şükela:  tümü | bugün
  • freelance olarak çalışma vaadiyle çalışan arayan firma. freelance sistemini kullanan ve seven biri olarak bana çok mantıklı gelmedi kendilerinin vaadleri.

firmanın şartları şu şekilde

ilk ay sizden para istiyorlar bu parayı evinize kuracakları programın lisans parası olarak alıyorlar. sadece 1 aylık olarak 200 tl yatırmanız lazım.

sonra evinizde bilgisayar ve gerekli ekipmanın (kulaklık, mikrofon vs) olması lazım. şirketi sizi ofisinde çalıştırmadığı için yemek ve yol ödeneği yok. elektrik giderleri de (ben bunun sorun olacağını zannetmiyorum) size ait, yol masrafı olmadığı için o konuda da sıkıntı yok.

haftanın 6 günü, ayda toplamda 100 saat'lik bir konuşma yapmanızı istiyorlar. belirlenen arama saatleri yasal saatler. size aranacak numaraları kendileri veriyorlar. aramaları lisanslı bir programdan, skype aracılığıyla yapıyorsunuz. ayda 100 saati doldurma zorunluluk. haftanın 5 günü çalışsanız belirlenen mesai saatleri içerisinde en az günde 5 saate yakın telefon konuşması yapmak lazım.

haftalık 100 saat'e ek olarak bir de toplamda 10 adet satış yapmanızı istiyorlar. bu satış dijitürk satışıydı sanırım. aradığınız kişilere bu ürünü sattırıyorlar, bunun için size eğitim veriyorlar. firma size eğer 10 adet satış yapamazsanız maaştan para kesintisi uyguluyor. 100 saat telefon konuşması ve 10 adet dijitürk satışı 2.000 tl, satış kotasını dolduramazsanız 1400tl gibi bir tarifeydi. her görüşme kayıt ediliyor ve siz sorumlu oluyorsunuz.
    *** ben satış yapmasam da olur, ayda 100 saat konuşayım alayım 1400'ü de diyemezsiniz çünkü satış yapamadığınız tekrar eğitim ve değerlendirme yapılıyormuş. ***

sigorta yapılıyor mecburi olarak. sanırım asgari üzerinde olur bu.

kişisel düşünceme gelirsek bana mantıklı gelmedi bu şartlar altında çalışmak. günde 4-5 saat telefonla konuşmak, üstüne üstlük satış yapma zorunluluğu gibi bir şart freelance'in tek taraflı sömürülmesi gibi geliyor. ilk başta sizden istenen para ileride caymamanız için deniyor, bir şirketin sizden ürün lisans parası alması saçma. satış yapamazsanız olacak kesilme ve satışın olmaması durumumda değerlendirme bir nevi ''bana çalışacak adam çok, sürekli devir daim yaptırırım, yasal sorumluluk da almam'' gibi bir mantık sezdim.

evden çalışma konusu herkese cazip gelse de bir ofiste disiplinli olarak çalışamayacak kişi bence evden çalışmayı sadece tatlı bir hayal olarak görmeli. emeğinizi ve zamanınızı boşa harcamak da var işin içinde.

firma hakkında internette pek bilgi bulunmuyor. ödemeler, maaşlar vb konularda bir bilgim yok.