şükela:  tümü | bugün
  • marketlerde son zamanlarda sıkça gördüğüm, son kullanma tarihine 2-3 gün kala ürünün indirime girmesi olayı. en son a101 de gördüm kasiyer abi organik yumurta indirimde almaz mısın dedi. annah len iyiymiş ver bakiyim dedim tarihine bir baktim. 2 gün sonra son abi neden böyle yapıyorsunuz 2 gün sonra bitecek ürünü ben ne yapayim dedim ve geri bıraktım. hadi ben dikkat ettim peki bakmayan biri alıp 2 gün kalan bir şeyi 1 hafta bekletse ne olacak? ha tamam baksaydı kardeşim diyebilirsin ama marketlerin bu yaptıkları etik mi ? buyrun tartışalım.
    edit:imla

edit2: arkadaşlar tamam güvenlik katsayısından bahsedilmiş, ürünler çöpe gideceğine israf olmasın diye çabuk satılmasını sağlamak hepsi tamam. fakat o ürün neden satılmıyor ? fahiş fiyatı nedeniyle. peki indirime girince neden bitiyor? fiyatının normal alınabilecek seviyede olmasından dolayı. peki neden ürün tazeyken fiyatı normal tutmuyorlar da elimizde patlayacak hemen satalım bunları diye son gün indirime koyuyorlar. yap şunun fiyatı makul bir şekilde insanlar taze taze alsın tüketsin.
  • (bkz: papaz kimde.)
    kimin elinde patlarsa artık..
  • buna güzel bir örnek ülker outlet olabilir.
    ürünü alırken son kullanma tarihine bakan bireyler olarak; bunun farkında olup, aynı zamanda da yarım kilo kaşarı bir günde yiyebilecek biriysek indirimli halini almak mantıklı.
    kazan-kazan durumu.

tabi ürünü alırken tarihe bakmayan bireyler için acil taksi söyleyebilirim hastaneye.
  • marketin girişindeki sepete yığarlar.
  • güvenlik katsayısı nedir bilmeyen bir cahilin önermesidir. kardeşim son kullanma tarihi belirlenirken yiyecek o anda bozulacak diye bir şey yok. saklama koşulları satış koşulları vs göz önüne alınarak güvenli sınırlar içinde kalmak için kullanılan bir tarihtir o. yoksa sen al tavuğu at buzluğa iki ay sonra çözdür ye bir şey olmaz. ne yapsınlar çöpe mi atsınlar? ne kadar bencil ve kibirlisiniz amk. prensimizin tadı kaçmasın diye milyonlarca kilo ürün çöpe atılsın.

edit: arkadaşlar sermaye uşağı olduğum yönünde mesajlar alıyorum. sabahın köründe kuzu kuzu işe gidip 12 saat çalışan adamlar sermaye uşaklığından bahsediyorlar. o sermaye olmasa danayı kendin keserdin. ikinci olarak et ve bazı süt ürünlerinin soğuk zinciri bozulmuşsa skt ile ilgisiz olarak zaten bozulur bunun skt tarihiyle alakası yok bunun o kurumun gıda satış politikasıyla alakası var bozuk ürün satmak suçtur. şikayet edin. tamam türkiye'de çoğu kurum işini düzgün yapmıyor ancak şikayet mekanizması hala var yani hem ilgili kurumlara şikayet etmeye üşenip hem burada ağlamak samimi değil. kimi kime şikayet edeceksin kafası doğru değil. vatandaş olarak ısrarla devlet kurumlarına başvurmalıyız ki bu ilgisizliğe alet olmayalım.

ayrıca firmaların çakallığı denmiş ama o firmalarda çalışan insanlar da türk. yani çakallık firmalara has değil bizim insanımıza has bir şey. yani kimse sizden daha az çakal değil. istemiyorsan alma. market kasasında .... yarı fiyatına diyip sen de sorgusuz sualsiz alıyorsan senin için yapılacak bir şey yok maalesef.
  • setur duty free'nin gıda ürünlerinde düzenli olarak yaptığı uygulamadır.
  • öğrenci olarak işime gelen sokmadır.
    yediğim şeylerin neredeyse yüzde yetmişini son kullanma tarihinin dolmasına saatler kalmış yiyecekler oluşturuyor.
  • a 101 ve migrosun sık sık yaptığı uygulama.bugün migrosta son kullanma tarihi gelen 500 gr dana kıyma indirimlidir.
  • migros sanal market in de yaptığı uygulama. alınan ürünlerin son kullanma tarihleri üşenmeden kontrol edilip iade edilmeli.
  • avrupada yüzyıllardır olan uygulama.
57 entry daha