şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bu sene ziyaret ettik efendim.
  katherina av köşkü’ne giderken kar kalınlığı neredeyse dizimize kadar ulaşıyordu ve oldukça zor bir yoldu. bina güzel fakat içi harabeydi. köylüler yakacak odun için köşkün kimi parçalarını sökmüşler. gençler bir kısmına yazı yazmışlar, isimlerini kazımışlar, yakmışlar. böyle bir yerin restore edilip korunmaması üzücü. köşkün ilerisinde köye benzer bir yer var, yol üzerinde uğradığımız bakkal eski yerleşimin orası olduğunu söyledi. köşkten dönüşte şehitliklerle de karşılaştık. köpek seslerinin yarattığı korku eşliğinde ormanın ortasından geçen patika yoldan yürüyerek sarıkamış merkez'e vardık. bu sırada yanlışlıkla askeri kışla'ya da girmişiz. ama kötü olmadı, çünkü kışla binaları da bu köşk gibi eski rus binaları.
 • rus işgali döneminde çar 2. nikolay tarafından yaptırılan, 19. yüzyıl baltık mimarisi izleri taşıyan tarihi av köşkü.

  sarıkamış ormanları içinde, yaklaşık 6 bin 500 metrekarelik arazi üzerinde kuruludur ve 28 odalıdır. 1994 yılına kadar askeri amaçlı olarak sarıkamış tugay komutanlığı denetiminde kalmıştır.
 • sarıkamış ilçesinin en önemli turistik mekanlarından olmasına rağmen, yolsuz, bakımsız ve sahipsiz haldedir.

  ahşap aksamları birbirine geçmelidir, çivi kullanılmamıştır. ön cephesi manzaralı, sırtı ormana yaslıdır.
 • kars'ın sarıkamış ilçesinde bulunan, rus işgali sırasında kraliçenin oğlu için yaptırdığı, yemyeşil ağaçlar arasında sizi selamlayan güzel bir av köşküdür. köşkün yanındaki ek yapı müştemilat olarak kullanılmıştır, buraya halk arasında şişman köşk denmiştir.

  baltık mimarisinin örneklerinden biri olan bu güzel yapı, tüm güzelliğine rağmen, günümüzde çürümeye ve en çok da insan eliyle yok olmaya terkedilmiştir...odalari tuvalet niyetine kullanılmaktadır. içeriye girer girmez rahatsız eden o keskin koku, duvar yazıları, odalardaki at ve insan pislikleri köşkün tüm odalarını gezmeyi imkansız hale getirir.

  bu eski köşkün restore edilip otel yapılacağıyla ilgili bir takım söylentiler vardır.
 • harap olmuş yıkık dökük halini görünce beni üzüntüye boğan muhteşem yapı.
  1976 yılında askerlik yaparken 57. tugay'ın yemekhanesi olarak kullanılıyordu.içindeki her bir oda ayrı bölüğe aitti. yamaçta bulunan yapı, uçsuz bucaksız çam ormanlarını arkasına alarak aşağıdan geçen kars trenine gözcülük ederdi sanki. kışın, efsanevi sarıkamış soğuğunda pencerelere kadar karla kaplı hali bile özlenir olmuştur.
  bu tarihi yapıyı değerlendirmeyip, çürümeye terk eden zihniyeti anlayamıyorum.