şükela:  tümü | bugün soru sor
 • son zamanlarda türkiyede kur krizinden kaynaklı sitelerde bol bol yurtdışı ülkeler ile türkiyedeki yaşam standartının karşılaştırmasında yapılan yanlışlara dikkat çekmek istediğim başlık;
  yanlış; para birimleri ile karşılaştırma yapmak. örneğin; ayakkabıyı burda 100 avro. demek ki 700 lira, tr de 1500 lira veriyoruz.
  doğru; satınalma gücü ile karşılaştırma yapılması lazım. örneğin; ayakkabı için burda 8 saat çalışıyoruz, tr de 10 saat. (net ücretler üzerinden)
  yanlış; asgari ücretlerin alım güçlerinin karşılaştırılması.
  doğru; asgari ücretler, adı üstünde o ülkede kıt kanaat geçinmek için belirlenen ücretlerdir. kendi koşullarında çok büyük fark yaratmaz. önemli olan o ülkede asgari ücretle çalışan sayısının oranı. örneğin bu sayılar gerçektir. istenirse kaynakları bulurum. abd de asgari ücretle çalışan oranı %2. tr de %40.
  yanlış; avrupada öğretmen şu kadar maaş alıyor. burda bu kadar.
  doğru; karşılaştırma için öğretmen olmak için maddi ve manevi ne kadar maliyet oluşuyor. bunu bilmek lazım.

  aslında bunlarında hepsi boş. bir örnek daha vereyim. toplam vergi yükü %60 ı geçik. dünyanın en pahalı ülkelerinden biri. senenin büyük çoğunluğu karanlık ve soğuk. intihar oranları en yüksek ülkelerden. bu ülkenin adı isveç. gördüğüm kadarıyla tr den siktirolup gitmek isteyenler çoğunlukla bu ülkenin adını zikrediyor. şahsen bende öyle. (finlandiya daha iyi) . bununda nedeni sanırım maddiyatın yanında birazda manevi istekler oluyor. insanlar değer görüldüğü yerde olmak ister.

  bir örnek daha... ingilterede kuaför fiyatları pahalı olduğu için kadınların yüksek oranının saçlarının kesimleri basittir. oralar için afilli saç lükstür. buralar içinse ota boka kuaföre gidilir. demek istediğim insanların yaşam tarzlarınada göre değişebilir bu karşılaştırmalar.

  peşin edit: türkçem kötü. onun için mümkün olduğu kadar kısa cümleler kurdum. peşi sıra imla düzeltmeleri gelecektir.