade gerektiren eylem. bu aralar ben de düşünüyorum ama hangi ekipmanları alırsam en yakın tam kapsamlı çalışma şartlarını oluştururum bilemiyorum. araştırmalarımız sürecek tabi
  • 50 tl bir barfikkss çıbığı al az kullanılan odaya montele her gördüğde asıl arada şınavlan ve 2 bir süre tanı kendine...
  • ağırlık yeleği ve süperset sistemi ile çalışınca olabilecek olan, bu ise kanıt ;evde vücut geliştirme
hesabın var mı? giriş yap