şükela:  tümü | bugün
  • freelance olarak çalışma vaadiyle çalışan arayan firma. freelance sistemini kullanan ve seven biri olarak bana çok mantıklı gelmedi kendilerinin vaadleri.

firmanın şartları şu şekilde

ilk ay sizden para istiyorlar bu parayı evinize kuracakları programın lisans parası olarak alıyorlar. sadece 1 aylık olarak 200 tl yatırmanız lazım.

sonra evinizde bilgisayar ve gerekli ekipmanın (kulaklık, mikrofon vs) olması lazım. şirketi sizi ofisinde çalıştırmadığı için yemek ve yol ödeneği yok. elektrik giderleri de (ben bunun sorun olacağını zannetmiyorum) size ait, yol masrafı olmadığı için o konuda da sıkıntı yok.

haftanın 6 günü, ayda toplamda 100 saat'lik bir konuşma yapmanızı istiyorlar. belirlenen arama saatleri yasal saatler, mesai saatleri içerisinde. size aranacak numaraları kendileri veriyorlar. aramaları lisanslı bir programdan, skype aracılığıyla yapıyorsunuz. ayda 100 saati doldurma zorunluluk. bunun için haftanın 5 günü çalışırsanız, belirlenen mesai saatleri içerisinde en az, günde 5 saate yakın telefon konuşması yapmak lazım.

100 saat'e ek olarak bir de toplamda 10 adet satış yapmanızı istiyorlar. bu satış dijitürk satışıydı sanırım. aradığınız kişilere bu ürünü sattırıyorlar, bunun için size eğitim veriyorlar. firma size eğer 10 adet satış yapamazsanız, maaştan para kesintisi uyguluyor. 100 saat telefon konuşması ve 10 adet dijitürk satışı 2.000 tl, satış kotasını dolduramazsanız 1400tl gibi bir ödeme alıyorsunuz, her görüşme kayıt ediliyor ve siz sorumlu oluyorsunuz.
    *** ben satış yapmasam da olur, ayda 100 saat konuşayım alayım 1400'ü de diyemezsiniz çünkü satış yapamadığınız zaman, tekrar eğitim ve değerlendirme yapılıyormuş. ***

sigorta yapılıyor mecburi olarak. sanırım asgari üzerinde olur bu.

kişisel düşünceme gelirsek bana mantıklı gelmedi bu şartlar altında çalışmak. günde 4-5 saat telefonla konuşmak, üstüne üstlük satış yapma zorunluluğu gibi bir şart freelance'in tek taraflı sömürülmesi gibi geliyor. ilk başta sizden istenen para ileride caymamanız için deniyor, bir şirketin sizden ürün lisans parası alması saçma. satış yapamazsanız olacak kesilme ve satışın olmaması durumumda değerlendirme gibi kurallar, bir nevi ''bana çalışacak adam çok, sürekli devir daim yaptırırım, yasal sorumluluk da almam'' gibi duruyor.

evden çalışma konusu herkese cazip gelse de bir ofiste disiplinli olarak çalışamayacak kişi bence evden çalışmayı sadece tatlı bir hayal olarak görmeli. emeğinizi ve zamanınızı boşa harcamak da var işin içinde.

firma hakkında internette pek bilgi bulunmuyor. ödemeler, maaşlar vb konularda bir bilgim yok.

gelen mesajlar üzerine edit: arkadaşlar benim firma ile bir bağlantım yok. aylar önce konuştuğumda bana söylenenler bu yöndeydi. şimdinin şartları nedir bilmiyorum, firma kuralları değişmiştir bilemem. şartları firma yetkilisine sormanız daha mantıklı. bu işi değerlendirirken şartlarının ağır olması (telefonda satış yapamazsan parandan kesinti olacağı, belirli bir süreyi dolduramazsan kesinti olacağı, kullanılacak programın lisans bedelinin ödenmesi gibi durumlar bana uymadığı için kabul etmedim.

ek olarak mesajla gelen bilgilerde sık sık sorulan insan kaynakları uzmanı (i.k.) pozisyonu için söylenen şartları bilmiyorum. söylendiği kadarı ile i.k. pozisyonu için çağrılanlara şartlar.

-zorunlu bir eğitim (aynı zamanda çalışma) şartının olduğu (bu ücreti ile olursa normaldir)
    -eğitim süresince bir ücret ödemesi olmayacağı (firmalar eğitimlerde mesai öder)
    -sigorta'nın başlamayacağı (sigortasız eğitim yapılamaz)
    -eğitim boyunca, eğitim alan herkesin kurumda çalışmaya katılacağı ve sonrasında firmanın beğenirse birini işe alacağı yönünde teklif ediliyormuş.

4 aydır aynı insan kaynakları ilanı ile ilgili, bir çok yazar arkadaş bana mesaj atıyor. bazıları firmanın çalışanı olduğumu bile düşünüyor. ben sadece firma yetkililerinin bana telefonda verdiği bilgiyi ve şartları etik bulmadığım için belirttim. bu şartları makul bulan için iyi bir iş fırsatıdır bilemem.

sevgili ik'cı arkadaşlar, mevzuatı benden daha iyi bilmeniz gerektiğini düşünüyorum. ik pozisyonu ile ilgili bir başvurum olmadı. sizlerden dinlediğim kadarı ile biliyorum. bu bilgiler ışığında, anlattıklarınız iş kanunu'na uygun değildir. bir akit olmaksızın, bir kurumda eğitim ve çalışma yapılamaz. sigorta, çalışan işe veya eğitime başlamadan önce yapılır. sigortasız (akit yerine geçer aynı zamanda) işe başlatmanın yaptırımı çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığı (çsgb) tarafından uygulanmaktadır. kanun önünde bir hakkınızın olması için sigorta başlangıcınızın olması gerekir yoksa hak iddia edemezsiniz. (bu bilgiyi bilmek vatandaşlık borcudur.)

bilinçli bir çalışan adayı olup, merak ettiğiniz için teşekkür ederim fakat bilgilerim bundan fazla değildir. gerekli, detaylı ve en doğru bilgiyi şirketin ilgili pozisyonundaki görevlilerden edinebilirsiniz. iş kanunu ve yasal çalışma il ilgili bilgileri ise alo:170 çalışma ve sosyal güvenlik iletişim merkezi'nden edinebilirsiniz.
  • iş ilanına yapılan tüm başvurulara geri dönüş yapıyor olduğunu düşündüğüm, siz cevap vermeseniz bile aramaya devam eden, görüşmeyi takip eden, yüzlerce başvuru içerisinde sizi özellikle seçmiş gibi davranan fakat çağrı merkezi elemanlığı işi için videolardan alacağınız eğitim ve kullanacağınız programın sözde aylık 470 dolar filanlık masrafı için sizden 1 kez olmak şartıyla 200 tl talep eden işletmedir.

aylık 100 saatlik görüşme yapmak zorundasınız ve 10 satış yapmış olmanız lazım ki 2000 tl maaş alabilesiniz. eğer eksik yaparsanız maaşınızdan düşer. +10 satışa kadar maaşta artma olmaz, toplam 20 satıştan sonra da dalga geçer gibi satış başına yalnızca 40 tl almaya başlarsınız.

internette kendileri hakkında olumlu hiçbir şey yok, yalnızca bir şikayet sitesinde "dolandırıcı" olduklarına dair bir yazı var ki o da şöyle: kişi, yaptığı görüşmeleri kayıt altına almış olduğunu, 2000 filan yerine 150 tl yatmış olduğunu, karşı tarafın da "döküm" diye getirdiği dosyada, kendisinin yapmış olduğu her konuşmadan 20-30'ar dk kesilerek tarafına gönderilmiş olduğunu beyan etmiş.

kişi çalışsa da çalışmasa da, satış yapsa da yapmasa da, kelle başı 200'er lira almak gerçek bir satış işidir.

eğer gerçekten kişi çalıştırabilen bir kurum olsaydı "bünyesinde 5000 kişinin çalıştığını" iddia ettiği gibi binleri ve hatta milyonları dahi peşinden sürükleyen bir kurum olabilirdi.
  • maaşın tamamını haketmek için en az 100 saat çalışma ve 10 satış yapma zorunuluğu var. siz hesaplarsınız haftada 5 gün 5 saat çalışırsam tamamdır diye. ama işin aslı öyle değil. sayılmayan süreler, kırpılan süreler varmış nasıl anlarsanız artık. günde 8 saat çalışırsanız ancak o 100 saat tamamlanıyormuş. yapacağınız iş size verilen rastgele numaraları arayıp bir şeyler satmak. digiturk vs... bilgisayarınıza kurdukları programın çalışması için tüm korumalar ve virüs programının da devre dışı olması gerekli, yani bilgisayarınızın da anası sikilebilir. kesinlikle uzak durun.
  • patronları tam bir yavşaktır. insan kaynakları çalışanlarının şartlarını haftalık olarak değiştirir, işe girerken konuşulan şartları yerine getirmez üstüne insanlarla dalga geçer gibi bu şartların konuşulmadığını söyler. kısacası yavşaklardır. bahsettikleri sistemde vaat edilen ücretler asla kazanılmaz. üstüne bir de aylık emeğinizin üstüne yatmaya çalışırlar. özetlemek gerekirse yavşaklardır.
    (bkz: yavşak)