şükela:  tümü | bugün
 • bu sene ziyaret ettik efendim.
  katherina av köşkü’ne giderken kar kalınlığı neredeyse dizimize kadar ulaşıyordu ve oldukça zor bir yoldu. bina güzel fakat içi harabeydi. köylüler yakacak odun için köşkün kimi parçalarını sökmüşler. gençler bir kısmına yazı yazmışlar, isimlerini kazımışlar, yakmışlar. böyle bir yerin restore edilip korunmaması üzücü. köşkün ilerisinde köye benzer bir yer var, yol üzerinde uğradığımız bakkal eski yerleşimin orası olduğunu söyledi. köşkten dönüşte şehitliklerle de karşılaştık. köpek seslerinin yarattığı korku eşliğinde ormanın ortasından geçen patika yoldan yürüyerek sarıkamış merkez'e vardık. bu sırada yanlışlıkla askeri kışla'ya da girmişiz. ama kötü olmadı, çünkü kışla binaları da bu köşk gibi eski rus binaları.
 • sarıkamış ilçesinin en önemli turistik atraksiyonu olabilecek, çok güzel ve etkileyici bir yapı olmasına, çok enteresan bir tarihi olmasına rağmen, bakımsız, harap olmasını geçtim, bi zahmet yolu bile olmayan, oraya kadar gitmeme rağmen yanına yaklaşamadığım, uzaktan izlemekle yetindiğim bina. buraya doğu tarafından gelen yol askeri alanın içinden geliyor, oradan gelemedim. kuzeyinden gelen yol ise bir takım sanayi binaları, yıkık dökük evler arasında çamurlu bir yol, orayı denedim, orası da bir noktadan itibaren batak oluyor. yürüyerek gitmek lazım tek yol olarak, ona da durumum müsait değildi.

  bence bu yapıların korunmamasının nedeni rus yapıları olması, rus işgalini hatırlatması, o nedenle kasti olarak bakılmıyorlar, bu şekilde kaderlerine terk ediliyorlar. kars'ta rus, ege'de rum mirasını korumamamızın nedeni bu eziklik diye düşünüyorum. gerçi selim yolu üstünde kışla içerisinde pek çok başka rus askeri binası hizmet vermeye devam ediyor ama bu köşke bakan çıkmamış niyeyse. bu güzel yapının önündeki düz alana gittiğimde sarıkamış şehitliği anıtları falan diye saçma sapan devasa çelik küre şeklinde binalar dikiyorlardı, böyle yarrak kürek projelere para bulup, şu yapıya bir yol bile yapmaktan imtina eden, beyinleri olmayan yöneticilerin ülkesi burası.

  https://www.google.com/….5736406,682m/data=!3m1!1e3
 • rus işgali döneminde çar 2. nikolay tarafından yaptırılan, 19. yüzyıl baltık mimarisi izleri taşıyan tarihi av köşkü.

  sarıkamış ormanları içinde, yaklaşık 6 bin 500 metrekarelik arazi üzerinde kuruludur ve 28 odalıdır. 1994 yılına kadar askeri amaçlı olarak sarıkamış tugay komutanlığı denetiminde kalmıştır.
 • sarıkamış ilçesinin en önemli turistik mekanlarından olmasına rağmen, yolsuz, bakımsız ve sahipsiz haldedir.

  ahşap aksamları birbirine geçmelidir, çivi kullanılmamıştır. ön cephesi manzaralı, sırtı ormana yaslıdır.
 • kars'ın sarıkamış ilçesinde bulunan, rus işgali sırasında kraliçenin oğlu için yaptırdığı, yemyeşil ağaçlar arasında sizi selamlayan güzel bir av köşküdür. köşkün yanındaki ek yapı müştemilat olarak kullanılmıştır, buraya halk arasında şişman köşk denmiştir.

  baltık mimarisinin örneklerinden biri olan bu güzel yapı, tüm güzelliğine rağmen, günümüzde çürümeye ve en çok da insan eliyle yok olmaya terkedilmiştir...odalari tuvalet niyetine kullanılmaktadır. içeriye girer girmez rahatsız eden o keskin koku, duvar yazıları, odalardaki at ve insan pislikleri köşkün tüm odalarını gezmeyi imkansız hale getirir.

  bu eski köşkün restore edilip otel yapılacağıyla ilgili bir takım söylentiler vardır.
 • harap olmuş yıkık dökük halini görünce beni üzüntüye boğan muhteşem yapı.
  1976 yılında askerlik yaparken 57. tugay'ın yemekhanesi olarak kullanılıyordu.içindeki her bir oda ayrı bölüğe aitti. yamaçta bulunan yapı, uçsuz bucaksız çam ormanlarını arkasına alarak aşağıdan geçen kars trenine gözcülük ederdi sanki. kışın, efsanevi sarıkamış soğuğunda pencerelere kadar karla kaplı hali bile özlenir olmuştur.
  bu tarihi yapıyı değerlendirmeyip, çürümeye terk eden zihniyeti anlayamıyorum.