• merhumun cenazesinde acayip bir topluluk vardı. susurlukçular, eski 'emniyetçi'ler ve beraber yargılandıkları sami hoştan gibi eski kumarhanecilerin arasında oğuz yorulmazın annesi cenazenin arkasından, "oğlumu devlete memur verdim, çeteci yaptılar," diye feryat ediyor, bir dönemin iki 'flaş' ismi tansu çiller ve mehmet ağara öfke kusuyordu.
  • meshur susurluk mevzusu patlak verdikten sonra gorevden el cektirilen ve 4 yil hapse mahkum edilen ozel harekat dairesi polislerinden biriydi oguz yorulmaz. omer lutfi topal'in oldurulmesinden sonra gozaltina alinmis ve curum islemek amaciyla tesekkul kurmak sucundan 4 sene hapis cezasina carptirilmisti diger arkadaslariyla beraber.
    dun gece bursa'da kardesinin islettigi han bar'da cikan bir tartisma sirasinda bursali bir isadaminin oglu veya korumalari tarafindan kafasindan vurularak oldurulmus.
  • sevan nişanyan'ın cezaevi arkadışıdır. aslanlı yol kitabında adı şöyle geçer:

oğuz’la yakınlaştık. yakışıklı, aslan gibi bir adamdı. kavgacı, isyankâr, anarşist. baba mesleği diye polis olmuş, başını olmadık belalara sokmuş. dibe vurduğu bir gün elinden tutmuşlar, kaldırmışlar, profesyonel katil olarak yetiştirmişler. geçmişinden huzursuzdu. “sana bir şeyler anlatsak kitap yapar mısın?” diye sordu bir gün. ama devamına sanırım cesaret edemedi.

sonra anlattı, bir ara fransa’da düzgün bir hayat kurmak üzereyken karısının dırdırı yüzünden dönmeye karar vermiş, bir daha belini doğrultamamış. yedi yıl mı ne tecritte yatmış. o sırada kendi kendine fransızca öğrenmiş, felsefe okumuş. yedi yıl gökyüzünü görmemiş. hücrede bir dakika bile ışığı söndürmemişler.

30 mayıs 2005’te oğuz bursa’da bir bar kavgasında öldürüldü. beş-on gün sonra şirince’de yanıma genç bir adam geldi. oğuz’un kardeşiymiş. “abim her allahın günü senden bahsederdi, merak ettim, tanımak istedim” dedi. başkaca merak ettiği bir şey var mıydı? neler bildiğimi mi öğrenmek istiyordu? kestiremedim. kahve içtik, rahmetliyi andık, ayrıldık.
hesabın var mı? giriş yap