şükela:  tümü | bugün
 • iş ilanına yapılan tüm başvurulara geri dönüş yapıyor olduğunu düşündüğüm, siz cevap vermeseniz bile aramaya devam eden, görüşmeyi takip eden, yüzlerce başvuru içerisinde sizi özellikle seçmiş gibi davranan fakat çağrı merkezi elemanlığı işi için videolardan alacağınız eğitim ve kullanacağınız programın sözde aylık 470 dolar filanlık masrafı için sizden 1 kez olmak şartıyla 200 tl talep eden işletmedir.

  aylık 100 saatlik görüşme yapmak zorundasınız ve 10 satış yapmış olmanız lazım ki 2000 tl maaş alabilesiniz. eğer eksik yaparsanız maaşınızdan düşer. +10 satışa kadar maaşta artma olmaz, toplam 20 satıştan sonra da dalga geçer gibi satış başına yalnızca 40 tl almaya başlarsınız.

  internette kendileri hakkında olumlu hiçbir şey yok, yalnızca bir şikayet sitesinde "dolandırıcı" olduklarına dair bir yazı var ki o da şöyle: kişi, yaptığı görüşmeleri kayıt altına almış olduğunu, 2000 filan yerine 150 tl yatmış olduğunu, karşı tarafın da "döküm" diye getirdiği dosyada, kendisinin yapmış olduğu her konuşmadan 20-30'ar dk kesilerek tarafına gönderilmiş olduğunu beyan etmiş.

  kişi çalışsa da çalışmasa da, satış yapsa da yapmasa da, kelle başı 200'er lira almak gerçek bir satış işidir.

  eğer gerçekten kişi çalıştırabilen bir kurum olsaydı "bünyesinde 5000 kişinin çalıştığını" iddia ettiği gibi binleri ve hatta milyonları dahi peşinden sürükleyen bir kurum olabilirdi.
 • maaşın tamamını haketmek için en az 100 saat çalışma ve 10 satış yapma zorunuluğu var. siz hesaplarsınız haftada 5 gün 5 saat çalışırsam tamamdır diye. ama işin aslı öyle değil. sayılmayan süreler, kırpılan süreler varmış nasıl anlarsanız artık. günde 8 saat çalışırsanız ancak o 100 saat tamamlanıyormuş. yapacağınız iş size verilen rastgele numaraları arayıp bir şeyler satmak. digiturk vs... bilgisayarınıza kurdukları programın çalışması için tüm korumalar ve virüs programının da devre dışı olması gerekli, yani bilgisayarınızın da anası sikilebilir. kesinlikle uzak durun.
 • patronları tam bir yavşaktır. insan kaynakları çalışanlarının şartlarını haftalık olarak değiştirir, işe girerken konuşulan şartları yerine getirmez üstüne insanlarla dalga geçer gibi bu şartların konuşulmadığını söyler. kısacası yavşaklardır. bahsettikleri sistemde vaat edilen ücretler asla kazanılmaz. üstüne bir de aylık emeğinizin üstüne yatmaya çalışırlar. özetlemek gerekirse yavşaklardır.
  (bkz: yavşak)