• genellikle mutfaklarda vuustışır diye uzun uzun telafuz etmek yerine kisaca kendisinden vuustır diye bahsedilir. telafuz olarak dogru olmasa da duydugunuzda sasirmayiniz..
  • bir ingiliz valisi olan worcester asıllı sir marcus sandy'nin, hindistan ziyareti sırasında tattığı bir sosu çok beğenip, döndüğünde hizmetkarlarına aynısından yapmalarını istemesi sonucunda yeni bir tat olarak ortaya çıkan, günümüzde hala, çorbalardan, kokteyllerin* yapımına kadar kullanılan sos.
  • bu sos olmadan jambalaya yapamazsiniz.
  • heinz üretiyormuş bu sosu dolayısıyla migroslarda bulunabiliyor. daha denk gelmedim hiç.
  • south parkta bu sosun geçtiği bölüm çok güzeldir.gülmekten öldürür
  • barbekü sostan yeğdir.
  • (bkz: kokteyl sos)
  • ingilizlerin insanlığa tek katkısı olan sostur dicem ama bunu bile hindistandan araklamışlar en azından avrupaya getirerek bir boka yaramışlar.
  • evde sezar sosu yapayım dedim tarifine baktım sezar sosu yapmak için önce worcestershire sosu yapmak gerekiyormuş,bakalım.vuustır diye değilde vorçester diye geçer birçok sitede.bloody mary kokteyli,bloody ceaser kokteyli, barbekü sosu ve sezar sosu bu sos olmadan yapılamaz.daha detaylı tarifi için:

malzemeler:

1. bir adet doğranmış soğan,
    2. bir çay kaşığı karanfil,
    3. iki adet ezilmiş sarımsak,
    4. iki ölçek sirke,
    5. bir parça kıyılmış zencefil,
    6. yarım ölçek pekmez,
    7. üç kaşık hardal yaprağı,
    8. yarım ölçek soya sosu,
    9. bir çay kaşığı tane karabiber,
    10. dörtte bir ölçek demirhindi,
    11. yarım kaşık toz kırmızı biber,
    12. yarım kaşık köri,
    13. bir adet çubuk tarçın,
    14. bir ölçek ançuez ezmesi,
    15. yarım çay kaşığı cardamon tohumu*,
    16. üç çay kaşığı tuz.

yapılışı:

1. soğanı, sarımsağı, hardalı, kırmızı biberi, karabiberleri, zencefili, tarçını, karanfili ve kardamonu genişçe bir tülbendin içine koyup ağzını sıkıca bağlayın.
    2. geniş bir kaba sirke, soya sosu, pekmez ve demirhindiyi koyup, baharat bohçanızı da içine atıp kısık ateşte kırk beş dakika kaynatın. tuz, köri, ançüez ve suyu da ekleyin. ateşi söndürün. kaynattığınız malzemeyi cam bir kavanoza koyun. ağzını sıkıca kapatıp, iki hafta buzdolabında bekletin. zaman zaman kavanozu sallamayı unutmayın. iki hafta sonra kavanozun içindeki baharat bohçasını çıkarın ve sosunuzu şişeye aktarın. kullanmadan önce çalkalayın.
  • okunuşu çoğu kişinin kafasını karıştırmakta,
    bu nedenle size güzel bir tüyo veriyorum, beş yıl sonra bile aklınızdan çıkmaz;

müsteşar gibi.
    ama vüsteşır.

hatta siz müsteşar diyin, onlar anlar.
hesabın var mı? giriş yap