aynı isimde "saygı" başlığı da var
  • keşke tüm dizi, 6. bölümdeki flashback sahneleri şeklinde ilerleseydi dedim yeni bölümü izlerken. ercüment'in doğuş hikayesini izlemek müthiş olurdu, öyle de oldu flashbackler sayesinde. bölümün tamamını izlemedim. savaş helen saçmalığını atlatıp sadece flashback sahneleri izledim ve acayip keyif aldım.

şimdi büyük spoiler geliyor.

uzaklaş.

gittin mi?

tamam.

--- spoiler ---

ercüment, hitler'in torunu.

--- spoiler ---
  • yine güzel bi bölümdü,devam.
  • şu ana kadar yayınlanmış bölümlerin içerisindeki en taşaklı bölümdü 6. bölüm. muazzam iş çıkarmışlar.

--- spoiler ---
    öncelikle en iyi ve gerçekçi 2. dünya savaşı sahnesi yapmış yerli yapım olabilir bu saygı. ben son derece başarılı buldum. üzerine bir de ercüment çözer'in babaannesinin, ölmüş olmasına rağmen hala hitler'i seven sayan bir alman devşirmesi olması da ayrı bir şok etkisi yarattı üzerimizde. hitler'in kızı, yeğeni vs. olma ihtimali mevcut olabilir o kadının. haliyle ercüment çözer'in niye böyle bir herif olduğu iyi kötü anlaşılıyor. üstelik "torunumu alamayacaksınız" demesinden ötürü ercüment'in annesini ve babasını trafik kazası ayağına o bile öldürtmüş olabilir. her türlü psikopatlık beklenir o kadından. onun dışında her iddiasına varım ki ercüment çözer, yavuz'u memduh başgan'dan bile daha çok seviyor. sevebilen bir insan olduğunu gördük ercüment çözer'in. o an "maziye saygısı olmayanın kendisine de saygısı olmaz." lafını derinden hisseden tek kişi ben değilimdir herhalde? yavuz ile olan geçmişlerini de görsek keşke? acaba ercüment'in gerçek ismi harbiden süleyman mı? o kısmı düşündürüyor biraz. bir de ercü'nün gençliğini oynayabilecek daha iyi birisi de bulunabilirdi tip olarak.

bu arada bazı yerlerde 9 numaralı odada kalanın ercüment'in babaannesi olduğuna dair yorum yapanlar var. 1970 doğumlu ercüment çözer. 9 numaralı hücreye "okuma saati" muhabbetine 100 yaşındaki kadını(ki yaşadığını da sanmam) tıkaması biraz saçma ve absürt bir fikir bence. üstelik 18'inden sonra koca şirketi torununa bırakıp onu yetki ve sorumluluk sahibi yapıyor. olmaz öyle saçma fikir. tabi ercüment'in annesini ve babasını trafik kazası ayağına bu kadın öldürmediyse ve ercüment bunu öğrenmediyse geçerli bu durum. ya da babaanne çoktan öldü ama mumyası falan var, psikopat ercü de arada takılıyor onun yanına. kafamda deli sorular!!!
    --- spoiler ---

bakın o ergenleri geri plana atınca nasıl da lezzetlendi ama dizi? o değil de ercüment ile memduh başgan'ın babasının yolları nasıl kesişti zamanında acaba? ne oldu da ercü'nün babası, memduh'un hayatını kurtardı?
  • 1 ve 6. bölüm iyi, geri kalan bölümler başarısız. konu iyi senaryo kötü. müzikler kötü. 2. sezonu daha iyi olabilir.
  • en çok beğendiğim tarafı kurgu ve renk kompozisyonu. yerli dizi ve filmler gibi değil de avrupa veya amerikan yapımı hissiyatı veriyor. o konuda oldukça başarılı buluyorum. senaryo fena sayılmaz ama bir behzat ç. de değil yani.
  • 140 dakika fasulye yıkayan kadını izleyenlerin beğenmediği dizi.

hayır ne bekleniyor onu da anlamış değilim. adamlar alttan alta mevcut düzene iyi geçiriyor. ne bileyim han ve ağlak kız kardeşini izlemekten evladır diye düşünüyorum.
  • ergenlerin oldupu sahneler atlanırsa daha güzel bir dizi oluyor :) ercüment saygı diyorda silah kaçakçılığı bunda cinayet bunda adam kaçırma bunda. neyin saygısı bu acaba ercü? not: savcı arkadaşı gördükçe aklıma geliyorsun yücel, ne gıcık bir tipin var.
  • boka sardı. yapacağınız diziyi seveyim ben gidiyom.
  • --- spoiler ---

bir tuhaflık var.

görsel

bölümün başında 1945 senesinde ercüment'i annesinin karnında bir bebek olarak görüyoruz. burada ise, doğum tarihi 1938 olarak gösteriliyor.

ayrıca babaları ahmet çözer, 1911 doğumlu. 1945'te paris'teki büyükelçilikte ne o kadar yaşlı ne de o derece forslu olamaması gerekiyor.

--- spoiler ---
  • ilk 5 bölüm ergenlerin sahnelerini atlayarak izledim ama 6.bölüm bütün dakikaları izledim. hele o flaşhbackler ile ercüment'in soyunu sopunu öğrendiğimiz kısımlar çok çok beğenilen yerlerdi. ercüment'in soyunu sopunu öğrenince psikolojisi hakkında emin olabiliyorsunuz ve neden böyle bir karakter olduğunu anlamlandırabiliyorsunuz.
hesabın var mı? giriş yap