• artık gönderme süreci başlasın ve bu arkadaşlar evlerine dönsün ve bir daha geri gelmesinler. hatta bayramda görüştükleri türkiyede yaşayan akrabaları çok seviyorlarsa birbirlerini, onlarda da suriyeye gitsin.
  • ilk seneleri çok acı verici ve aşırı yanlış olduğunu kabul ediyorum ama artık birlikte yaşamaya alıştığımızı düşünüyorum. öncesinde sadece fakir veya aşırı zengin semtlerde suriye nüfusu varken artık orta direk sitelerde veya mahallelerde düzeni bozmadan yaşamaya başladılar. hepimiz insanız. ön yargıları geriye atmakta büyük fayda. biz nasıl avrupa'yı, amerika'yı veya kanada'yı arzuluyorsak onlarda türkiye'ye çıtırda olsa bu gözle bakıyor işte.
  • toplumun bir kesimi, ısınan suda yaşayan kurbağa gibi, suriyelilerle yaşamaya alıştıysa da büyük kesimi alışmadı. ayrıca ekonominin bozulma sebeplerinden birisi de bu göçmen sorunu. derhal vatanlarına geri gönderilmeleri gerekiyor.

tanım: bir an önce başlatılması gereken süreç.
  • bu ülke kendi evlatlarına bakamazken, bizden toplanılanlarla diğerlerine bakması saçmalık. dünya üzerinde hiç bir ülke yoktur ki sınırdan gelen geçen ülkeye girsin yerleşsin ve içindekiler de kendilerine bakamazken onlara baksın. onlar geldikten sonra ülkenin durumunun nereye gittiği ortada. bu süreç hepsini yavaş yavaş vatandaş yapma yolunda ilerlesede inşallah birileri süreci tersine çevirir ve ülkelerine geri dönerler.
    gitmeleri bizi aciz ve ırkçı yapmaz. kendi topraklarına dönmeleri onurluca olur.
  • çözüm belli... karadenizli politikacıların ülkesi değil burası, onlar bir süre sonra defolup gidecek... halk olarak yaparsın referandumu halk ne diyor görürüz. fetö de olmadığı için referandumda-seçimlerde akape oy çalamıyor zaten. o zaman görürüz sonucu ve herkes referanduma da uymak zorunda. bu kadar basit işte.
  • bir an önce planlanması ve harekete geçilmesi gereken süreç. bunlar vatandaşa sorularak getirilmedi, dolaysıyla vatandaşa sorulmadan da geldikleri yere gönderilmeleri gerekiyor. misafirlikten çıktı artık bu olay. türkiye sığınmacı memleketi değildir, ben sürekli vergi ödeyerek sığınmacıları beslemek zorunda da değilim. umarım bir an önce memleketlerine sağ sağlim gönderilirler.
  • akp gitmeden gideceklerini sanmıyorum
  • o iş imkansiz artık geçmiş olsun. mümkünse batıya göçleri engellenmemeli, gidebilen gitmeli. biz onlara onlarda bize bayılmıyor şartlar bu noktaya getirdi adamları. umarim kısa sürede avrupaya göç edebilirler.
  • bir akşam iş çıkışı ç. vatan caddesi'nde manavdan alışveriş yapıyordum. bir kavga bağırış sesleri duyuldu. onlarca insan ileriye doğru koşuyordu. cadde üzerindeki suriyeliler çocuklarını, poşetlerini ne varsa oracıkta bırakıp öfkeli sesler çıkarıp aynı yöne koşuyorlardı. sonradan öğrendik ki bir esnaf bir suriyeli ile tartışmış. saniyeler içinde organize olan mülteci kardeşlerimiz neredeyse esnafı linç edeceklerdi. kendilerine ait fırın, kuyumcu, market ne ararsan var cadde üzerinde. arapça tabelalar asılı her yerde. iki kürt vatandaşın otobüste anadilleriyle konuşmasına tahammül edemeyenler burada kardeşlikten, ensarcılıktan dem vuruyor. bunlar daha güzel günler. çok değil beş seneye kalmaz bu ülkenin ana sorunu bu suriyeli kardeşlerimiz olacak! umarım bu entryi editlemem de ben haksız çıkayım...
hesabın var mı? giriş yap