• bilgiyi, üretilen ürünü/hizmeti ve alinan parayi profesyonel olmayan kanallardan almak ve/veya vermektir. profesyonellik adil bir is iliskisinde (patron/calisan) her iki taraf icin de en iyisidir. ne zaman ki bir taraf digerinin hakkini yemeye, onu kaziklamaya niyetlenir, iste o zaman profesyonel olmayan kanallar devreye alinir.

hatir/gönül isi, iyi niyet ve telefonda alinan/verilen sözler daima ters teper. karsi tarafin profesyonellikten uzaklasmasina izin vermek, bunu görmezden gelmek, cok büyük sikintilara sebep olur. salam taktigi ile gidim gidim hakkiniz yenilir ve bir noktada kavga eder, gerilirsiniz. ilk emarede psikopat gibi profesyonellikte diretilmelidir.
  • yazarlar bahsetmiş ben de bu konuda muzdarip olduğum için bir kaç konuyu tekrar !edeyim.

+işyerinde sadece işini yapma ! gözlemle, mümkün mertebe diğer kişilerle ast-üst - yatay pozisyonlarla iletişim halinde ol ama kişiliğinle ilgili konulara ,özel hayatına ilişkin konulara girme, hele hele siyaset ve dedikodu asla yapma!

-sadece işini yapmaya çalışan,sessiz ve sakin , kendini geliştirmeye çalışan ,bilgi birikimini güncel tutmaya çalışan,elini taşın altına sokmaktan imtina etmeyen birisi olarak bu söylediklerimin yeterli olmadığını yıllar sonra ve farklı yerlerde çalışma gibi deneyimlerle öğrendim.

+yatay pozisyonda çalışan iş arkadaşlarınız varsa bunların içinde bencil , pastadan pay vermemek için sürekli kendini ön plana çıkarmaya çalışan tipler olacaktır hatta sizin yaptığınız işi kendisi yapmış gibi sizden önce gidip üst ya da amirinize gidip anlatacaktır.şunu unutmayalım “insan insanın kurdudur.” bu gibi insanlarla mücadele edebilecek gücünüz yoksa boşa uğraşmayın , ilk başta kendinizi tanıyın.

-yukarıda söylediğim olaya türk sinemasından kemal sunal'ın oynadığı mülayim karakteri örnektir.patron gelene kadar klasörler, mülayim saf, temiz olduğu için onun önüne yıkılır.patron gelince mülayim'in önünde kağıt bile bırakmaz diğer çalışanlar ve sonuç ;mülayim yatarak para kazanan bir tiptir patron gözünde.

söyleyecek çok şey var ama bazen sonucu da değiştiremeyebilirsiniz .şans faktörü önemli.eğer şanslı ,sempatik birisi olduğunuzu düşünüyorsanız size kapılar açılır , ya da bir sıkıntı olmadan hayatınıza devam edebilirsiniz.ama bunlar da yoksa kabul edin ,zorlu bir yaşam sizi bekliyor.
  • iş hayatımdaki en büyük hatayı bugün yaptım ve bu beni dehşet bir biçimde demotive etti.
  • maksimum verim ile çalışmak.
  • "benim hatam" demek. benim gibi başkalarını suçlamadan kendinize dönüp bakıyorsanız iş yaşamı, daha doğrusu beyaz yakalılık, sizin eceliniz olacaktır. hele ki kırmayayım dökmeyeyim diyen nazik de bir insansanız kimse sizi sikmeden istifa edin
  • diğer çalışanlarla fazla yakınlık kurup "dost" olmak
  • her şeyi öğrenmek isteyip sonra bütün işlerin size kitlenmesi
  • verilen işi tam olarak yapmak dahi bir hata olabilir. özellikle bilişim sektöründe çalışıyorsanız buna hakimsiniz demektir. siz iyi niyetinizle güncelleme çıkmak istersiniz ancak bu bir soruna neden olur ve karşınıza çıkar. asla ve asla değerinden fazla bir işe değer vermeyin. bugünün benim için notu. sizlere de tavsiyemdir.
  • göte göt dememek.
  • birirlerinin sizi keşfetmesini beklemek ve talepkar olmamak.
hesabın var mı? giriş yap