• 16.11.2021 tarihi itibariyle şairi sezai karakoç'un vefatıyla adeta yetim kalmış, türk edebiyatının en nadide şiirlerinden biri.
  • aşkın hayatımızda ne denli güçlü bir his olduğu gerçeğini yüzümüze vuran bir sezai karakoçşiiridir.
    şiirde her kıtanın başındaki harflerle akrostiş yaparak muazzez akkaya yazılmaktadır. yazılış hikayesinden kısaca söz etmek gerekirse; muazzez ve sezai üniversiteden tanışmaktadır ve sezai muazzez'e aşıktır. bu şiiri de muazzez'i sırf yaz tatillerinde görebilmek için muazzez'in evinin karşısındaki evde bahçıvanlık yaparken yazmıştır. sezai aşkına karşılık bulamamış ve reddedilmiştir. gel zaman git zaman üniversite mezuniyeti gelir.
    sezai’nin gözleri muazzezi arar ve karşısında annesi, babası, hocaları ve bütün üniversite öğrencileri vardır. muazzez'in gözlerine bakarak bu şiiri okur. şiir çok beğenilir ve üç kez daha okunur. sahnenin sonuna doğru muazzez, sezai’ye yaklaşır ve teklifin geçerli ise kabul ediyorum der. bu sefer sezai karakoç, muazzez'e “senin aşkın artık bana yetişemez.” der ve “hayır” cevabını yapıştırır. bu cevaptan sonra muazzez yıkılır ve olduğu yere bayılır...
    (bkz: mona roza)
  • şiirin en can alıcı mısrası şüphesiz "bir gün gözlerimin taaa içine bak ölüler niçin yaşarmış" mısrasıdır. bu mısrayı bir insanoğlu yazıyor, bu kadar az kelime ile ne çok şey anlatmış adam. sanırım bizi de şairlerden ayıran bu , hissettiklerimiz aynı ama onlar yazıya döküyor.
  • bazı şanslı kadınlar vardır, ya bir sinema filminde rol alır, unutulmaz olurlar; yahut da bir edebi eserde anılarak ölümsüzleşirler.
    bu şiir de böyle bir şanslı kadın olan muazzez akkaya'ya yazılmış.
    leyla erbil'in o kadar sıcak ve güzel şiirlere rağmen ahmed arif'i reddetmesi var bir de.
    sanırım muazzez teyzemizin böyle bir şiirden haberi bile yoktu. olsa da bir şey değişmezdi sanıyorum.
    olmayınca sezai karakoç da olsanız ahmed arif de, olmuyor demek ki...
    sanırım herkes halinden memnun ama. güzel olan da bu.
    olabilitesi yüksek sevdalar yaşamanız dileğiyle...
  • (bkz: monna rosa)
  • cemal süreya'nın soyadındaki y yi kaybetme sebebi,sezai karakoç ile girdikleri iddianın kazanan şiiri.
  • (bkz: mona lisa)
  • muazzez akkaya, ömrü boyunca evlenmemeyi tercih eden karakoç'a ilişkin, şunları kaydetti:

"böyle bir duruma sebep verdiysem diye üzülüyorum ama bir yerden de teselli oluyorum çünkü hiçbir yakınlık göstermedim, umut vermedim. ancak üzüldüğüm bir şey var, sezai karakoç'u vefatından bir ay kadar önce fenerbahçe sahilinde gördüm. karşıdan yürüyordu ve o kadar dikkatli bana bakıyordu ki... ama beyaz saçları, sakalları olunca tanıyamadım. bir süre sonra gazetede vefat ilanını görünce onun sezai karakoç olduğunu anladım. eğer o olduğunu bilseydim, bir kafede oturup beraber bir kahve içmek isterdim."

yukarıda bu saatte okuyup da hüzünlendiğim bir yazının en can alıcı kısmını paylaştım. insan hüzünleniyor be sözlük!
  • mona roza, siyah güller, ak güller
    geyvenin gülleri ve beyaz yatak...

dizeleri ile başlayan sezai karakoç'un ünlü şiiri.

(bkz: mona roza)
hesabın var mı? giriş yap