şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ırkçı değilim ve ülkemde suriyeli istemiyorum.

  gene bir sürü arkadaş çıktı piyasaya ve suriyelileri istemeyenlere ırkçısınız diye hümanist saldırılarda bulunmaya başladı.

  suriyeliler geldikleri kültür ve coğrafya nedeniyle cahil, biatçı, üretmek ve sorgulamak becerisi olmayan, gerici, ahlaki değerleri zayıf ya da en iyi ihtimalle bizden çok farklı, niteliksiz ve kalitesiz bir mülteci grubu. bu durum suriyeli olmaları, etnik yapıları veya ırkları ile ilgili değil, geldikleri coğrafyada yaşadıkları acı tecrübelerle ilgili. hızla üremeleri (ki bu bir savaş içgüdüsüdür normal karşılıyorum) ve anı geçiştirmeye yönelik çıkarcı davranışları (bu da mülteci psikolojisinde normal) bu ülkede kendilerine karşı nefret oluşmasına sebep oluyor. nefretin hiç bir türü doğru olmadığı gibi bu nefret de doğru değil.

  savaştan kaçan mağdur bir halk oldukları bir gerçek. kin duymak mantıksız. halklar asla suçlu ilan edilmemelidir. "kalıp vatanlarını savunsalardı" falan gibi ırkçı söylemlere gerek yok. nefret duymadan bizi çok büyük tehlikeler beklediğini bilmek rasyonel olmanın bir zorunluluğu.

  suriyeliler bu ülkede kalamaz. kayıtlı üç milyon ve tahmini beş-altı milyon suriyeli bu ülkenin ekonomik ve toplumsal yapısını çökertecek. olayları sadece kişisel empati ve insani boyutu ile görmeyi bir kenara bırakıp rasyonel ve çok yönlü şekilde düşünmemiz gerekiyor.

  olması gereken bu mültecilerin avrupa ve dünyanın diğer kıtalarına dağıtılmasıdır. burada kalmak onlar içinde yıkım olacak bizim için de.

  bu insanlara eğitim, sağlık, sosyal hizmetler ve barınma sağlanması gerekmektedir. aynı zamanda rehabilitasyon programları ve burada saymakla bitiremeyeceğimiz pek çok başka entegrasyon işlemi gerekiyor. bizim bunu sağlayacak maddi gücümüz ve organizasyon ağımız yok.

  zaten bu gücümüz olsaydı kendi 5 milyon işsizimize iş bulmuş olurduk. ya da doğu bölgelerinde bu rehabilitasyon programlarını ve ekonomik hamleleri yaparak terörle etkin mücadele iklimi yaratırdık.

  dolayısı ile gelecekte nitelikli modern bir toplumdan gelmeyen bu insanlar ülkeye uyum sağlayamayarak marjinal sektörlere geçecekler. daha daha ucuz iş gücü olarak türk kapitalistleri tarafından sömürülecekler. üretim ekonomisi içerisinde olmadığımız için bu insanların emeği milli sermayeyi arttırmayacak sadece var olanı daha fazlaya bölüşmeyi sağlayacaktır. türk toplumunda işsizlik artacak ve yaşam kalitemiz düşecek. ayrıca, zamanla suriye milliyetçiliği ve etnik mafyalaşmalar başlayacaktır. gerici her siyasi akımı sorgusuz destekleyeceklerdir. bir torba kömür için fedai olacaklardır. bunu görmek zor değil. daha dilimizi bilmiyorlar yahu. onların çocukları da kayıp ve yitik çocuklar olarak doğacak. türkiye yaşanılmaz bir cehenneme dönecek.

  bu yüzden ülkemde suriyeli istemiyorum.onların zamanla şuursuz halkımız tarafından linç edilmelerini görmek istemiyorum. bu benim en doğal hakkım. en basitinden yaşadığım topluma arap kültürünün egemen olmasını istemiyorum bu bile yeterlidir istememek adına. entegre edebileceğimiz kadarını alıp gerektiği şekilde bütünleştirmek en mantıklısı. kalanı da avrupa'ya dağılmalı.

  arkadaşlar bu ülkede bir kesim var. darbe üstüne darbe yiyen. cumhuriyetçi modern ve medeni dünyaya eklemlenmeyi kısmen becerebilmiş bir kesim. bizler yani. bizim bu toplumsal dönüşümü arttırarak devam ettirmemiz gerekiyor. kalemize şuursuzca 5 milyon gol atarak bunu yapamayız.

  açıkçası hümanist olmak ve bu insanların iyiliğini istemek de "onların gitmelerini istemeyi" gerektiriyor. çünkü burada kalırlarsa sonları çok kötü.

  edit: bir sürü mesaj geldi. bir kaç şeyi düzeltmek istiyorum. yazı da suriyeliler derken ülkemize göç eden suriyelilerin kalanlarından bahsediyorum. suriyelilerin hepsinin cahil ve biatçı olmasına imkan yok elbette. fakat sosyolojik açıdan bakıldığında modern toplum kesimi esad tarafında kalmış durumda ve ülkemize gelenlerin varlıklı ve okumuş olanları da hızla avrupa'ya gitti. yazıda suriyeliler derken burada kalanlardan bahsediyorum. burada zayıf ifade var benim hatam.
 • kafa kesenleri ülkemde istemiyorum. bu anlamda ırkçıysam ırkçıyım.
 • kime gore neye gore ?
  vatandas olarak insanlarin birseyleri onaylayip onaylamama haklari olsun yahu herseye politikacilar karar vermesin.yapilsin referandum gorelim halkimiz irkci mi degil mi ozaman.
 • daha kendi açını doyuramayan, kendi mühendisine, öğretmenine iş veremeyen, kapılar açıldıktan sonra her gün terör acısı yaşayan bir ülkedeki insanların çok doğal olan serzenişinin çarpıtılmasıdır.

  ırkçılık zaten bu değildir. ten rengi üzerinden yapılan ayrımdır ırkçılık. ve bu noktada türkiye'de ırkçılık sorunu yoktur. etnik kökencilik sorunu vardır.

  ve suriyeliler bu ülkenin asli unsuru olmadığı için türkiye'de yaşayan halkların 3 - 3,5 milyon suriyeliyi istememe hakkı vardır.
 • bu ırkçılktan öte bir şey. tüm dünya istemiyor, onlar ırkçı mı? hayır. olayın sonunu düşünmeden 3 milyon kişi almak kolay.
 • ırkçılık falan değildir. böyle olması her iki topluma mensup olan insanlar için de ilerleyen zamanlarda içinden çıkılmaz bir hal alacak bana göre. resmen yaklaşan bir savaş var ama ülkenin çoğu bunun farkında bile değil. daha geçenlerde kavga edip birbirlerini öldürüp yaraladı bu insanlar. devamı da daha kötü şekillerde gelecek büyük ihtimalle. öncesinde de yazmıştım ülkenin yasaları bile sağlam bir zeminde değilken suriyelileri buraya getirmenin onları sürüklenmeye terketmekten başka anlamı yok diye. hala da böyle bu. varolan kültüre, değerlere, yaşama alışkanlıklarına tamamen farklı alışkanlıkları eklemlendirmeye çalışıyorlar. tabi işin bilmediğimiz bir sürü ayrıntısı da var kapalı kapılar ardında kuşku götürmez şekilde.
  bu insanlar suriyeli değil de başka bir memleketin başka insanları da olabilirdi. o zaman yapılması gereken şey bence ülkeler arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine bağlı. dediğini ve bildiğini okumak bir zaman sonra insanı rusya'yla da barıştırır; mısır'la da konuşturur; israil'le de muhatap eder. neyine güvendin diye sorarlar adama? ben soruyorum şahsen. üstünde sağlamca durabileceğin bir durumun, kararın yoksa öyle işlere hiç girmemek gerek. ilişki kurmaktan anlamayan dünya insanları yüzünden bugün bu durumda olmak geleceğin ne durumda olacağını da az çok tahmin ettirir.
  neyse bu böyle uzar gider. çözümü olsa konuşulur da işte maalesef bir şeye yaradığı yok.
 • laiklerin dinsiz sayıldığı, teröristlerin solcu sayıldığı ülkede gayet normal karşılanması gereken durumdur.
 • ırkçılık değildir, doğru olandır. arkadaşım bu ülkede evlilik yoluyla bile vatandaşlığın alınması yıllar sürüyor. doğumla bile vatandaşlık alamıyorsun, ana veya babanın türk vatandaşı olması gerekiyor.

  tamam savaştan kaçan insanları ölümden kurtarıp kapılarını açtın, biz kapılar açıldıktan sonra her gün öldük, hadi ona da tamam da vatandaşlık vermek nedir? bu kadar kolay mı bu ülkenin vatandaşı olmak? benimle, ki benden şu halde bile daha fazla hakka sahipler aynı haklara sahip olmaları yerinde mi?

  kaldı ki oy için verilecek olan vatandaşlığa karşı çıkılması da oldukça mantıklı. kusura bakmayın bunun ırkçılıkla bir ilgisi yok! sen kendi ülkendeki etnik sorunları çözememişsin sonra 3 - 3.5 milyon suriyeliyi de bu etnik farklılık deryasına salacaksın, sonra bir 20 yıl geçince de suriye asıllı türk sorunsalı yaşamaya davetiye çıkar, oldu.

  oldukça hümanist bir insanım ancak ilk önce bu ülkenin insanlarının ölmesine engel olunsun!!!
 • sorun olmayan durum. buna ırkçılık deniyorsa öyle olsun.

  zamanında türkiye'ye göçen balkan kökenli türklerin bazıları hala türkiye cumhuriyeti vatandaşı olamadı. ama elin suriyelisi geliyor, sebebi belli olmayan bi şekilde nüfus cüzdanını kapıyor. adalet mi bu şimdi? adam savaş mağduruysa geçici oturma izni verir, zamanı gelince yollarsın.
  bizim paşalar ne yapıyor? göçenleri kendi vatandaşlarından daha avantajlı imkanlarla buluşturuyor.

  işin özünü görün artık. akp gerileyen destekçi tabanını bu halkla dolduracak. vatandaşına yapılan haksızlığa karşı çıkmak ırkçılıksa ben ırkçıyım arkadaşım.
 • ülke sınırları içerisinde 2 tane yeni kayseri kurulmasını istemeyenlere yapılan haksız ithamdır.

  ekleme: burada kayseri örneği sadece nüfus açısından verilmiştir. başka bir amaç yoktur.