1345 entry daha
  • komşu: internet şifreni alabilir miyim?
    ben: benim internetim paylaşıma açık değil.
  • (bkz: ssid gizleme)
  • "bırakalı 3 ay oldu"
  • - selam kablosuz aginizi kullanabilir miyim?
    - tabi yazin. tr70001434345345..
    - bayagi uzun bir sifreymis
    - sifre mi? ha sey bu benim ibanim. arsizca sifre isteyeceginizi dusunemedim af edersiniz. sifremi soyluy... sizin yuzunuze ne oldu ?
  • şifreyi verdikten sonra değiştirmek.
  • kıramayacağınız, wifi şifresini de verdiğiniz birisi varsa, evdeki wifi modeme ait iç ağ (lan) ayarlarını değiştirin. herkesin alışık olduğu 192.168.1.0/24 yerine, 192.168.99.0/24, 172.20.0.0/16 gibi ayarlar kullanın, dhcp servisini kapatın. mac filtresi uygulayabilirsiniz, ama bunların aşılabilir olduğunu unutmayın. ayrıca bireysel internet aboneliği sözleşmenizde de internetinizi paylaşamayacağınızı belirten 8 punto bir madde vardır.

wifi şifrenizi paylaşmak demek, suç işlenirse komşunuzun yerine sizin kapınıza polis gelmesi demektir. paylaşılan ağlarda, kimin ne zaman bağlandığını, mümkünse nereye eriştiğini içeren log kaydı tutmanız sizi sonrasında belki koruyabilir. kablosuz modemlerde sıklıkla bu özellik bulunmaz.

apartmanda oturuyorsanız yöneticinize merkezi internet aboneliği için teklif götürebilirsiniz. bu şekilde internet aboneliği daha ekonomik olabilir, güvenlik için de sizin başınız ağrımaz.

hayatta istemediğiniz şeylere istemiyorum, olmaz demek bir seviye atlamak demektir. uygun bir dille bunu yapamayacağınızı söyleyebilmelisiniz.
  • "ekmek yoksa çiğ köfte yiyin" ya da "rüzgara karşı osuran adam" gibi koyduğum modem adlarıyla bugüne kadar benden internet isteyen olmadı.
  • telefonumun internetini kullanıyorum
  • şifreyi verdikten sonra mac filtresi koyun bu kadar basit.
  • modemi ayarlardan gizli yapın. komşu sormaya gelince "bizde ev interneti yok. acil bir durum olursa mobilden giriyoruz." falan diyin.

komşunun "yok, ben size inanmadım!" diyip kapıdan eve dalarak, evde koşa koşa modem arayacak hali yok ya. mecburen sıradaki keriz gördüğü başka bir komşunun kapısına gidecek!

not: iyilik için ona buna internet şifresini verenler ileride siber suçlar hakkında sıkıntı yaşayabilir. kendinize dikkat edin.
1209 entry daha
hesabın var mı? giriş yap