• türkiyenin açık ara en iyi protest/politik rapçisidir. şarkıları daima sivri, acımasız, eleştirel ve yakıcıdır. bu ülkede hak ettiği değeri malesef görmüyor çünkü yaptığı şarkılar üst düzey entelektüel birikim gerektiren şarkılardır.
    onu anlamanız için yüzlerce kitap okumanız gerekiyor desem yeridir. şarkılarında modern toplumu itin g.tüne sokar, yerden yere vurur, vizyonsuz asalakların duyarsızlığını suratlarına çarpar, adaletsizlikleri, hapisleri, katliamları haykırır. suçlu hissedersiniz kendinizi bu adamı dinlerken.

çünkü gerçeği söyler. asla duymak istemeyeceğiniz gerçekleri. ilk defa geçen yaz dinlemiştim bu adamı. o günden sonra saian’la beraber playlistimde iki kişi oldu. biraz araştırınca oldschool bir mc olduğunu öğrendim. bu adamı dinleyin, dinlettirin. ondan öğreneceğiniz çok şey var. ne yazık ki bir çok devrimci sanatçı gibi onun da kıymeti öldükten sonra anlaşılacak. respect.
  • çok sağlam, derin lirikleri olan, türk rap müziğinin en protest rapçisidir.
    rap müzikteki çizgisi başka diye düşünüyorum. kendisinin ve liriklerinin anlaşılması için üzerinde düşünülmesi veyahut dinleyicinin belli düzeyde bilgi birikimi olması gerekir.

başka bir dünya mümkün albümünü dinlerken kimi yerlerde dize dize google'dan arattığım oldu. bunu söylemekte bir beis görmüyorum. bana bir şey katabildiği için iyi de hissediyorum. keşke dinlediğim her müzik bana yeni bir şeyler öğretebilse.
    başka bir dünya mümkün çok sert, hedefe sapmadan, doğrudan giden bir albüm olmuş. muazzam.

dün gece kült albümünü dinledim. kült 6 parçalık, çok koyu, kapalı, birbiri içinde bağlı bir albüm olmuş.
    toksoy ve albüm için yukarıda gerekenler söylenmiş.
    dün gece albümü çalma listesi şeklinde açtım, sırayla tüm parçaları alt yazılarıyla birlikte takip ettim, sanki 6 bölümlük bir mini dizi/belgesel gibi aktı, geçti. öyle ekranın başında parçaların ne ara geçip gittiğini, albümün ne ara bittiğini anlamadım. uykuluydum, bir tuhaf hissettim. az önce açık kafayla bir daha dinleyeyim dedim aynı şekilde. sonra da buraya düştüm.

esasen bu başlığa bir şey yazmayacaktım ama kültü dinleyince bir şeyler yazmak istedim artık.

kült
  • her gerçek gibi bileni, seveni azdır.
  • üç yıldır takip ediyorum kendisini, çok kaliteli işler çıkarıyor. piyasada çok bilinmez. az ve öz sağlam bir kitlesi vardır.
  • "ne efendi ne köle" isimli albümünü bugün yayınladı. albümden önce yayınladığı manifesto niteliğindeki albüm açıklaması videosunu da izlemenizi öneririm.

albüm

video açıklaması
  • (bkz: #91625105)

bu adam derdini, meramını müzikle anlatan en iyi insanlardan.
    böyle bir şey yok ya.
    (bkz: #82374923)
  • hakkında çok az entry girilmiş rapper. gereken her şey yukarıda belirtilmiş. isminin az duyulmuş olması şaşırttı beni. özellikle günümüz piyasasını da düşünürsek muadillerinden bir iki gömlek üstün.
    sözleri anlamlı ve tarzı da old school'a yakın.

ayrıca kendisi ödüllü mma dövüşçüsü ve ilk yardım uzmanıdır. memleketi mersin'dir.
  • kelimin tam anlamıyla olayı aşmış anarşist protest rapçidir. lirikleri anlamak için felsefe, politik tarih, ezoterizm vb. bilmek gerekir. dili oldukça ağırdır, kendi beyanı dilin zenginliğin den feragat etmemek için yalınlaşmayı tercih etmemek olduğu yönündedir. youtube aykırı music kanalından kliplerini izleyebilirsiniz ki klipleri de tr ortlamasının çok üzerindedir. işin özünde canım ülkem de her zaman olduğu gibi değeri an itibariyle bilinmemektedir izlenme sayısı maalesef yerlerdedir. toplumun üzerindeki bilincin artmasıyla ( uzak ihtimal dahilinde olsada ) kitlelere ulaşmasını canı gönülden dilediğim güzel insandır.
  • köst sayesinde dinledim ilk aylar önce, barut isimli parçalarında. hiç araştırmak aklıma gelmedi adamı. bugün bi dinleyeyim, bakayım neymiş dedim.

piii amına koyim herif tüm sisteme boylamasına giriyor, bacağını sokup pabucunu içinde bırakıyor.

hakkaten dinlerken bi yandan google açık kalmalı, adam başlıbaşına hazine.
  • müthiş bir is yapıyorsunuz tebrik ederim, sadece rap yapipta köşeye çekilmeyip insanlara kendi fikir köprüsünün yolunu gösteren, okuduğu kitapları filmleri söylüyor.
hesabın var mı? giriş yap