• (bkz: #90765637)
  • insanların,

bunun da ben fero - demet akalın (bu örneği aldım şu sıralar popüler diye ancak spotify türkiye ilk 50 listesindeki diğer 40 parçadan biri de örneklendirilebilir, farketmiyor)

bunun da sagopa kajmer - yakın ve uzak

içine girdiğini iddia ettikleri müzik türü.

hayat çok garip vapurlar filan...
  • güzel bir müzik türü olmasının yanında ilginçtir, kimsenin türkçe karşılığını yazmadığı ingilizce kelime:

rap: (ing.) çatmak, yüzleşmek, hesap sormak.
  • bu sene itibariyle 40 yaşına girmiştir. artık yaşını başını almış bir müzik türü olduğunu hayatını kaybeden müzisyenleri sayınca anlayabiliriz: guru (gang starr), big punisher, heavy d, eazy e, 2pac, notorious b.i.g, adam yauch (beastie boys), craig mack, mc breed, proof (d12), j dilla (slum village), poetic (gravediggaz), jam master jay (run dmc), pumpkinhead, scientifik, phife dawg (a tribe called quest), prodigy (mobb deep), ol' dirty bastard (wu tang clan), sean price (heltah skeltah), bushwick bill (geto boys), mac miller, charizma (charizma & peanut butter wolf), big l, pimp c (ugk), nate dogg... çok sağlam adamlar göçüp gitti, huzur içinde yatsınlar.
  • yürüyüş düzenine girmiş bir birliğin, uygun adım yürürken çıkardığı ses.
  • rap zamanında çok güzelsi bu memlekette ancak sago ve ceza susunca meydan trap dedikleri (ki trap aslında başka bir şey) ben fero ezhel gibi boş beleş insanlara kaldı. norm ender son single olan (bkz: mekanın sahibi) ile resmen çıkarıp masaya vurmuştur. ceza ve sago'nun da meydanlara dönmesi dileğiyle.
    rape bok atanlar da dinlemesinler amk zor bi sey değil bunu yapmak.
  • bir söz ülkesidir, manadan manaya, deryadan deryaya.

sagopa kajmer/ıstakoz
  • ülkemizde rapin hası arabesk raptir.
  • rap; bir rnb grubunun davul solosunun sample edilmesi ve bu sample ın üstüne melodiler ve sözlerin yazılmasıyla ortaya çıkmıştır. ilk zamanlarında zenci kardeşlerimizin ırkçılığa karşı protest bir tavır sergilemesiyle agresif bir tarz yakalasa da günümüze kadar cok değişmiştir.

son zamanlarda teknolojinin ve trendlerin değişmesiyle trap kültürü ortaya çıkmıştir. bu kültür kitap okumayan ve sokakta iletişim kurabilecek düzeyde türkçe bilen genç kardeşlerimizin "ben de bi rap yapayım da ünlü olayım" demesine yol açmıştır.

burda hâlâ çizgisini bozmamış gerçek rapçilere saygılarımı iletiyorum.
    (bkz: kamufle)
    (bkz: saian)
    (bkz: ceza)
    (bkz: da poet)
    (bkz: farazi v kayra)
    (bkz: ayben)
    (bkz: hayki)
  • müzikte yozlaşmanın en büyük örneklerinden biri olarak gördüğüm (sözde) müzik türü. rap müzik modası, kesinlikle artık geride bırakılması gereken bir kalitesizlik örneği bence. ülkemize gelmeden çok önce, amerika'da zengin zencilerin "parayla şöyle taharet yapıyorum, şöyle zenginim, böyle süperim, kralım, benden büyük yok, **kerim, basarım, koyarım..." ve benzeri sığ, küfürlü, narsistik sözleri hızlı ve ingilizce lisanını berbat bir şekilde bozarak söylemeleri ile doğmuş rap, zamanla diğer ülkelere yayılmış, ülkemize geldiğinde ise arabesk - rap kombinasyonu oluşturup daha da berbatlaşmış. duyulduğunda mide kaldırır, genellikle müzikaliteden yoksundur. (her türde olduğu gibi istisnalar da yok değil, örneğin cezanın ilk albümündeki medcezir parçası ve eminemin birkaç parçası) birkaç notadan oluşan ve genellikle etkileyicilikten uzak, sürekli tekrar eden bir melodimtrak ve bir ritim... tarz ve estetik olarak da hiçbir derinlik barındırmaz. şunu da söylemeden geçemeyeceğim: rap müzik ile birlikte yaygınlaşan giyim tarzı da, tıpkı rap müzik gibi, rezalettir. dizlere kadar inen saçma sapan, uzun bol bir tshirt. belden düşen saçma bir şort, saçma sapan şapkalar bir de yoo yooo diye ortalıkta dolaşan, havalı / cool olduklarını düşünen ancak feci bir yanılgı içinde olan ergenler...
hesabın var mı? giriş yap