şükela:  tümü | bugün
 • 1787'de, britanya'daki azat edilmiş kölelerin yaşaması için koloni olarak kurulan ülke. bu da kölelik kalkmasına rağmen siyahların britanya'da pek de hoş karşılanmadığının göstergesi.

  biraz geriye, 1706'ya, gidersek; dönemin ''lord chief justice''i olan john holt'un, ingiltere'ye gelen siyahların özgür olduklarını bildirmesiyle bir nevi köleliğe karşı bir karar aldığını söyleyebiliriz. buna rağmen britanya dışındaki ingiliz bölgelerinde, yani kolonilerde, kölelik devam ediyordu. ancak 1772 yılında, somersett's case olarak bilinen dava sonucunda siyahların hakları tanınmaya başlandı. bu davada ''efendisi'' tarafından ingiltere'ye getirilen james somersett, kaçmaya çalışıp yakalanınca jamaika'ya gönderilmek üzere gemiye bindirilir. bu olay lord mansfield'ın kulağına gider ve mansfield hüküm vermek üzere tarafları mahkemeye çağırır. davada somersett'in mülk değil, özgür bir birey olduğu, ingiltere'deki hiçbir kölenin zorla ülke dışına çıkarılamayacağı hükmü verilir.

  yasalar köleliği yasaklamasına ve köleliğe karşı olmasına rağmen kölelik devam eder, ingilizler pek de yasaları takmaz. ancak yine de bu süreçte köleler yavaş yavaş özgürlük kazanır. en başta da bahsettiğim gibi, bu özgür kalmış köleler de afrika'ya gönderilir, sierra leone kurulur.

  ingiltere'deki bu kölelik belirsizliği 1807'de köle ticaretinin, 1833'te birkaç bölge dışında köleliğin yasaklanmasıyla sona ermiştir. kalan bölgeler 1843'te bu kanunlara dahil edilmiştir.

  sierra leone ise 1961'e kadar ingiliz himayesinde, bu tarihten sonra da bağımsız bir devlet olarak sömürülmüştür. insanların köle olmadığı yıllarda ülke halinde köle gibi kullanılmıştır, kullanılmaya da devam ediyor.
 • ramazan ozturk un kirilma noktasi adli programinda bu hafta gittigi yer. ruf askerlerinin bu bolgeye girip kendilerine asker toplamaya calistiklari asker olmak istemeyenlerin kollarini, bacaklarini acimasizca kesip oylece biraktiklari, 100 gun icinde 2.000 kisinin oldugu, elmas yatagi ayni zamanda dunyanin en fakir ulkesidir. bu askerlerden korkup onlara katilmayi kabul edenlere esrar vererek uyusturup kendi halkini oldurten, kadinlarina tecavuz ettiren bu ruf askerlerinin cogu simdilerde halkin icinde yasamaktadir. sierra leone halki bunlarin bu sekilde iclerinde yasamalarini kabul etmek zorunda birakilmistir. bu olaylar cok uzun yilar once degil 1998-1999 yillarinda olmustur. ama nedense kimsenin ruhu duymamistir. yaklasik 3 yil oncede bu kimsenin nedenini bilmedigi (!) ic savas bitmistir. gunde 1 dolar kazanabilmek icin 8 saat tas kirmak ya da kum ayiklamanin gerektigi icler acisi bir afrika ulkesidir.
 • 2005 yılının başlarında kıbrısta heyecan yaratmış bir ülkedir. şöyle ki;

  kıbrıs referandumu yenile geride bırakmıştır. dünya ile bütünleşmek isteyen kuzey kıbrıs halkı güney kıbrıs'ın annan planına hayır demesi ile bu şansını kaybetmiş, hiç bir siyasi haritada yer alamaz konumunu kısa bir aradan sonra yeniden kabullenmiştir. kuzey kıbrıs ile doğrudan ilişkilerin başlamasını savunan avrupa birliği 25 üyesinden biri olan kıbrıs cumhuriyetinin vetosu nedeni ile bunu gerçekleştiremez. bu esnada türkiye cumhuriyeti uluslararası yükümlülüklerini yerine getirmeye başladığından kuzey kıbrısla gerçekleştiremediği bir çok etkinliği kıbrıs cumhuriyeti ile gerçekleştirmek için zor bir süreçten geçmektedir. derken bir gün kuzey'in sakinleri gazetelerinde bir haber görür; "müslüman kıbrıslıtürk halkı bize güvenebilir"!. demeci veren şahsiyet sierra leone dışişleri bakanıdır ve kktcyi tanıyacağı yönünde kuzey kıbrıs halkına garanti vermektedir! o gün herkes buruk bir sevinçle dolar; küçük de olsa, ekonomisi kötü de olsa, avrupa dışında da olsa bir ülke onu tanıyacaktır. en azından dünya üzerindeki bir ülke onun farkına varmıştır!

  günler geçer. yeni gazeteler basılır ve yeni demeçler verilir;
  "sierra leone uluslararası yükümlülükleri ihlal etmeyen ve saygı duyan bir devlettir" ..bir rüya daha biter. gerçeğin her yerde gerçek olduğu bir kez daha anlaşılır.

  bu esnada bir kuzey kıbrıs takımı ile maç yapması halinde fifa tarafından cezalandırılacak olan trabzonspor rum takımı famagustaya 3-1 mağlup olmuştur.

  sürer gider...
 • eskiden ingiliz sömürgesi olan ve ingilizler gitmeden önce elmaslar kesfedildigi icin ingilizlerin zavallı yerlileri "dokunursanız çarpar sakın beyaz adamlar gelen kadar dokunmayın bu taslara" diye kandırdıgı sonrada bütün madencilik haklarını de beersa sattıgı ülke.
 • afrika'da bulunan, bol miktarda ic savaslarin yasandigi, salgin hastaliklarin cirit attigi, turistlere oraya gitmemeleri konusunda bol bol uyarilarin yapildigi bir kucuk ulke.
 • mülteci kamplarına gidip çekim yapmak için vize başvursu yaptığım yer, gidip acizliğimin farkına varacak ve "yapabileceğim hiçbirşey yok" deyip elimdeki fotoğraflarla ülkeme geri döneceğim.
 • insan neslinin kayıp halkası. yarattığımız medeniyetin görmek istemediğimiz, duymak istemediğimiz, katlanamadığımız acı yüzü bu ülke. pek sevdiğimiz pek beğendiğimiz batı medeniyeti tarafından resmi sömürge olarak kullanılmışken, gün itibariyle ekonomik sömürge olarak yaşamaya çalışan onca insana ev sahipliği yapan fakir, 11-12 sene boyunca yaşadığı iç savaş neticesinde, büyük katliamlar yaşamış acı dolu bir ülke. rivayet odur ki, bu iç savaş süresince kolu bacağı veya bir başka bedeni uzvu kesilen insanlar sebebiyle sokaklarında bütün birilerine rastlamak pek mümkün değilmiş. bizler rahatımız yerinde, karnımız tok sırtımız pek, sıradan hayatlarımızı sürdürürken, aynı atmosferde büyük acılar yaşanıyor. çocukların ellerinde ölüm makineleri tetikte bekliyor. karın tokluğuna bir ömrü elmas ve maden aramakla geçiren insanların sefaletinin ağırlığı yaşanıyor. insan denen mahlukat, kendine en büyük acıları da yaşatan maalesef.

  kurduğumuz hayat, kendimize türlü acılar çektirmeye dayalı bir sömüren-sömürülen yaşamı.

  kolsuz bacaksız fakat suçsuz, aciz, aç ve fakir insanların yaşadığı bir cennet parçası burası.

  dubstep efsanesi demişler: http://www.youtube.com/watch?v=fovjbqz1ztm

  biraz içinize dönüp, odanızın ışıklarını kapatıp kulaklığınızı takarak dinlediğinizde ne hissediyorsanız, sanırım öyle bir ülke işte...
 • davul olasıca tek taş mıdır tria mıdır ne herzedir şeyler yüzünden çocukların öldüğü yer.
  evet blood diamond.

  "annesi, babası ve iki kardeşi 90'larda sierra leone'deki iç savaşta öldürüldüğünde, 13 yaşındaki ismail beah'in yapabileceği tek şey vardı: silahlı kuvvetlere katılmak. "afallamıştım. bir an ailem varken, bir sonraki dakikada kimsesiz kalmıştım" diyor beah, on binlerce çocuk gibi hayatta kalmak için 'çocuk askerliğe' giden öyküsünü anlatırken...
  bugün 26 yaşında olan beah, paris'te unicef öncülüğünde toplanan 'çocuk askerler' konulu konferansta 'eline bir silah alıp ateş açmanın bazen nasıl da bir bardak su içmek kadar sıradan ve kolay bir şey' olduğunu anlatıyor."
  http://www.radikal.com.tr/…=212310&tarih=07/02/2007
 • gençlik sırrını paylaşmasını istediğim yazar. ben de "paşalar gibi" askerliğimi yaptıktan 20 yıl sonra, emeklilik için gün sayarken dersten kaçıp okulun karşısındaki ülkü ocağına giden haylaz lise öğrencisi gibi görünebilmek istiyorum. :(
 • mükemmel bir dubstep şarkısıdır aynı zamanda. *

hesabın var mı? giriş yap